از طالبان چه توقعی دارید؟

طالب از کانال یک روند سیاسی مسالمت آمیز و شفاف نیامده که شما از آن توقع حرف شنوی داشته باشید. طالب تسلط خود بر کشور را فتح می‌داند و این یعنی قدرت مطلق و دست باز برای حکمروایی

شماری از روزنامه‌نگاران و تحلیلگران دچار تناقض‌های بسیار جدی در مساله مواجهه با طالب و ابراز نظر در مورد این گروه شده‌اند. کم هم نیستند، پس چند نکته را متواضعانه عرض می‌کنم:

1. شماری از تحلیلگران و روزنامه نگاران این مدعا را با چه استدلالی مطرح می‌کنند که جهان در حال رصد بیست و چهار ساعت فعالیت طالبان است تا ببیند خطایی از طالبان در برابر افغانستانی ها سر بزند و قهر و غضب خود را بر طالبان وارد کند و تمام دریچه‌های روابط خود را با طالبان ببندد؟ با چه استدلالی مدعی می‌شوند که بهبود وضعیت در افغانستان به آنچه که مطلوب است در اولویت جهان و کشورهای منطقه قرار دارد؟ این مانند آفتاب روشن است که اولویت منطقه و جهان چیزی نیست جز امنیت ملی و داخلی‌شان و عدم تبدیل طالبان به یک خطر بالفعل برای این امنیت. اولویت جهان نه آزادی بیان است. نه حقوق زنان و نه هم کودکان و نه هم وضعیت اقتصادی کشور. این که چهار سازمان حقوق بشری ابراز نگرانی می‌کنند به معنای این نیست که قرار است تغییری در وضعیت بیاید. آنچه کشور در حال تجربه آن است تماما بخاطر همان اولویت منطقه و جهان است نه ارزش های من و شما.

2. جهان و منطقه با طالبان روابط دارند. دفتر سیاسی دوحه از دیر زمان به این سو به عنوان دفتر غیر رسمی روابط سیاسی طالبان با جهان و منطقه فعال است و خواهد بود. این تناقض آشکار را که می‌شود بسیار به راحتی درک کرد، پس چطور در تحلیل‌های تان آسمان به ریسمان می‌بافید و می‌گویید که اگر طالبان فلان عمل منافی با آزادی بیان را انجام بدهد بهای سنگینی می‌پردازد و فلان و بیسار می شود؟!

3. برای طالبان پیشنهاد و توصیه سیاسی می‌دهید و خط مشی تعیین می‌کنید؟! برادر من! طالب از کانال یک روند سیاسی مسالمت آمیز و شفاف نیامده است که شما از آن توقع حرف شنوی داشته باشید. طالب تسلط خود بر کشور را فتح می‌داند و در منش سیاسی عقیدتی طالب این یعنی قدرت مطلق و دست باز برای حکم روایی و ظلم. او خود را تعیین کننده همه چیز می‌داند و بس.

4.این وضع تا زمانی جریان خواهد داشت که طالب قدرت سیاسی – نظامی دیگری را در برابر خود نبیند و عملا در میدان با رقیب جدی، سرسخت و مقاوم با پشتوانه وسیع سیاسی و استخباراتی روبرو نشود. در غیر این صورت، این وضع سال‌ها دوام خواهد کرد و هر روز بیشتر به نفع طالب خواهد بود، چون عملا طالب از لابی‌های پاکستان و جذب اقشار مختلف سیاسی – تجاری در درون و بیرون کشور جهت لابی‌گری بیشتر داخلی و خارجی استفاده می‌کند.

5. چطور می‌شود که شما حرف های استاد جلال را در برابر طالب می‌بینید ولی خود را از بافت اجتماعی و طالب دوست جامعه بی‌خبر نگه می‌دارید و شعار ملی سر می‌دهید؟ تنها برای یک تصویر ملا یعقوب پسر ملا عمر، کاربران فضای مجازی عمدتا چند ولایت کشور او را القاب قهرمان‌گونه داده بودند و قربان و تصدقش شده بودند.

6. آقایان و خانم‌های فعال مدنی و فرهنگی و عرصه فلان و بیسار که تا دیروز در تمام برنامه‌های پوپولیستی قتالی، اداره امور و وحید عمر و لوی جرگه و فلان شاه و بانوی اول و… با ساز اشرف غنی می‌رقصیدید و امتیاز می‌گرفتید، بهتر نیست قبل از هر اظهار نظری یکبار کمی فکر کنید، بیش از این تحمل کردن تان سخت می شود.

عزیز نیکیار