شماری از نمایندگان: قاچاق پول از فرودگاه کابل افزایش یافته است

به دنبال ادعای گلبدین حکمتیار، شماری از نمایندگان مجلس نیز تایید می‌کنند که قاچاق پول نقد به صورت بی‌سابقه از فرودگاه کابل افزایش یافته‌است

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ کابل: گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، هفته گذشته در خطبه نماز جمعه گفته بود که طیاره‌های ناشناس برای انتقال پول و طلا در فرودگاه کابل نشست و برخاست می‌کنند.
اکنون شماری از نمایندگان مجلس نیز این ادعا را تایید می‌کنند.

عبدالستار حسینی نماینده فراه در مجلس می‌گوید که به هدف تسهیل انتقال پول به خارج، تامین امنیت فرودگاه کابل از جنرال صبور به ریاض آرین سپرده شده‌است.

او اضافه کرد که با تقرری آرین؛ قاچاق پول نقد از فرودگاه کابل به شکل بی‌سابقه افزایش یافته است.

محمد کریم اتل دیگر عضو مجلس نیز گفت: “دزدانی‌که با یک بکس از خارج آمده‌بودند، اکنون روزانه سرمایه و دارایی‌های عامه را به خارج از کشور انتقال می‌دهند”.

در همین حال میر رحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان خواستار شد که حکومت به ابهامات در این مورد پاسخ دهد.

او اضافه کرد: “گزارش‌های وجود دارد که طیاره‌های بی‌نام و نشان در میدان‌هوایی کابل به هدف انتقال پول فزیکی و طلا نشست می‌کنند. حکومت باید به گوشه‌های تاریک این ماجرا جواب ارائه کند که کی‌ها دارایی عامه را به خارج از کشور انتقال می‌دهند”.

این در حالی ا‌ست که قبل از این سیگار یا اداره بازرس امریکا نیز با اظهار نگرانی از قاچاق پول در فرودگاه کابل گزارش داده بود که مقام‌های بلند پایه دولتی، افراد با نفوذ سیاسی و افراد مربوط به دفتر رئیس‌جمهور غنی در فرودگاه کابل به عنوان افراد بسیار مهم پنداشته شده و از چک پول‌ها در این فرودگاه معاف‌اند.

سیگار همچنین دریافته است که مقام‌های گمرک در میدان‌هوایی به گونه منظم از دستگاه‌های شمارش پول نقد برای پی‌گیری بیرون کردن پول استفاده نمی‌کنند و یک دهه پس از نصب دستگاه ردیابی پول هنوز این دستگاه ها به انترنت وصل نیستند.

در این گزارش گفته شده است که در سال ۲۰۱۱ به تنهایی ۴.۵ میلیارد دالر از افغانستان خارج شده است که ۶۵٪ این پول‌ها بطور غیر قانونی بدست آمده و انتقال یافته است.

بر بنیاد یک گزارش 2015 دیده‌بان شفافیت افغانستان 65 درصد کُل پول نقدی که از افغانستان بیرون می‌شود به طور غیر قانونی می‌‌باشد.

با این وجود اداره هوانوردی ملکی، خروج اسعار از کشور را تهدید بزرگی به امنیت اقتصادی کشور خوانده و می‌گوید که تدابیر لازم را برای جلوگیری از آن روی دست گرفته است.

این اداره با صدور اعلامیه‌‌ای گفته است که زمینه قاچاق پول نقد و اقلام ممنوعه از طریق بنادر هوایی کشور کاملاً از میان رفته و ارقام ارائه شده سیگار مربوط به سال‌های قبل می‌باشد و در شرایط فعلی صدق نمی‌کند.

.