‘گزارش نامه افغانستان

نجیب عثمان

فوکویاما: هژمونی آمریکا در جهان به پایان رسیده است

«فرانسیس فوکویاما» نظریه‌پرداز و متخصص روابط بین‌الملل آمریکایی طی یادداشتی نوشت: «به نظر می‌رسید که تصاویر وحشتناک افغان‌های ناامید برای خروج از کابل پس از فروپاشی دولت مورد حمایت غرب در ماه آگوست، نشان دهنده یک مقطع بزرگ در تاریخ جهان است، زیرا آمریکا از جهان رویگردان شده است. با این حال در حقیقت، پایان دوران آمریکا خیلی زودتر از موعد رسیده بود. سرچشمه‌های قدیمی ضعف و افول آمریکا بیشتر داخلی است تا بین‌المللی… اینکه [آمریکا] چقدر [در جهان] تأثیرگذار خواهد بود به توانایی آن در حل مشکلات داخلی بستگی دارد تا سیاست خارجی‌اش».

فوکویاما در تحلیل خود در وبگاه «جهانِ پیش‌رو» (The World Ahead) توضیح داد: «دوره اوج هژمونی آمریکا کمتر از بیست سال طول کشید، از فروپاشی دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ تا بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۹. این کشور در بسیاری از حوزه‌های قدرت – نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی – مسلط بود. اوج غرور آمریکا حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ بود، زمانی که امیدوار بود نه تنها عراق و افغانستان (که دو سال قبلش به آن حمله کرد)، بلکه کل خاورمیانه را تغییر شکل دهد. آمریکا کارآیی قدرت نظامی را برای ایجاد تغییرات عمیق سیاسی بیش از حد تصور می‌کرد، حتی اگر تأثیر مدل اقتصادی بازار آزاد خود را بر امور مالی جهانی دست کم می‌گرفت. این دهه با گرفتار شدن سربازانش در دو جنگ ضد شورش و بحران مالی که بر نابرابری‌هایی که جهانی‌سازی به رهبری آمریکا ایجاد کرده بود، به پایان رسید».

وی مشکلات داخلی آمریکا را مانند موریانه‌هایی که تخته زیرین هژمونی جهانی این کشور را از درون نابود کردند، توصیف کرد و گفت: «میزان تک قطبی در این دوره از تاریخ نادر بوده است، و جهان از آن زمان با قدرت گرفتن چین، روسیه، هند، اروپا و سایر مراکز نسبت به آمریکا به حالت عادی‌تر از چند قطبی بازگشته است. تأثیر نهایی افغانستان بر ژئوپلتیک احتمالاً اندک خواهد بود. آمریکا با خروج از ویتنام در سال ۱۹۷۵ از یک شکست تحقیرآمیز قبلی جان سالم به در برد، اما در کمتر از یک دهه سلطه خود را دوباره به دست آورد. چالش بسیار بزرگ‌تر برای جایگاه جهانی آمریکا، چالش داخلی است».

این تحلیلگر آینده‌نگر آمریکایی ادامه داد: «جامعه آمریکا عمیقاً دو قطبی شده است، و دستیابی به اجماع در مورد هر چیزی را مشکل کرده است. این دوقطبی شدن بر سر مسائل مربوط به سیاست های مرسوم مانند مالیات و سقط جنین آغاز شد، اما از آن زمان به یک مبارزه تلخ بر سر هویت فرهنگی تبدیل شده است. به طور معمول یک تهدید خارجی بزرگ مانند یک بیماری همه‌گیر جهانی باید فرصتی برای شهروندان باشد تا حول یک واکنش مشترک جمع شوند. اما بحران کووید۱۹ با فاصله‌گذاری اجتماعی، پوشیدن ماسک و واکسیناسیون نه به عنوان اقدامات بهداشت عمومی، بلکه به عنوان نشانه‌های سیاسی، بیشتر به تعمیق شکاف‌های آمریکا کمک کرد. این درگیری‌ها به همه جنبه‌های زندگی، از ورزش گرفته تا برندها گسترش یافته است. از محصولات مصرفی که آمریکایی‌های قرمز و آبی (اشاره به جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها) خریداری می‌کنند».

