لاوروف: تبعیت نکردن ۸۰ درصد کشورها از تحریم‌های غرب علیه روسیه شکست سیاست تحریم‌‌هاست

وزیر خارجه روسیه با اشاره به باج ندادن بخش اعظم کشورهای جهان به غرب برای تحریم مسکو، گفت مسکو نیز دیگر هیچ حسابی روی آمریکا نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، با وجود تبلیغات گسترده دولت‌های غربی درباره تحریم‌های جهانی علیه روسیه و فشار آوردن به دیگر کشورها برای تبعیت از آنها، مسکو اما از شکست خوردن این سیاست غرب خبر داد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت: «علی‌رغم فشارها و باج‌گیری‌های غرب، ۸۰ درصد کشورهای جهان به تحریم‌های غرب علیه روسیه نپیوستند».

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، لاوروف درباره رهبری فشارهای بین‌المللی علیه روسیه توسط آمریکا نیز توضیح داد: «بعد از همه تحریم‌هایی که با هدایت آمریکا بر روسیه تحمیل شد، ما دیگر روی واشنگتن و متحدانش حسابی نمی‌کنیم. البته برای حفظ منافع خود، ارتباط با آنها را قطع نمی‌کنیم».

وی با بیان اینکه کشورهایی در تلاش هستند تا مانع حضور تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نیروگاه اتمی «زاپروژیا» در جنوب شرقی اوکراین شوند، اظهار داشت: «مشتاقانه منتظریم تا بازرسان آژانس اتمی، بازدید اساسی از نیروگاه زاپروژیا به عمل آورند».

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ضمن تاکید بر تلاش این کشور برای اطمینان حاصل کردن از فعالیت ایمن این نیروگاه اتمی، ابراز امیدواری کرد که کار نیروگاه زاپروژیا به راحتی ادامه داشته باشد و علی‌رغم حملات اوکراین به اطراف آن، هیچ فاجعه هسته‌ای رخ ندهد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف درباره احتمال محدود شدن ورود روس‌ها به کشورهای اتحادیه اروپا نیز گفت: «ما نیازی به مجازات همگانی شهروندان اتحادیه اروپا و ممنوعیت صدور روادید برای آنها، در واکنش به محدودیت‌های روادید منطقه شینگن، نداریم».

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش در واکنش به انتقادها و نگرانی‌های مقامات غربی مخصوصاً آمریکا درباره نزدیک شدن پکن و مسکو تاکید کرد: «تقویت روابط روسیه و چین، علیه هیچ کشوری انجام نمی‌شود».

وزیر خارجه روسیه پیش از این نیز با اشاره به فشار دولت‌های بزرگ غربی به دیگر کشورها برای پیوستن به تحریم‌های یکجانبه علیه مسکو، گفت بود که غرب مدت‌هاست که تحریم را جایگزین دیپلماسی کرده است.