سفارت چین در استرالیا به دولت کانبرا درباره مداخله در مسأله تایوان هشدار داد و اقدام این کشور در راستای «گرفتن انگشت اتهام به سمت پکن» را غیرقابل قبول دانست

.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازگروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به دنبال سفر جنجالی چند روز پیش نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان چین به برگزاری رزمایش‌هایی شامل مانور شلیک مستقیم موشک‌های بالستیک به نزدیکی تایوان اقدام کرد.

ارتش تایوان اعلام کرده که کشتی ها و هواپیماهای ارتش چین در رزمایش در تنگه تایوان به شبیه سازی حمله به این جزیره پرداخته اند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، پنی وونگ، وزیر امور خارجه استرالیا روز جمعه چین را به آنچه اقدامات «نامتناسب و بی ثبات کننده» خواند، متهم کرد و گفت که نگرانی‌های خود را در جریان نشست وزیران امور خارجه سازمان آ.سه.آن در کامبوج نزد همتای چینی خود مطرح کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا و وزیر خارجه ژاپن نیز در محل این اجلاس صحبتهایی را علیه چین به زبان آوردند. سفارت چین در استرالیا به موجب بیانیه ای منتشر شده از سوی سخنگوی این سفارتخانه امروز شنبه به این تحول واکنش نشان داد و نسبت به اظهارات وزیران امور خارجه این سه کشور ابراز نگرانی و «نارضایتی» کرد.

در این بیانیه آمده است: «گرفتن انگشت اتهام به سمت اقدامات موجه چین برای حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی خود مطلقاً غیرقابل قبول است».

این سفارتخانه آمریکا را بزرگترین تهدید برای صلح در تنگه تایوان دانست و گفت استرالیا نباید در اختلافات دریایی بین چین و ژاپن جانبداری کند.

سخنگوی این سفارتخانه چین گفت: ما همچنین امیدواریم که طرف استرالیایی بتواند با احتیاط با مساله تایوان برخورد کند، از استراتژی برخی کشورها برای مهار چین از طریق مساله تایوان پیروی نکند و مشکلات و اختلالات جدیدی در روابط چین و استرالیا ایجاد نکند.

در بیانیه روز جمعه وونگ گفته شد که استرالیا «عمیقا نگران» شلیک موشک‌های بالستیک به آب‌های اطراف تایوان است. او اظهار کرد: «این به نفع همه ما است که منطقه ای در صلح و نه درگیر نزاع داشته باشیم. استرالیا نمی خواهد شاهد تغییر یک جانبه در وضعیت موجود در سراسر تنگه تایوان باشد.»

آنتونی آلبانیز نخست وزیر استرالیا هم روز جمعه ادعا کرد کشورش به حفظ “وضعیت موجود” در قبال چین متعهد است، اما از منافع و ارزش های ملی خود دفاع خواهد کرد.