فوکویاما با وابسته دانستن نفوذ آمریکا در خارج به توانایی آن در رفع مشکلات داخلی، تحلیل کرد: «قطبی شدن، مستقیماً بر سیاست خارجی تأثیر گذاشته است. در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، جمهوری خواهان موضعی جنگ طلبانه اتخاذ کردند و دموکرات‌ها را به دلیل آغاز مجدد [روابط با] روسیه و ادعای ساده‌لوحی در مورد ولادیمیر پوتین سرزنش کردند. دونالد ترامپ با در آغوش گرفتن آقای پوتین جدول را برگرداند و امروز تقریباً نیمی از جمهوری‌خواهان معتقدند که دموکرات‌ها تهدیدی بزرگتر از روسیه برای سبک زندگی آمریکایی هستند».

وی با پرداختن به موضوع چین، ادامه داد: «در مورد چین اجماع آشکارتری وجود دارد: هم جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌ها موافق هستند که این [کشور] تهدیدی برای ارزش‌های دموکراتیک است. اما این امر فقط آمریکا را تا اینجا پیش می‌برد. اگر تایوان مورد حمله مستقیم چین قرار گیرد، آزمونی بسیار بزرگتر از افغانستان برای سیاست خارجی آمریکا خواهد بود. آیا ایالات متحده حاضر است پسران و دختران خود را برای استقلال آن جزیره قربانی کند؟ یا در واقع، اگر روسیه به اوکراین حمله کند، خطر درگیری نظامی با روسیه وجود دارد؟ اینها سؤالات جدی و بدون پاسخ آسان، است. اما یک بحث مستدل در مورد منافع ملی آمریکا احتمالاً عمدتاً از طریق دریچه چگونگی تأثیر آن بر مبارزات حزبی انجام می‌شود».

این استاد دانشگاه آمریکایی، بزرگترین شکست سیاستی دولت «جو بایدن» در سال اول ریاست‌جمهوری‌اش را ناتوانی آن در برنامه‌ریزی مناسب برای جلوگیری از فروپاشی سریع افغانستان دانست و توضیح داد: «بایدن گفت که خروج [از افغانستان] برای تمرکز بر رویارویی با چالش‌های بزرگتر یعنی روسیه و چین ضروری است. امیدوارم او در این مورد جدی باشد. اوباما هیچ‌وقت در ایجاد یک محور برای آسیا موفق نبود، زیرا آمریکا همچنان بر [سیاست] ضد شورش در خاورمیانه متمرکز بود. در سال ۲۰۲۲، دولت باید هم منابع و هم توجه سیاستگذاران را برای بازدارندگی رقبای ژئوپلتیکی و تعامل با متحدان خود احیا کند».

فوکویاما در پایان نوشت: «آمریکا احتمالاً موقعیت هژمونیک قبلی خود را باز نمی‌یابد و همچنین نباید آرزوی آن را داشته باشد. آنچه می‌تواند به آن امیدوار باشد حفظ نظم جهانی حامی ارزش‌های دموکراتیک با کشورهای همفکر است. اینکه بتواند این کار را انجام دهد به بازیابی حس هویت و هدف ملی در خانه بستگی دارد».

پیش از این نیز «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین با انتقاد از کشورهای غربی برای ایجاد موانع در مسیر پیشرفت کشورهای دیگر، گفته بود جهانیان خواستار عدالت هستند، نه هژمونی و سلطه قدرت.

وی در اظهاراتی کنایه‌وار خطاب به آمریکا، تصریح کرد: «جهان خواستار عدالت است، نه هژمونی. یک کشور بزرگ، باید از طریق نشان دادن مسئولیت‌پذیری بیشتر از خود،‌ کشوری بزرگ به‌نظر بیاید [نه با سلطه بر دیگران]».

