تصویب قطعنامه ناتو علیه روسیه/ پیش بینی دبیر کل ناتو از پایان جنگ اوکراین/ پاسخ سازمان ملل به درخواست هسته ای روسیه

دویست و هفتاد و یکمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

آمریکا به اوکراین موشک هدایت لیزری داد
۱۴۰۱/۰۹/۰۱ – ۱۴:۵۶

تلگراف گزارش داد، انگلیس موشک “بریم‌استون ۲” با هدایت لیزری را به اوکراین داده است.

 روزنامه تلگراف همچنین گزارش داد، این موشک‌ها می‌تواند دو برابر برد مدل‌های قبلی پرواز کنند.

انگلیس نخستین موشک‌های بریم‌استون را حدود شش ماه قبل به اوکراین داد. نیروهای اوکراینی کامیون‌هایی را باری جابجایی این موشک‌ها تغییر کاربری دادند.

نخستین نسخه این موشک‌ها در سال ۲۰۰۵ وارد نیروی هوایی سلطنتی انگلیس شد. در سال ۲۰۰۸، این موشک‌ها را با هدایت لیزری ارتقا دادند. مدل بعدی “بریم‌استون ۲” در سال ۲۰۱۶ وارد نیروی هوایی سلطنتی انگلیس شد.

وزارت دفاع انگلیس اخیرا اعلام کرده بود که این کشور حدود ۱۰۰۰ موشک دیگر سطح به هوا را به اوکراین می‌دهد.
تصویب قطعنامه ناتو علیه روسیه
۱۴۰۱/۰۹/۰۱ – ۱۴:۵۴

مجمع پارلمانی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با صدور قطعنامه‌ای طرح دولت اوکراین برای تروریستی خواندن روسیه را تصویب کرد.

به گزارش شبکه خبری راشاتودی، مجمع پارلمانی ناتو روز گذشته ضمن ادعای اینکه روسیه یک تهدید مستقیم برای امنیت منطقه یوروآتلانتیک است، از کشورهای عضو خواست روسیه را یک “دولت تروریستی” بداند.

در نشست روز گذشته ناتو، این سازمان خواستار حمایت بیشتر از کی‌یف و پایان دادن به محدودیت‌های استقرار رو به جلو نیروهای ناتو شد.

مجمع پارلمانی ناتو با تصویب این قطعنامه غیرالزام آور هشدار داد که منطقه یورو آتلانتیک دیگر در صلح نیست و اینکه محیط امنیتی جهان در میانه تداوم جنگ در شرق اروپا به سرعت بدتر می‌شود.

این قطعنامه با طرح درخواست‌هایی از اعضای ناتو خواست تا به روشنی دولت روسیه تحت رژیم فعلی را تروریست اعلام کنند و علاوه بر تسریع در صدور سلاح به اوکراین از این کشور حمایت نظامی، اطلاعاتی، مالی، آموزشی و بشردوستانه نمایند.

“روب پاور” رئیس کمیته نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز اعلام کرد که به علت کمبود زیرساخت در جبهه شرقی و برخی از کشورهای آن منطقه، این سازمان در صدد اعزام نیرو به مرز لیتوانی و لهستان است.
کوبا تحریم‌های غرب علیه روسیه را محکوم کرد
۱۴۰۱/۰۹/۰۱ – ۱۴:۵۳

«میگل دیاز کانل» رئیس جمهوری کوبا امروز با اعلام اینکه کشورش تحریم های غرب علیه روسیه را محکوم می‌کند، گفت که علل درگیری اوکراین را باید در سیاست های آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جستجو کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، رئیس‌جمهوری کوبا افزود: کوبا تحریم های اعمال شده غرب علیه فدراسیون روسیه را به شدت محکوم می کند.

وی همچنین ادامه داد: دلایل درگیری های اخیر در این منطقه باید در سیاست تهاجمی آمریکا و گسترش ناتو تا مرزهای روسیه جستجو شود.

دیاز کانل تاکید کرد که هاوانا در ضمن محکومیت مکرر تحریم ها علیه روسیه، طرفدار دستیابی به راه حلی از طریق مذاکره برای درگیری در اوکراین است.

پیش بینی دبیر کل ناتو از پایان جنگ اوکراین

دبیرکل ناتو اظهار کرد، درگیری میان اوکراین و روسیه احتمالا از طریق مذاکره به پایان خواهد رسید اما تا پیش از شروع مذاکرات صلح، کی‌یف به تسلیحات بیشتری نیاز دارد.

به گزارش راشا تودی، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در شصت و هشتمین نشست سالانه پارلمانی ناتو در مادرید گفت:«ما همگی خواستار پایان این جنگ هستیم. ما باید درک کنیم که این جنگ به احتمال زیاد پای میز مذاکره به پایان خواهد رسید. اما باید بدانیم که به طور کل نتیجه این مذاکرات به قدرت در میدان جنگ بستگی دارد.»

وی علاوه‌بر اینکه از قانونگذاران هر کشور عضو ناتو خواست تا به کی‌یف کمک کنند، افزود: بنابراین، اگر ما خواستار نتیجه‌ای قابل قبول برای اوکراین هستیم… بهترین کار این است که کمک‌های نظامی به این کشور ارسال کنیم. اعضای این ائتلاف نظامی باید آماده باشند تا در دراز مدت از اوکراین حمایت کنند.

استولتنبرگ همچنین اذعان داشت که این کمک‌ها برای اعضای ناتو “هزینه‌هایی” دارد و در ادامه تاکید کرد: در کشورهای ما، بسیاری با بحران افزایش هزینه‌های زندگی مواجه هستند. هزینه‌های غذا و انرژی در حال افزایش هستند. برای بسیاری از افراد دوران سختی است.

