امروز (دوشنبه) برای بانکهای امریکا یک روز پر خبر است. مطابق پیش بینی رسانه های امریکائی، مردم برای بازپس گیری پولهای خود به طرف بانکها هجوم خواهند برد. این پیش بینی زمانی در رسانه های امریکا مطرح شد که بانک “سیلیکن ولی” اعلام ورشکستگی کرد و پس از آن بلافاصله ۴ بانک‌ بزرگ‌ امریکایی ۴۷ میلیارد دلار از دست دادند. این خبر در پیک نت روز گذشته برای نخستین بار منتشر شد و بدنبال آن رسانه های داخل کشور و برخی کاربران روی شبکه های اینترنتی آن را منتشر کردند. در خبر روزگذشته پیک نت که همچنان در صفحه اول امروز پیک نت نیز قابل دسترسی است نوشته شد:

«بازار سهام امریکا نیز همچنان در حال فرو ریختن است. شرایط اقتصادی مثل ابتدای زمان Great Depression شده است. تقریبا مشابه سال ۲۰۰۸. پیش بینی همه مطبوعات امریکا اینست که از دوشنبه، با شروع روز کاری، مردم و موسسات مالی از ترس اعلام ورشکستگی بانکها، پولهایشان را از بانکها بیرون خواهند کشید. این وضع مصادف شده با اخبار مربوط به رونق اقتصادی چین و مقاومت اقتصادی روسیه در برابر تحریم ها و از بین رفتن قدرت دلار نفتی. هژمونی و سلطه دلار دارد از بین می رود.»

خبر و گزارش بالا، امروز با انتشار این خبر کامل شد: «اقتصاد کشورهای عضو بریکس BRICS از اقتصادهای G7 پیشی گرفت.»

تمام این حوادث و رویدادهای سیاسی و اقتصادی که نقطه پایانی است بر جهان تک قطبی به رهبری امریکا، در اوکراین با پیشروی های ارتش روسیه در برابر ناتو و ارتش اوکراین در حال تثبیت است. اگر همه آنچه در خبر “انهدام ستاد حمله به روسیه با موشک کینژال روسی در اوکراین” در شماره امروز پیک نت می خوانید واقعیت بی خدشه باشد، باید گفت روسیه بی سر و صدا و جنجال خبری ضربه مهلکی به امریکا و ناتو در اوکراین وارد آورده و خواب و خیال حمله (حتی اتمی) به روسیه و سپس تقسیم آن به جمهوری های کوچک را نقش بر آب کرده است

پیک نت

مطالب مرتبط

سقوط

SVB و Signature Bank

باعث شکست اقتصاد امریکا خواهد شد

استادان دانشگاه فریبورگ در سوئیس و دانشگاه کالج لندن معتقدند در حالی که عواقب این بحران در ایالات متحده از جهات مختلف با بحران سال 2008 متفاوت است، “شکنندگی مالی” ناشی از بدهی های خصوصی بیش از حد همچنان ایالات متحده را نگران نموده است.
به گزارش  سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، هفته گذشته سیستم بانکی ایالات متحده با سقوط بانک سیلیکون ولی
(SVB)
که بزرگترین ورشکستگی بانک در ایالات متحده از زمان بحران مالی سال 2008 بود، متحمل ضربه جدی شد.
پس از توقیف
SVB
در 10 مارچ، سازمان های تنظیم کننده ایالات متحده دو روز بعد اقدام به بستنSignature Bank مستقر در نیویارک کردند و این نگرانی را در مورد آنچه ممکن
است این ورشکستگی بانک ها برای تمام سیستم بانکی ایالات متحده به همراه داشته باشد، افزایش داد.
سرجیو روسی، استاد اقتصاد برزگ و اقتصاد پولی در دانشگاه فریبورگ در سوئیس، به اسپوتنیک گفت که وضعیت متعاقب آن در واقع شباهت های خاصی با بحران مالی سال 2008 دارد.
به عنوان مثال، یکی از این شباهت‌ها این است که بانک‌ها در آن زمان و اکنون دچار مشکل بودند، به اصطلاح دچار رکود بانکی شدند، یعنی هجوم سریع سپرده‌گذاران که مشتاق برداشت پول خود بودند.
سرجیو روسی میافزاید: ثانیاً، این مشکلات به سرعت بازار بین بانکی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد، جای که بانک های طلبکار به دنبال بازپرداخت توسط بانک های بدهکار هستند، از ترس اینکه بانک های دوم نیز ورشکسته شوند. این باعث ایجاد یک اثر دومینویی می شود که می تواند به سرعت منجر به یک بحران بانکی شود، در نتیجه بازار بین بانکی در واقع “یخ زده” است زیرا هیچ بانکی حاضر نیست خط اعتباری را به هیچ بانک دیگری ارائه دهد.
به گفته روسی، شباهت‌های دیگر بین این دو بحران، عبارتند از “اثر مسری همه اینها در سراسر بازارهای مالی، هم در ایالات متحده و هم در بقیه اقتصاد جهانی” و نقش سیاست پولی ایالات متحده، زیرا “چندین بانک در کسب عایدات مفاد کافی برای تامین مالی پرداخت های بهره خود با مشکل مواجه شده اند که به دلیل افزایش نرخ بهره بر اساس سیاست است.
روسی هشدار داد: این امر خطر یک ریکود جدید در ایالات متحده را نیز با توجه به مشکلات متعددی که فعلاً بر اقتصاد جهانی تأثیر می گذارد، و تنگناهای زنجیره تأمین و فشارهای تورم که هم چشم اندازهای رشد واقعی و هم سطح اشتغال در سراسر جهان را کاهش داده اند، محتمل می سازد.
نگرانی های او توسط استیو کین، استاد افتخاری اقتصاد در دانشگاه کالج لندن و نویسنده کتاب های “Debunking Economics” و “The New Economics” تکرار شد، و استدلال کرد که سیستم فدرال رزرو “هیچ کاری برای کاهش سطح بدهی خصوصی انجام نداده است”. بحران 2008 که ناشی از “ترکیدن حباب اعتباری” بود.
کین می گوید: بحران مالی ناشی از بدهی هنوز با ما همراه است، اما این رویداد عمدتاً توسط خود فدرال رزرو ایجاد می شود. ما می‌توانیم رکود اقتصادی را تجربه کنیم زیرا نرخ‌های بهره بالا باعث می‌شود خدمات بدهی نسبت به 15 سال گذشته بسیار قیمت تر شود و اعتبار ممکن است در نتیجه منفی شود و باعث سقوط شود.
به گفته روسی، این “نشانه واضحی است که یک بحران بزرگ بانکی در ایالات متحده در حال وقوع است، که به سرعت تمام بخش مالی ایالات متحده را درگیر خواهد کرد، به ویژه در مورد عایدات رمزنگاری، شرکت های تخنیکی و شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر.”
کین همچنین توضیح می دهد: اکنون که آنها سعی می کنند تورم را با نرخ بهره کنترل کنند، باعث کاهش ارزش سهام و اوراق قرضه می شوند و این عامل اصلی بحران است. افزایش قیمت عایدات ها عواقب بد یک ایده بد بود. تا زمانی که آنها کاری برای کاهش قیمت دارایی ها و کاهش بدهی های خصوصی انجام ندهند، ما در این عرصه باقی خواهیم ماند.

.