امریکا نگران انفجاربیخ گوشش در امریکا لاتین

در امریکا مردم اطلاع چندانی از آنچه که کاخ سفید می کند ندارند، اما آنها که کاخ سفید را در دوران هر رئیس جمهوری می چرخانند میدانند چه می کنند و چه باید بکنند. از جمله درباره عواقب و نتایج جنگی که در اوکراین باهدایت امریکا و ناتو جریان دارد و نشانه های شکست ناتو بتدریج آشکار می شود. این شکست پیامدهای بسیار جدی در اروپا خواهد داشت، بویژه اگر دامنه جنگ به اروپا کشیده شود و شکست گریبان اروپا را بگیرد. “لورا ریچاردسون”، رئیس فرماندهی جنوبی ایالات متحده با نگرانی از همین عاقبت و نتیجه تلویحا به کاخ سفید توصیه می کند اروپا و اوکراین را رها کرده و امریکا لاتین را بچسبد که ثروت در آنجا خفته است، آنچنان که خطر علیه امریکا در آنجا خفته و با یک بحران در امریکا، سربلند خواهد کرد. “مادرو” رئیس جمهور ونزوئلا اخیرا خواهان یک جبهه از کشورهای امریکا لاتین برای دفاع از منافع ملی مردم امریکای لاتین و استقلال در برابر امریکا شده است. یعنی همان خطری که “لورا ریچاردسون” به آن اشاره کرده است.

ژنرال ریچاردسون می گوید:

« روسیه روابط نزدیکی با کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه دارد. امریکا لاتین با تمام منابع غنی و عناصر کمیاب خاکی خود دارای اهمیتی حیاتی برای امریکا دارد. اینجا منبع لیتیوم (بویژه در بولیوی) است که برای تکنولوژی مدرن ضروری است، ۶۰ درصد لیتیوم جهان در مثلث آرژانتین- بولیوی- شیلی قرار دارد. بزرگترین ذخایر نفت خام سبک شیرین بیش از یک سال پیش در سواحل “گویان” کشف شد، منابع ونزوئلا طلا، مس، نفت است. ما آمازون را داریم، در این منطقه ۳۱ درصد از آب شیرین جهان قرار دارد. ما کارهای زیادی برای انجام دادن داریم. این منطقه مهم است. این برای امنیت ملی ما اهمیت زیادی دارد و ما باید بازوی خود را تقویت کنیم.»

این سخنان جز اینست که اروپا و اوکراین را پیش از شکست از روسیه به حال خود رها کنید و امریکای لاتین را در چنگ خود نگهدارید؟

این سخنان ساده اندیشانه غرب گرایان ایرانی که اغلب با اشاره به اظهار نظر فرماندهان ارتش و سپاه در ارتباط با سیاست خارجی و منطقه ای ایران مطرح می شود که نظامی ها نباید در سیاست دخالت کنند، در خود امریکا خریدار ندارد زیرا نظامی ها درباره سیاست خارجی و منطقه ای با صراحت صحبت می کنند

پیک نت.