با این حال، دبیرکل ناتو استدلال کرد: «کشورهای غربی باید بهای سنگین‌تری بپردازند زیرا اگر روسیه پیروز شود، به سایر رژیم‌های خودکامه این پیغام فرستاده خواهد شد که با زور می‌توانند به اهدافشان برسند و این موضوع برای جهان بسیار خطرناک است. البته دست‌کم گرفتن روسیه، اشتباه بزرگی است زیرا این کشور توانایی‌های نظامی چشمگیر و تعداد بسیار زیادی نیرو و سرباز دارد.»

این درحالیست که مقامات روسیه بارها آمادگی خود را برای مذاکرات با اوکراین ابراز کرده‌اند و کی‌یف را به “بی‌تمایلی” برای مذاکرات متهم کرده‌اند.

ینس استولتنبرگ همچنین هشدار داد، هم‌زمان با اینکه کشورهای غربی وابستگی خود به انرژی روسیه را کاهش می‌دهند، باید مراقب باشند تا گرفتار وابستگی‌های جدید به چین نشوند.

وی افزود: «ما شاهد تلاش‌های فزاینده چین جهت کنترل زیرساخت‌های حیاتی، زنجیره‌های تامین و بخش‌های صنعتی کلیدی هستیم. مواد معدنی نایاب چینی همه جا است، از جمله در گوشی‌های ما، ماشین‌ها و تجهیزات نظامی ما. ما به هیچ رژیم خودکامه‌ای نمی‌توانیم این شانس را بدهیم تا ما را تضعیف کنند.»

دبیرکل ناتو در قسمت دیگری از اظهاراتش عنوان داشت، متحدان این ائتلاف نظامی شاید در نشست بعدی خود در ویلنیوس در ژوئیه ۲۰۲۳ تصمیم بگیرند که هزینه بیشتری برای بودجه دفاعی صرف کنند.

استولتنبرگ تصریح کرد: «بودجه کنونی ۲ درصد تولید ملی است. شاید در نشست بعدی تصمیم بگیریم که این بودجه را افزایش دهیم، شاید هم همین مقدار باقی بماند. مذاکرات در این خصوص ادامه خواهند داشت و کاملا مطمئنم که شوق و انگیزه در این باره افزایش خواهد یافت زیرا اکنون همه اعضا نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر را حس می‌کنند.»

پاسخ سازمان ملل به درخواست هسته ای روسیه

سازمان ملل به درخواست هسته‌ای روسیه پاسخ داد. مسکو از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته بود تا وظایف خود را انجام دهد و مشخص کند چه کسانی به نیروگاه زاپوریژیا حمله کردند.

به گزارش آرتی، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت که سازمان ملل توانایی شناسایی کسانی که در پشت حملات به نیروگاه اتمی زاپوریژیا هستند، را ندارد.

روسیه از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است تا وظایف خود را به درستی انجام دهد و اذعان کند که گلوله باران از سوی اوکراین انجام شده است. به گفته وزارت دفاع روسیه، حدود ۳۰ پرتابه به نیروگاه اصابت کرده است.

شرکت انرژی هسته‌ای روس اتم گفت که خسارت وارده به ذخیره‌سازی سوخت مصرف‌شده تاسیسات نزدیک به فاجعه است. مسکو گفت واضح است که حمله از شهر مارگانتس که در کنترل اوکراین است رخ داده، اما آژانس از ذکر نامی خودداری کرده است.

فرهان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، به خبرنگاران گفت: ما هیچ راهی برای تعیین اینکه چه کسی این حملات را انجام داده، نداریم. حق با اشاره به اینکه دبیرخانه با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «نگرانی‌های مشترک» دارد و «از همه طرف‌ها برای توقف آتش‌بس» در اطراف زاپوریژیا درخواست کرده، افزود: ما می‌خواهیم این حملات متوقف شود.

روس اتم هشدار داده است که آسیب به ظروف سوخت مصرف شده باعث انتشار مواد رادیواکتیو در جو می شود که پیامدهای غیرقابل پیش بینی را به همراه خواهد داشت. هم دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین و هم ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه گفتند که آژانس باید به طور کامل به وظایف خود عمل کند.

زاخارووا گفت: «به عنوان یک نهاد بین‌المللی معتبر و مستقل، [آژانس انرژی اتمی] باید در نهایت از محکومیت‌ها و درخواست‌های انتزاعی برای توقف گلوله باران زاپوریژیا بدون مشخص کردن مقصر دور شود و به طور واضح و بدون ابهام به کسانی که این حملات را انجام می‌دهند اشاره کند». این نیاز به عزم و مسئولیت دارد. ما واقعا امیدواریم که آنها نام برده شوند.”

زاخارووا همچنین دولت های غربی را به دادن “چک سفید” به دولت کی‌یف به دلیل “ادامه تلاش های بی پروای خود برای وارد کردن خسارات جبران ناپذیر” به زاپوریژیا متهم کرد.

این حملات اولین حادثه بزرگ در زاپوریژیا از اوایل سپتامبر بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ناظران دائمی را در محل مستقر کرد. به گفته رنات کارچا، یکی از مقامات روس اتم، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه با همراهی یک کارشناس روس خسارات وارده را بررسی کردند و توانستند متوجه شوند که حمله از طرف اوکراینی انجام شده است. این گزارش به مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مخابره شد

بین الملل تابناک:.