«وانگ یی» وزیر خارجه چین نیز گفته است: «چین نمی پذیرد که کشوری در جهان وجود داشته باشد که خود را برتر از سایرین قرار دهد و در مورد امور جهانی حرف آخر را بزند. اگر ایالات متحده به رویارویی ادامه دهد، چین بدون هیچ ترس و وحشتی مسیر خود را پیش خواهد گرفت».٣٠ عقرب ١٤٠٠ فارس نيوز.

معاون والی پنجشیر کشته شده است

گزارشنامه افغانستان خبر می دهد که معاون والی پنجشیر دریک کمین از سوی نیروهای مقاومت کشته شده است. وی اهل ولایت لغمان بود.

دو روز پیش مسوول نظامی طالبان در اندراب نیز به وسیلۀ قابوچیان مسلح مقاومت ملی جان خود را از دست داده است. خبر می افزاید که افزایش تلفات طالبان در جبهات جنگ سبب شده است تا اجساد کشته شده ها شبانه از محل به کابل منتقل شوند و بی سروصدا دفن شوند

جسارت تاریخی استاد فیض الله جلال همه را شوکه کرد

استاد یعقوب یسنا

استاد جلال به چند مورد اساسی اشاره کرد:

۱-

مردم در کابل با مقامات ط‌البان افهام و تفهیم نمی‌توانند. ط‌البان زبان مردم را نمی‌دانند یا نمی‌خواهند زبان مردم را بدانند. حکومت باید برای مردم باشد.

۲-

مردم امنیت ندارد. از نداشتن امنیت درحال فرار است. حکومت برای امنیت مردم باید باشد.

۳-

مردم نان و شغل ندارد. از گرسنگی و بی‌کاری در حال فرار است. حکومت باید برای مردم شغل و آسایش بیاورد.

۴-

منافع ملی و مردم باید بر منافع گروهی و… اهمیت داشته باشد، اما ط‌البان منافع ملی و مردم را درک نمی‌کنند و منافع گروهی، مذهبی و قومی خود را بر منافع ملی و مردم ترجیح می‌دهند.

۵-

حکومت‌داری بدون روابط سیاسی با کشورهای منطقه و جهان ممکن نیست، اما طالبان درکی از روابط سیاسی با کشورهای منطقه و جهان ندارد. بنابراین فاجعه‌ی بشری خطرناکی در افغان‌ستان در راه است.

۶-

حکومت ط‌البان بنابه انگیزه‌ی قومی غنی و منافع پاک‌ستان روی‌کار آمده است، نمی‌تواند فراگیر باشد.

#یادداشت: استاد جلال این سخنان را برای حمایت از سرنوشت جمعی مردم افغان‌ستان با شجاعت و واقع‌بینانه بیان کرد. مردم نان، امنیت و شغل ندارد. فاجعه‌ای خاموش درحال بلعیدن زندگی وسرنوشت مردم است. ط‌البان تا به مردم نان، شغل و امنیت بیاورند، به مردم برچسپ کمونیست و کافر می‌زنند، برای این‌که چرا بحث امنیت، شغل و نان را مطرح می‌کند. استاد جلال غیر از نان، شغل و امنیت مردم چیزی نگفت، اما نماینده‌ی ط‌البان به استاد جلال می‌گوید: کمونیست.

نکات عمده راپور شبکه امنیت مؤرخ هشت قوس 1398 درگزارشنامه افغانستان؛ بدین شرح:

فرمانده گل حیدر تا سال 2001 مردی صالح و متقی بود بعد شیطان در قالب روحش حلول کرد.

به کمپاین کردن به این یا آن ستاره افغان دست زد. به لاجپتگر دهلی نو به همکاری یکی از دوستان سیکهه خود، اتاقی و بارگاه کوچک عشرت بنا کرد و ستاره ها را همان جا می برد.

درکابل، مکان لواطت کاری و بچه رقصانی گل حیدر و شرکاء تهکاوی بلند منزل قادر بخشی درخیرخانه بود.

