در روزهای گذشته تصویری از افراد طالبان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که نشان می‌داد آنان در حال کار با یک هواپیمای بدون سر نشین (پهپاد) هستند. شورای امنیت ملی افغانستان اما می‌گوید طالبان به پهپاد دسترسی ندارند.

رسانه‌های افغانستان چند روز قبل گزارش دادند که طالبان با استفاده از پهپاد به قول اردو/سپاه ۲۱۷ پامیر مربوط به ارتش در ولایت قندوز حمله کردند و همچنین حمله مشابه به ولسوالی امام صاحب در این ولایت انجام شده است.

درباره حمله طالبان به قول اردوی ۲۱۷ پامیر منابعی به بی‌بی‌سی گفته بود که دو هواپیمای بدون سرنشین گروه طالبان، برای دو ساعت از ساعت ده صبح تا دوازده ظهر بر فضای این مرکز نظامی در پرواز بودند.

شورای امنیت ملی با رد آن می‌گوید طالبان هیچ نوع هواپیما در اختیار ندارد و تنها گاه گاهی از پهپاد برای تصویر برداری استفاده می‌کنند.

آقای اندر گفت که طالبان “گاه گاهی برای اهداف تروریستی از کمره درون (پهپاد برای فیلمبرداری) استفاده می‌کنند که با توجه به سایر حملات شان تهدید جدی نیست. برای کارهای مسلکی/فنی یک میکانیسبم ویژه استفاده از درون وجود دارد. اما جدا از کارهای مسلکی هر نوع درون/پهپاد مورد هدف قرار می‌گیرد”

کمیسیون امور دفاعی مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید با آنکه حدود یک و نیم ماه قبل در مورد مجهز شدن طالبان با پهپاد به وزارت دفاع اطلاع داده بود، اما این وزارت به گزارش آنان توجه نکرده است.

میر حیدر افضلی، رئیس این کمیسیون می‌گوید که معاون اول وزارت دفاع در آن زمان پذیرفته بود که گزارش‌های در این مورد دریافت کرده است.

او گفت که مجهز شدن طالبان به این نوع فناوری باعث نگرانی نیروهای امنیتی افغان شده است.

آقای افضلی گفت این که وزارت دفاع تا هنوز در این مورد اینکه چه اقدامی کرده بعدا با رسانه‌ها شریک خواهد کرد.

کارشناسان نظامی معتقدند که استفاده از پهپاد از توان گروه طالبان بیشتر است و احتمال دارد برخی از کشورهای همسایه در این امر نقش داشته باشند.

عتیق الله امرخیل، نظامی پیشین افغان می‌گوید که طالبان از کشورهای همسایه افغانستان پهپاد بدست آورده‌اند.

طالبان گفته‌اند که به دلیل محرمیت نظامی موضوع در این مورد ابراز نظر نمی‌کنند.

استفاده از پهپاد از تاکتیک‌های جدید طالبان است به گفته کارشناسان علاوه بر تصویر برداری، از این نوع پهپادها برای انتقال مواد انفجاری نیز استفاده می‌شود.

این روند باعث شد که حکومت افغانستان نیز پرواز پهپادها را که برای تصویر برداری استفاده می‌شود در “اطراف و حریم” ارگ ریاست جمهوری ممنوع کند.

مرکز رسانه‌های حکومت با فرستادن نامه‌ای به رسانه‌ها، هشدار داده‌است که اگر دروبین‌های تصویربرداری آنان بر فضای ارگ دیده شود، نیروهای امنیتی کاخ ریاست جمهوری آن‌ها را سرنگون خواهند کرد.

نی، یا نهاد حمایت از خبرنگاران آزاد افغانستان نیز صبح امروز با اشاره به نامه مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت با نشر اعلامیه‌ای گفته که “نی” به این باور است که استفاده از پهپادها در عرصه روزنامه نگاری در دنیا به یک امر معمول مبدل شده و از آن به گونه گسترده‌ای استفاده می‌شود.

این نهاد افزوده که دولت در حالی استفاده از پهپادها را ممنوع کرده که هیچ قانون تعریف شده در این زمینه وجود نداشته و این امر خلاف اصل آزادی بیان بوده و در مواردی می‌تواند دسترسی به اطلاعات را محدود سازد.