تبصره‌ی کوتاهی بر خبرِ جنجالی.
خدا خیر کند!
حالا دیگر راستی پشتون افغانستان را دربست تحویل پاکستان کرد.
نوشته‌ی محمد‌عثمان نجیب
هرجند از اشغال‌گران پاکستانی و خیبری هیچ‌کاری بعید نیست اما گاهی‌که برهی اقدامات را می‌بینی و ‌می‌شنوی دیگر چاره نه‌می‌یابی مگر آن‌که خودرا انتحار کنی.‌ طالب پشتون یک سمت که به تنهایی مورد اعتماد پاکستان و از نیروهای نیابتی پاکستان و حافظ منافع پاکستان در افغانستان است فکر می‌کند ملت افغانستان احمق است. نه ملت احمق نیست سرانِ ملت ما احمق بودند که تحت سیطره‌‌ی داوطلبانه‌ی دو ‌پشتون جاسوس یعنی غنی ‌و کرزی قرار گرفتند. سرانجام خود شان هم بی‌عزت و بی‌آب‌رو شدند و ‌ملت هم اسیر دست وحشی‌های قرن بیست و یک.
خیری به دنیا مخابره شده که گویا پاکستان با سفارت افغانستان در پاکستان توافقی را انجام داده که برمبنای آن پروازهای خطوط‌هوایی هر دو‌کشور به طور دل‌خواه شان صورت می‌گیرد. و پاکستان هم کارکنان ‌و کارمندان هوانوردی افغانستان را آموزش می‌دهد. نفس قضیه این است که پاکستان به روی کدام استناد قوانین حقوقی و‌ بین‌المللی سیاسی و هوانوردی با سفارتی نشست‌ های دپلوماتیک دارد که او را به رسمیت نه می‌شناسد و کرسی‌ افغانستان در ملل متحد هنوز بی‌سرنوشت است؟ پس کوتاه به این نتیجه می‌‌رسیم که پشتون جنوبی و صاحب اقتدار ارگ افغانستان را به صورت دربست برای پاکستان تسلیم کرده و ارگ‌نشینان امروز همه معاش بگیران و روز بگذران‌های تحت صلاحیت پاکستان اند که به اشاره‌ی آمریکا و انگلیس و دیگران سَر می‌شورانند. دیر یا زود میدانیم که پشت ‌پرده‌ی این معامله‌ی غیر قانونی چی است؟ گسترده‌گی صلاحیت‌های پروازی ‌و حکم‌روایی پاکستان در خاک افغانستان هر روز رنگ می‌گیرد و خلاف اعلامیه های رسمی افغانستان هرگز اجازه‌ی انتخاب پرواز به پاکستان را نه دارد و نه خواهد داشت. آموزش نیروهای خدماتی فرودگاه هوایی کابل هم پوششی است برای فرستادن پاکستانی های پشتون به اداره‌ی فرودگاه و دردست‌گرفتن همه امور توسط پاکستان. پاکستان پسا امریکا و‌ اروپا و انگلیس لشکر نیابتی تمام جناح‌های درگیر در افغانستان اند و با تهور سیاسی که دارد با همه کشورهای شرقی و غربی و شمالی و جنوبی به غیر از تاجیکستان رابطه برقرار می‌کند و منفعت می‌برد. این افغانستان و ملت است که بازنده و ویران می‌ماند

 اصل خبر

.
پاکستان پرسنل اداره هوانوردی افغانستان را آموزش می‌دهد

قرار است پاکستان پرسنل اداره هوانوردی افغانستان را در زمینه‌های آتش‌نشانی، امنیتی، کنترل ترافیک، هواشناسی و مدیریت میدان هوایی آموزش دهد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از افق، سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، امروز (سه‌شنبه، ۲۵ عقرب) در رشته‌ توییتی‌ نوشته‌است که براساس توافق طالبان و پاکستان، قرار است ۱۰ پرواز در هفته بین اسلام‌آباد و کابل توسط خطوط هوایی دو کشور انجام شود و از این پروازه‌ها، دو پرواز با هواپیمای بزرگ و هشت پرواز دیگر با هواپیماهای کوچک صورت خواهد گرفت.
اعلام آمادگی اداره هوانوردی ملکی برای پذیرش مسئولیت کنترل میدان هوایی کابل – Sputnik افغانستان, 1920, 19.04.2021
اعلام آمادگی اداره هوانوردی ملکی برای پذیرش مسئولیت کنترل میدان هوایی کابل
19 اپریل , 17:09
همچنین طبق توافق، تعداد سیت‌ها برای هردو طرف از ۱۰۰۰ سیت به ۱۵۰۰ سیت افزایش می‌یابد.
سفارت افغانستان در اسلام‌آباد که اکنون تحت کنترل طالبان است، گفته که طرف پاکستانی می‌تواند از هر میدان هوایی این کشور به میدان‌های هوایی کابل، بلخ و قندهار پرواز داشته باشد.
در مقابل، طرف افغانستان نیز می‌تواند از هر میدان هوایی کشور به میدان‌های هوایی اسلام‌آباد، پیشاور و کویته پرواز داشته‌باشد. همچنین افغانستان می‌خواهد در آینده‌ نزدیک اجازه‌ پرواز به میدان هوایی کراچی را به جای کویته به‌دست آورد.
سفارت افغانستان در اسلام‌‌آباد افزوده‌است که طرف پاکستانی متعهد به ارائه آموزش‌های حرفه‌ای لازم به پرسنل هوانوردی افغانستان در زمینه‌های آتش‌نشانی، ایمنی، کنترل ترافیک، هواشناسی و مدیریت میدان هوایی شده‌است.
پیش از سقوط دولت، مدیریت میدان‌های هوایی افغانستان در اختیار نظامیان ناتو و پیمان‌کاران خارجی بود.