گذشته ازین به گزارش شبکه ملی اداره امنیت ملی در سال 1393 توسط یک جهادی از ننگرهار به بهانه ماهی- به نام طارق امجد دیدار و گفت و گو کرد. مآمورسرکوب شمالی و پنجشیر انتخاب شده بود.

درجریان حمله طالبان به کران ومنجان، عبدالحمید خراسانی به جنگ آماده بود. به اثرتلاش گل حیدر طالبان با حمید خراسانی جورآمد کردند.

کانال ارتباطی گل حیدر با آی اس آی استاد عطا محمد نور بود که چندین دور ملاقات در امارات گرفته بود. دوسیه های فساد اخلاقی و غصب زمین گل حیدر به همکاری امرالله صالح قرنطینه شده بود.

ملاقات های گل حیدر با کارمند آی اس آی در ننگرهار است. پلیس وزارت بعد از بازرسی و مداقه روی فعالیت های گل حیدر، دریافته است که دریک اتاق خصوصی جنب استیشن تیل شهر نو ( حوزه دهم) محافل بزم آرایی و فساد بر محور گل حیدر- ایجاد آشتی بین امرالله و عطا نور شکست خورد.

الماس زاهد از بیست سال تا کنون، رابط و مصدراصلی ارتباط بین خائنان شمالی و پنجشیری یا شبکه حقانی بوده است.

بربنیاد گزارش واصله، سارنوال کرام الدین کرام ماه های پیش از سقوط کابل به دست طالبان، توسط یکی از نزدیکان اش به اسم میرویس در کندهار با شبکه حقانی وصل شده بود. نشستی که دو هفته قبل دروزیراکبر خان بین قوماندان گل حیدر با رهبران رده اول شبکه حقانی برگزار شد، ابتکار الماس زاهد بود. گل حیدر بعد ازجلسه با حقانی ها سارنوال کرام نیز به کابل آورد و یک جا مانند حمید خراسانی با هفده تن دیگر به شبکه حقانی بیعت کرده و فیلم گیری شده است.

خبرمشعر است که قبل از یورش نیروهای پیاده و تانک های طالبان به دهانۀ پنجشیر، رهبری نظامی مقاومت ملی به قوماندان گل حیدر وظیفه سپرده بود که فوری با انفجار بدنۀ کوه در دالان سنگ، راه ورود کاروان طالبان به داخل دره را مسدود کند؛ اما وی از انسداد مسیر قوای طالبان خود داری کرده بود.گل حیدر 20 سال پیش دستگاه های موشک ستینگر را که درقرارگاه چمال ورده دراختیار داشت به نرخ ناچیز به پاکستانی ها فروخته بود.

وقتی قطعات پاکستان و طالبان برسر جنازه های گور دسته جمعی پنجشیر «جست و خیز» می زدند – قومندان گل حیدر – یک هفته قبل از معامله برسرخطوط جنگ پنجشیر، دو بار با پسر حقانی دیدار کرد. بعد از آن هرشب با قوماندان ها جلسه میگرفت و محور هرجلسه اش، نه جنگیدن با دشمن و مشکلات و خطرات آن بود.

دستیار وی صمدخاواکی است که بیست سال درفساد کاری های ایوب سالنگی کمیشن کاری می کرد. صمد خاواک راپور سقوط خاواک را داد.همان شب گل حیدر به افتخار فتح خاواک به وسیلۀ طالبان، برای 25 نفر از حاضران کباب داد!

به نقل از یکی از نزدیکان گل حیدر خلیل حقانی ازوی خواست در تلویزیون‌ کانفرانس مطبوعاتی بدهد وبه مردم بگوید که علیه طالبان سلاح‌ نگیرید تسلیم شوید جنگ مطلقا روانیست گل حیدر متوجه شد آن همه وعده هایی که برایش داده شده بود جز فریب چیز دیگری نبوده به گریه می افتد می‌کند ‌که من پنجشیر را به نفع شما سقوط دادم ازین بیشتر مرا را آزار ندهید.

