رییس جمهور روسیه در دیدار با نخست وزیر پاکستان اظهار داشت برای عملی شدن خط لوله انتقال گاز از روسیه به پاکستان، باید مساله افغانستان حل شود.
به گزارش  سایت همایون بنقل ازتسنیم، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه در دیدار با «شهباز شریف» درباره وضعیت امنیتی افغانستان و ضرورت برقراری ثبات در این کشور به عنوان پل ارتباطی آسیای مرکزی با جنوب آسیا گفتگو کرد.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده توسط کرملین، پوتین در این دیدار گفت: چیزهایی وجود دارد که باید روی آنها کار کنیم و چشم‌انداز خوبی را در چندین حوزه مانند حمل و نقل ریلی و انرژی از جمله پروژه خط لوله انتقال گاز به پاکستان وجود دارد.
وی افزود: هدف این است که خط لوله انتقال گاز از روسیه به پاکستان برسد که با توجه به وجود زیرساخت‌ها در روسیه، قزاقستان و ازبکستان، این امکان‌پذیر است اما ما باید(در ابتدا) مساله افغانستان را حل کنیم.
رییس جمهور روسیه تصریح کرد: در آنجا مشکلاتی در زمینه ثبات سیاسی وجود دارد، اما امیدوارم این مشکل نیز حل شود، زیرا ما با مردم افغانستان روابط خوبی داریم. من همچنین توانایی پاکستان برای تأثیرگذاری بر اوضاع افغانستان را در نظر دارم.

دفتر نخست وزیری پاکستان نیز در اطلاعیه‌ای نوشت، شهباز شریف نیز در این دیدار با قدردانی از نقش سازنده روسیه در افغانستان گفت پاکستان و روسیه در ایجاد یک افغانستان صلح آمیز و باثبات نقش حیاتی دارند.
شریف همچنین تشدید سرعت تعامل بین‌المللی درباره افغانستان را ضروری دانست و تأکید کرد پاکستان از همه تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای ایجاد ثبات در افغانستان حمایت می‌کند.

کد (9)