مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۳۲ رای مثبت، موافقت کرد که واشنگتن دی سی به عنوان یک ایالت جدید شناخته شود. مطابق مصوبه امروز مجلس نمایندگان آمریکا،منطقه واشنگتن دی سی، یک نفر در این مجلس و ۲ نفر برای سنا، کرسی خواهد داشت. در قانونی فعلی، این منطقه تنها یک نماینده در کمیته‌ها دارد اما در صحن مجلس

نماینده‌ای ندارد. همچنین واشنگتن دی سی فاقد سناتور است.

به گزارش سایت همایون بنقل از ایرنا :مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۳۲ رای مثبت، موافقت کرد که واشنگتن دی سی به عنوان یک ایالت به جدید شناخته شود.

در این رای‌گیری که عصر جمعه انجام شد، ۱۸۰ جمهوریخواه هم به این طرح رای منفی دادند که نتوانست با آرای مثبت اکثریت دموکرات مقابله کند. تنها یک نماینده دموکرات با این طرح مخالفت کرد.

نخستین باری بود که مجلس نمایندگان آمریکا به ارتقای جایگاه منطقه ویژه پایتخت آمریکا به ایالت پنجاه و یکم رای مثبت داد که باعث توانمندسازی ساکنان آن در رای‌گیری‌های کنگره می‌شود.

درخواست‌های برای ارتقای جایگاه واشنگتن دی سی در بحبوحه اعتراض‌های گسترده در سطح آمریکا در پی قتل جورج فلوید سیاهپوست، مطرح شد.

این رای‌گیری به طور گسترده‌ای نمایشی است چرا که سنای آمریکا با اکثریت جمهوریخواه با آن مخالفت خواهند کرد و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم گفته بود به هر شکلی اگر این طرح به دفترش برسد، وتو خواهد کرد.

گفته می‌شود اقدام دموکرات‌ها در تصویب چنین طرحی، افزایش پایگاه انتخاباتی خود برای انتخابات آبان‌ماه و کاهش فشار عدالت‌خواهانه پس از مرگ فلوید و درخواست از کنگره برای انجام اقدامی برای قدرتمندسازی آمریکایی‌های آفریقایی تبار و دیگر اقلیت‌ها بوده است.

اکثریت جمعیت واشنگتن دی سی را در طول دهه‌ها، اقلیت‌ها تشکیل داده‌اند.

نانسی پلوسی ساعتی پیش از رای‌گیری، در مجلس نمایندگان گفت: مردم منطقه کلمبیا مالیات می‌پردازند، در جنگ‌های ما می‌جنگند و زندگی خود را برای دموکراسی ما به خطر می‌اندازند. با این حال، آنها هنوز در مجلس نمایندگان یا سنا حق رایی در مورد اینکه آیا به جنگ برویم، چگونه این مالیات‌ها مصرف شوند، ندارند.

مطابق مصوبه امروز مجلس نمایندگان آمریکا،منطقه واشنگتن دی سی، یک نفر در این مجلس و ۲ نفر برای سنا، کرسی خواهد داشت. در قانونی فعلی، این منطقه تنها یک نماینده در کمیته‌ها دارد اما در صحن مجلس نماینده‌ای ندارد. همچنین واشنگتن دی سی فاقد سناتور است.

جمهوریخواهان در مخالفت، مصوبه امروز را مغایر قانون اساسی می‌دانند.