چندان رابطه یی حسنه با دکترعبدالله نداشت، از مجبوریت در مهمانسرای او روزانه به سر می برد و شبانه به خانه قوماندان الماس، متحد ارشد شبکه حقانی به خوابیدن می رفت.

درآخرین شبی که گل حیدر برای خوابیدن به خانه الماس رفته بود، یک گروپ از طالبان نیز ظاهراً اتفاقی به آن جا وارد شده و گپ وسخن میان شان گل کرده بود. یکی از طالبان متکبر تراز دیگران درمساله یی برگل حیدر خشم می گیرد و به همراهانش امر می دهد که این خائن را یک سبق بدهید. افراد طالب بروی حمله برده و او را با قنداق تفنگ و لگد و قفاق لت وپار می کنند.

فردای همان روز، گل حیدر تصمیم می گیرد به ایران فرار کند. گفته می شود که قوماندان الماس درین تحقیر و لت و کوب قبلاً با طالبان هم آهنگی انجام داده بود. گل حیدر همیشه کلان کلان گپ می زد و الماس با نگاه های دریده و خاموش او را نگاه می کرد. این درسی بود که الماس به گل حیدر داد که زیاد بلند بلند صحبت نه کند!

طالب، کرزی و عبدالله را یک شانزده پولی هم نمی خرد

از کشفیات مسعود اندرابی از دیار مهاجرت یکی هم این است که پاکستان از طالبان طلبیده است که کرزی و عبدالله را شامل کنند!

این کشف مهم حتی زمانی که مسعود اندرابی درکرسی وزارت داخله نشسته بود، از وی دیده نشده بود. کرزی عامل روسیه و ایران است. عبدالله، همسو با پاکستان؛ اما بی سرنوشت است و او را مثل سرپوش کهنه روی دیگ نو می نشانند تا هیچ گرهی از مشکل افغانستان گشاده نشود. شاید همین علت باشد که هشدار و سخت گیری طالبان بالای هردوی آن ها ظرف روزهای اخیر افزایش یافته است. تشدید فشار و ارعاب طالبان بر کرزی و عبدالله نشانه اش این است که طالب هرگز به این پیشنهاد گردن نمی نهد.

طالب تا زمستان از پا در می آید

عزيز آرينفر : برای دوره پسا طالبان باید از همین اکنون آمادگی گرفت. مبادا باز هم لغزش های گذشته تکرار شود.

آوازه هایی به گوش می رسد که مردم یکپارچه مخالف نظام طالبان شده و از دست گرسنگی، بی روزگاری، بیکاری و بیماری فریاد شان به آسمان ها رسیده است.

طالبان به دلیل وابستگی مطلق به آی اس آی پاکستان مورد اعتماد روسیه، چین و ایران نیستند.

غرب هم دیر یا زود از ترس راه افتادن انقلاب توده یی در برابر ستمگری های طالبان دست به کار خواهد شد تا یک دولت فراگیر را جانشین طالبان نماید تا بتواند مواضع خود را حفظ نماید.

به هر رو، بخواهیم یا نخواهیم با فرا رسیدن زمستان کشور وارد فاز بسیار خطرناک فاجعه و بحران عمیق چند لایه خواهد شد.

برایند این بحران عمیق شدن بحران مشروعیت داخلی و خارجی طالبان است.

این گونه فشار دو جانبه داخلی و خارجی می تواند نظام طالبی را از پا بر اندازد.

بیگمان دیر یا زود یک اداره دیگر جانشین اداره طالبان خواهد شد.

بنا بر این، باید یکپارچه بر دو اصل بیطرف ساختن کشور و اصلاح قانون اساسی و ساختار نظام تاکید نماییم تا بار دیگر شاهد یک دور و تسلسل باطل دیگر نشویم.

اگر این دو اصل مهم به هر دلیلی نادیده گرفته سود، باز هم شاهد تکرار بحران خواهیم بود.

بسیار مهم است که در نطام آینده به انحصار گرایی پایان داده شود.

