​تایوان از نظر قدرت نظامی عملا در همه زمینه ها از جمله تعداد تانک، توپخانه و هواپیما حرف چندانی برای گفتن در برابر ارتش چین ندارد. با این وجود، تایوان دارای یک نیروی ذخیره نظامی بزرگ‌تر است که برای مقابله با سناریو تهاجم تمام عیار چین آموزش دیده اند
.

 به گزارش سایت همایون بنقل ازعصر ایران: سطح مناقشات بین چین و تایوان طی روزهای گذشته شاهد روندی افزایشی بوده و سفر اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان توسط چین اقدامی “بسیار خطرناک” ارزیابی شده است. پلوسی بلند پایه‌ترین سیاستمدار آمریکایی محسوب می شود که طی ۲۵ سال گذشته از این جزیره دیدار کرده است.

چین از تایوان به عنوان یکی از استان های جدا شده از خود نام می برد که در نهایت زیر کنترل پکن باز خواهد گشت. از سوی دیگر، تایوان خود را به عنوان کشوری مستقل، دارای قانون اساسی منحصر به فرد و مقاماتی که به صورت دمکراتیک انتخاب شده اند، معرفی می کند.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین، به این نکته اشاره داشته است که اتحاد مجدد با تایوان باید محقق شود، از این رو گزینه های مختلف از جمله گزینه نظامی برای تحقق این هدف روی میز دولت پکن قرار دارند.

به گفته منابع تایوانی، تنها چند ساعت پس از خروج نانسی پلوسی از تایوان، ۲۷ فروند هواپیمای نظامی چین وارد حریم هوایی تایوان شدند. همچنین، چین به تازگی رزمایش های نظامی بزرگی را برگزار کرده و حتی چند موشک بالستیک شلیک شده از سوی این کشور از فراز آسمان تایوان عبور کرده اند.

در ادامه نگاهی به قدرت نظامی چین و تایوان خواهیم داشت. آمار موجود در این مطلب بر اساس داده های ۲۰۲۲ وب سایت گلوبال فایرپاور ارائه شده اند.

قدرت نظامی چین در برابر تایوان

تایوان از نظر قدرت نظامی عملا در همه زمینه ها از جمله تعداد تانک، توپخانه و هواپیما حرف چندانی برای گفتن در برابر ارتش چین ندارد. با این وجود، تایوان دارای یک نیروی ذخیره نظامی بزرگ‌تر است که برای مقابله با سناریو تهاجم تمام عیار چین آموزش دیده اند. از دهه 1950، حمله چین به تایوان یک امکان واقعی بوده است و تایوان یک راهبرد خارپشتی را برای محافظت از خود ایجاد کرده است. برای متوقف کردن نیروی تهاجمی دریایی چین، قایق های تهاجمی تندرو، موشک های ضد کشتی، ضد هوایی و ضد تانک و مین های دریایی توسط تایوان استفاده می شوند.

در صورتی که چین بتواند نیروهای خود را وارد این جزیره کند، تایوان برای جنگ های چریکی هم در مناطق شهری و هم مناطق روستایی کوهستانی خود نیز آماده شده است. بودجه نظامی 230 میلیارد دلاری چین این کشور را در رتبه دوم جهان قرار می دهد و این رقم بسیار بیشتر از هر کشور دیگری در اقیانوس آرام است.

بنابر برآوردها، چبن از نظر تعداد کشتی دارای بیشترین ناوگان نظامی است. این کشور تا به امروز تنها یک پست نظامی خارجی در جیبوتی ایجاد کرده است، اما با ایجاد تاسیسات نظامی در جزایر اسپراتلی، میزان نفوذ خود را افزایش داده است. چین به تازگی از طریق تجارت و ابتکارات زیرساختی سعی در تقویت روابط و افزایش نفوذ در کشورهای همسایه خود بوده است.

از نظر جمعیت و بر اساس داده های وب سایت گلوبال فایرپاور، چین با 1،397،897،720 نفر در رتبه نخست جهان قرار دارد. در مقابل، تایوان از این نظر در رتبه 57ام است. از نظر جغرافیایی، مساحت کشور چین 9،596،961 کیلومتر مربع است، در شرایطی که مساحت تایوان 35،980 کیلومتر مربع است.

از نظر لجستیک، چین دارای 507 فرودگاه است و در مقابل، تایوان 37 فرودگاه دارد. تعداد بنادر و پایانه های چین برابر با 22 و این رقم برای تایوان 6 است. مسیرهای جاده ای چین 4،960،600 کیلومتر است، در شرایطی که تایوان 43،206 کیلومتر مسیر جاده ای دارد.

تنگه تایوان صحنه رویارویی پکن و تایپه شد

تهران – ایرنا – یک منبع مطلع اعلام کرد که تقریبا ۲۰ قایق نیروی دریایی چین و تایوان صبح روز سه شنبه به خط میانی (فرضی) تنگه تایوان نزدیک شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این منبع تاکید کرد که برخی از قایق های نظامی چینی تلاش کردند به حائل غیررسمی فشار وارد کنند، در حالی که نیروی دریایی تایوان این تحرکات را در ادامه مانور مشابهی در نزدیکی خط میانی چین و تایوان زیر نظر داشت.

این منبع همچنین یادآور شد که چند قایق نیروی دریایی چین روز سه شنبه در نزدیکی سواحل شرقی تایوان ماموریت هایی را انجام دادند.

در این میان، «جوزف وو» وزیر امور خارجه تایوان امروز سه‌شنبه با اشاره به رزمایش های گسترده چین اطراف این جزیره، مدعی شد پکن از رزمایش نظامی خود که در اعتراض به سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان آغاز کرده، به عنوان بخشی از یک بازی استفاده کرده است و خود را آماده حمله به تایوان می‌کند.

وی گفت: تایوان مرعوب نمی شود، حتی اگر رزمایش ها ادامه یابد. چین اغلب خط میانی (فرضی) غیر رسمی در تنگه تایوان را نقض می کند. وزیر خارجه تایوان خواستار حمایت بیشتر جامعه بین المللی برای توقف کنترل چین بر تنگه تایوان شد.

اظهارات وزیر خارجه تایوان همزمان با تنش ها در روابط دو طرف به دنبال برپایی رزمایش چهار روزه در اطراف تایوان مطرح شده است.

روز دوشنبه وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: چین تمرینات نظامی عادی خود را در «در آب های متعلق به ما» به شیوه ای باز، شفاف و حرفه ای انجام می دهد و تایوان بخشی از چین است.

تایوان این ادعای حاکمیت چین را رد کرده و مدعی است مردم تایوان تصمیم گیری درباره آینده این جزیره با مردم تایوان است.

تایوان جزیره‌ای در شرق چین و تحت حاکمیت دولت مرکزی چین است و پکن در چارچوب سیاست «چین واحد»، این جزیره را جزئی از سرزمین خود می‌داند، با این وجود دولت آمریکا به رغم اعتراض‌های پکن در سال‌های اخیر و به ویژه در دولت کنونی فروش تسلیحات نظامی به جزیره تایوان و حمایت از جریان‌های جدایی طلب این منطقه را افزایش داده است.