نماینده میدان‌وردک از قول مسوولان ارگان‌های امنیتی می‌گوید که امریکایی‌ها اجازه سرکوب جنگجویان طالبان را به نیروهای امنیتی نمی‌دهند.
مهدی راسخ نماینده میدان‌وردک در نشست فوق‌العاده روز سه‌شنبه (۳۱ سرطان) مجلس گفت که هرچند بارها در مجلس به نمایندگان تاکید شده است تا علیه امریکایی‌ها و جامعه جهانی چیزی گفته نشود، اما درد مردم او را وادار کرده تا حقایق را با ملت شریک کند.

راسخ اضافه کرد که دو روز قبل مسوولان سکتور امنیتی در جلسه استجوابیه کمیسیون دفاعی مجلس به آنان گفته اند که امریکایی‌ها برای ما اجازه عملیات وسیع و گسترده علیه طالبان را نمی‌دهند.
راسخ علاوه کرد که بر بنیاد گفته‌های مسوولین سکتور امنیتی؛ در دوره کاهش خشونت‌ها نیروهای امنیتی در پوسته‌های خود بوده‌اند و اجازه عملیات نداشتند؛ اما طالبان در اطراف سنگرهای نیروهای امنیتی در حال جابجایی بودند.

مسوولین در نشست استجوابیه کمیسیون دفاعی مجلس گفته‌اند که بالگردهای نظامی اجازه انداخت بالای جنگجویان طالب و پشتبانی از نیروهای زمینی افغان را ندارند. او خاطر نشان کرد که این موضوع نگرانی مردم را جدی تر ساخته است.

راسخ در ادامه صحبت‌های خود خاطر نشان کرد که گزارش واضح وجود دارد که جنگجویان طالبان و اعضای شبکه حقانی در لوگر و میدان وردک تجمع کرده و قصد حمله بالای کابل را دارند.
به گزارش شفقنا، نماینده میدان‌وردک اما حکومت را به بی‌برنامگی در این مورد متهم کرد و گفت که حکومت در برابر این گزارش هیچ پلانی ندارد.
او همچنین خواستار بومی‌سازی امنیت شده و گفت بهتر است مردم منتظر امریکایی‌ها و حکومت فاسد نباشد و خود در تامین امنیت مناطق شان سهم بگیرند.

راسخ درحالی این اظهارات را مطرح می‌کند که هفته قبل سید ظاهر مسرور نماینده بلخ در مجلس نیز گفته بود که امریکایی‌ها از جنایات طالبان حمایت می‌کند.
او اضافه کرده بود که جنایت طالبان از سوی امریکایی‌ها حمایت می‌شود و این کشور بیشتر بالای نیروهای امنیتی افغانستان فشار می آورد تا از سرکوب جنگجویان طالبان خود داری کنند.

مسرور خواستار شد که مجلس در قسمت تجدید نظر روی پیمان امنیتی با امریکا تجدید نظر کند.
همچنین قبل از این نمایندگان مجلس رییس جمهور غنی را در پیوند به فرمان توقف عملیات‌های تهاجمی به خیانت ملی متهم کرده بودند.
بر بنیاد دستور رییس جمهوری تمام عملیات‌های تهاجمی در ولایات متوقف شده و سربازان تنها مکلف به دفاع از سنگرها می‌باشند.

کد (9