مقتدی های سحر خیز السلام وعلیکم !

مولوی حسنک رحمه الله

قهرمان سازی رابند کنید و چند گپ ملایی را بشنویید .

خدا ازین ملت وقتی گرفته بود که متفکرجهانی او اشرف غنی، حقوق دانش استاد جلال واستانکزی ، اقتصاد دانش سید مسعود آغا وملابدری آخند ، سیاست مدارش ملا عبدالله ،ملا هیبت الله ، ملاحسن ، ملانعیم ، ملاکرزی ، محب آخند وداملا فضلی ، تیکه دار قومش عطا ، دوستم ، خلیلی ومحقق استخبارات چی اش امرالله ونبیل و ادیبش یون وپدرام وکیل اش لالی و الله گل مجاهد تحلیلگرش سعیدی واوریا وقوماندان و وزیرش ده ها عراده سرگین و پشقل بود .

#ناسزا و دشنام دادن درهیچ آیینی درست نیست هرچند دشنام به آزادیِ استرس ومدیریتِ درد کمک می کند .

سخنان استاد جلال را بعد ازنماز صبح شنیدم ، استادجلال که هر ازگاهی به وَرَم دادن رگ گردن زبانزد می شود حرف های که گفت هیچ کدام آن دروغ نیست اما چگونگی بیان آن نادرست است . درین شک نیست که تعصب وجود دارد ، بد امنی وجود دارد ، افهام وتفهیم در ادارات دولتی مشکل شده است، مردم دنبال راه فرار اند ملت همه در فقر و گرسنه گی غوطه می خورند و حکومت بر اساس اندیشه های برتری طلبانه ی قومی به برادران حمارتی تسلیم داده شده است اما نحوه ی بیان آن به مزاج اینجانب اصابت نکرد 😄 و مجبور شدم این یاد داشت را سیه کنم .

دربیست سال اخیر با انسان های زیادی ازاقوام مختلف آشنا شدم که اکثریت شان رابه جان برابر دوست می دارم برای اینکه می دانم آنها مثل من وهزار ها انسان دردمند دیگر وطن شان را دوست می دارند شاید آنها هم به این باور رسیده باشند که وطندار خوب هم بوده نمی توانیم ملت شدن خو راه دراز است .روی همرفته مطرح کردن مسائل قومی ازطریق رسانه های جمعی با ادبیات وترمنولوژی نجیب بروت مشکل وطن راحل نمی کند باید کار فکری و تربیتی صورت بگیرد ؛ تا دیگر هیچ پشتونی به خاطر دوربودن ازتعلیم وتربیت آماده نباشد به استشاره ی استخبارات منطقه برادر هم وطن اش را سلاخی کند و هیچ پشتونی درخط زرد وگه پُر غنی دست وپا نزند و هیچ تاجیک اوزبیک و هزاره یی در دام ریا نیرنگ فریب وحرامزاده گی قوماندان ها ورهبرچه های فرومایه فرو نغلطد .

تمام مدعیان بزرگی به اندازه ی اشرف غنی دربیچاره گی ومستاصل ساختن مردم هردم شهید شریک اند و غنی قافله سالار این سیه روزیست گاهی دلم می شود که با پیروی از استاد جلال واستاد نجیب بروت دهان و زبانش را مورد عنایت قرار بدهم اما فکر می کنم این کار چه دردی را دوا می کند . حالا که آب از سر گذشته است توصل به دشنام دادن راه حل نیست مردم افغانستان سزاوار همین بلایی آسمانی بودند و خداوند برای شان نازل کرد توصیه می کنم روزهای جمعه بیایید به جماعت تاهدایت تان کنم به شایعه ها باورنکنید هیچ روزنه یی برای بهبود وضعیت وجود ندارد ت ا لب آدم شدنی واین وطن وطن شدنی نیست تا معجزه یی ازجانب خدا به کار نیفتد برای فعلن دست ازیخن خدا برندارید. والسلام علی من التبع الهدی