آیا اوکراین در روسیه کارزار فعالیت‌های خرابکارانه به راه انداخته است؟

تهران- ایرنا- وقوع یک رشته آتش سوزی های مرگبار در مناطق استراتژیک روسیه همراه با حملات پهپادی و هلی‌کوپترها به زیرساخت های این کشور، سوء‌ظن ها در مورد یک کارزار خرابکارانه اوکراینی را در روسیه بالا برده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، آتش سوزی های مرگبار در یک موسسه تحقیقاتی هوافضا در شهر “تور” در شمال غرب مسکو، آتش سوزی دیگر در یک کارخانه مهمات در “پرم” بیش از ۱۱۰۰ کیلومتر (۶۸۰ مایل) آنسوتر در شرق روسیه و آتش سوزی در دو انبار نفت جداگانه در “بریانسک” نزدیک مرز بلاروس همه خبر از رویدادهایی می دهد که ممکن است در نگاه اول تصادفی به نظر برسد، اما احتمال خرابکاری اوکراینی ها یا حامیان آنها در روسیه هم وجود دارد.

خبرگزاری فرانسه در این گزارش آورده است: از زمان بروز آتش سوزی در مؤسسه تحقیقات مرکزی نیروهای دفاع هوافضا در تور در ۲۱ آوریل (۱ اردیبهشت) که منجر به کشته شدن دستکم ۱۷ نفر شد، رسانه های اجتماعی داخلی روسیه آتش سوزی ها به ویژه در مکان های حساس را حاکی از حملات پنهانی ارزیابی کردند.

تاکنون هیچ شخص یا گروهی مسولیت این حملات را برعهده نگرفته اما تحلیلگران بر این باور هستند که دستکم برخی از این آتش سوزی ها، به ویژه حادثه در بریانسک، مرتبط به تلاش احتمالی کی‌یف برای کشاندن جنگ به روسیه است.

«میخایلو پودولیاک» مشاور ارشد «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در پستی در تلگرام آتش‌سوزی‌ها را «مداخله الهی» خواند و نوشت: انبارهای بزرگ سوخت به صورت دوره ای و به دلایل گوناگون می سوزند. “کارما” چیز بی رحمانه ای است.

این خبرگزاری فرانسوی در ادامه افزود: در کشور بزرگی مانند روسیه، آتش سوزی در یک کارخانه یا ساختمان دورافتاده معمولا باعث تعجب نمی شود. اما از زمانی که نیروهای روسیه در ۲۴ فوریه (۵ اسفند) به اوکراین حمله کردند، وقوع بیش از ده ها آتش سوزی توجه بسیاری از رسانه ها را به خود جلب کرده و ترس از وجود یک کارزار هماهنگ از آتش افروزی ها از سوی اوکراین را افزایش داده است.

آتش‌سوزی‌های اواخر ماه گذشته در شرق روسیه در یک پایگاه هوایی در شمال “ولادی‌وستوک” و یک کارخانه زغال‌سنگ در “ساخالین” سوء ظن ها را نسبت به دست داشتن اوکراین بالا برده است. روز چهارشنبه هم یک آتش سوزی در کارخانه مواد شیمیایی در “دزرژینسک” در شرق مسکو رخ داد.

«ایگور سوشکو» یک راننده خودروهای مسابقه ای اوکراینی که در صفحه اینستاگرام خود به طور مرتب عکس ها و ویدئوهایی از اقدامات خرابکارانه در روسیه منتشر می کند، نوشت: خرابکاران روس به کار قهرمانانه خود علیه پوتین ادامه می دهند.

«اولکسی آرستویچ» از دیگر مشاوران زلنسکی در گفت‌وگو با نیویورک تایمز سخنان بسیار مبهمی به زبان آورد و گفت که اسرائیل هرگز حملات و ترورهای مخفیانه خود را نمی پذیرد. وی در این گفت‌وگو افزود: ما نه این رویدادها را تایید می کنیم و نه تکذیب.

آیا آتش سوزی ها بخشی از یک راهبرد است؟

ناظران بر این باور هستند که آتش سوزی در بریانسک که به تاسیسات صدور نفت به اروپا ضربه زد، عمدی و مرتبط با جنگ بود.

همزمان تحلیلگران ناشناس که یک حساب کاربری تحت عنوان «ردیابی تسلیحات اوکراین» را در توئیتر در دست دارند و ویدئوهایی از حملات هر دو طرف منتشر می‌کند، در توئیتی نوشتند که اطلاعات «موثقی» دریافت کرده‌اند مبنی بر اینکه آتش‌سوزی بریانسک نتیجه حملات پهپادهای بایراکتار اوکراینی بوده است.

آنها در حساب کاربری خود نوشتند: اگر این ماجرا حقیقت داشته باشد، باردیگر بر توانایی نیروهای اوکراینی برای انجام حملات در خاک روسیه با استفاده از تسلیحات دوربرد صحه می گذارد.

«راب لی» یکی دیگر از تحلیلگران جنگ در این خصوص به گاردین گفت: من فکر می کنم این آتش سوزی ها احتمالا مربوط به حملات از سوی اوکراین است، اما نمی توانیم مطمئن باشیم.

علاوه بر آتش سوزی های فوق، گلوله باران توسط هلیکوپترها و پهپادها و اقدامات خرابکارانه علیه زیرساخت ها در کورسک و استان بیلگاراد روسیه در مرز اوکراین از جمله اقدامات آشکاری است که توسط نیروهای اوکراین انجام گرفته است.

فرمانداران بیلگاراد و کورسک هر دو عامل آتش‌سوزی و تخریب زیرساخت‌ها مانند پل‌های راه‌آهن را خرابکاران و مهاجمان اوکراینی می‌دانند.

«فیلیپس اوبراین» استاد مطالعات راهبردی دانشگاه “سنت اندروز” اسکاتلند در این مورد گفت: هیچ مدرکی دال بر خرابکاری اوکراینی ها وجود ندارد به جز این واقعیت که بسیاری از آتش سوزی ها به اهداف استراتژیک نظامی برخورد کرده است. وی این دست حملات را بخشی از استراتژی اوکراین دانست.

مقامات پنتاگون هم اعلام کرده اند که نیروهای روسیه در داخل خاک اوکراین به دلیل ضعف در زنجیره‌های تامین دچار مشکل شده‌اند و حملات به زیرساخت‌های روسیه بی تردید بر اقدامات این نیروها در اوکراین تاثیر می گذارد.

ادامه رشته خرابکاری ها در روسیه در حالی است که تاکنون هیچ مقام آمریکایی نسبت به وجود یک کارزار فعال خرابکارانه اوکراینی در روسیه برای هدف قراردادن مناطق استراتژیک اظهارنظری نکرده است.