ناآرامی ها در عراق در اعتراضات به وضعیت معیشتی

اعتراضات در عراق ادامه یافته است و خشونت ها رو به افزایش است. بنابر گزارش هایی که روز جمعه منتشر شده، تعداد کشته های حوادث اخیر در این کشور به بیشتر از چهل نفر رسیده است. خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۱۲ مهرماه، به نقل از منابع بیمارستانی و پلیس خبر داد که آمار قربانیان در پی اعتراضات چند روز اخیر به ۴۴ تن افزایش یافته است. عمده این افراد در یک روز اخیر جان خود را از دست داده‌اند.

اعتراض به وضع اقتصادی و معیشت مردم و فساد رایج در عراق روز جمعه در حالی وارد چهارمین روز خود شد که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، بامداد جمعه در یک برنامه تلویزیونی ضمن دعوت مردم به آرامش وعده داده بود که دولت او مطالبات مشروع معترضان را پیگیری خواهد کرد.

عبدالمهدی روز چهارشنبه به دنبال کشته شدن هفت نفر در بغداد تا اطلاع ثانوی مقررات منع آمد و شد اعلام کرد. اما به رغم این مقررات روز پنج‌شنبه دست‌کم چهار هزار معترض در خیابان‌های بغداد دست به تظاهرات زدند و علیه بیکاری، فساد دولتی و ضعف خدمات عمومی شعار سر دادند.

به نوشته رویترز، بیشترین آمار قربانیان و مجروحان متعلق به شهر ناصریه است که ۱۸ نفر در آن جان خود را از دست دادند.

در واکنش به موج خشونت علیه معترضان در عراق، آیت‌الله علی سیستانی روز جمعه بیانیه‌ای صادر کرده و در مورد عواقب کاربرد خشونت علیه مردم در خیابان‌ها هشدار داد. این مرجع تقلید شیعیان در ادامه بر لزوم مبارزه با فساد در عراق تاکید کرده و گفت که دادگستری این کشور به وظیفه خود برای مبارزه با فساد «عمل نکرده است».

اعتراضات چندروزه در عراق علیه بیکاری، فساد دولتی و ضعف خدمات عمومی، خصوصا قطعی مکرر برق، اتفاق افتاده است. در واکنش به ادامه اعتراضات، دولت عراق علاوه بر قطع اینترنت، اداره‌های دولتی در پایتخت را نیز تعطیل کرده است.

بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول، عراق در بین کشورهای دارای ذخایر اثبات شده نفت خام در جهان در رتبه چهارم قرار دارد، اما بخش اعظم جمعیت ۴۰ میلیونی کشور با مشکلاتی چون فقر، فقدان بیمه خدمات درمانی، عدم دسترسی به آموزش و پرورش رایگان و آب آشامیدن سالم مواجه‌اند.

تیراندازی مستقیم پلیس به سوی معترضان

با آن که بغداد پس از ناآرامی‌های خونین پنج‌شنبه شبی نسبتا آرام را پشت سر گذرانده بود، اما تجمع ده‌ها تن از شهروندان در بغداد بار دیگر به خشونت کشیده شد. بامداد جمعه ۱۲ مهر در حالی که گروه نسبتا کم‌شماری از شهروندان بغداد، پایتخت عراق برای اعتراض به دولت در این شهر تجمع کرده بودند، نیروهای پلیس به سوی آنان تیر شلیک کردند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار این خبر از قول چند خبرنگار خود که در محل حضور دارند نوشته است که نیروهای پلیس ضد شورش عراق این بار نه با تیر هوایی، بلکه به طور مستقیم و پایین‌تر از سطح قامت انسان شلیک کردند.

این خبرگزاری در عین حال در چهارمین روز از آغاز درگیری‌های خشونت‌بار در عراق گزارشی از تلفات احتمالی ناشی از این تیراندازی در روز جمعه منتشر نکرده است. در روز جمعه همچنین اینترنت در بخش وسیعی از کشور قطع شد.

شمار فراوانی از شهروندان عراقی که در ابتدا برای اعتراض به مشکلات معیشتی و اقتصادی و وجود فساد گسترده در دستگاه دولت به خیابان آمدند اکنون خواستار برکناری دولت به ریاست نخست ‌وزیر، عادل عبدالمهدی شده‌اند.

عادل عبدالمهدی که پیش از این گفته بود نمی‌تواند برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور «معجزه» کند، شامگاه پنج‌شنبه از کارکرد دولت خود در مدیریت بحران در برابر خطری که به گفته او «کل نظام عراق را تهدید می‌کند»، دفاع کرد.

جنبش حاضر در عراق با چند فراخوان در شبکه‌های اجتماعی آغاز شد و هیچ حزب سیاسی یا رهبر مذهبی در این کشور با آن همراهی نکرد

+++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

تظاهرات در بغداد و چند شهر عراق گسترده‌تر شد.

دومین شب تظاهرات در بغداد

اعتراضات سیاسی و اجتماعی در چند شهر عراق و همچنین چندین نقطه بغداد پایتخت، چهارشنبه شب از سر گرفته شد.

گفته می شود بیش از ۱۰ نقطه از مناطق غیرمرکزی و حاشیه ای شهر بغداد دست خوش تظاهرات شده است. عملکرد شبکه های اجتماعی فیسبوک، توییتر و واتساپ ابتدا روی نسخه های دسکتاپ و سپس آپ های تلفن همراه بطور تقریبا کامل قطع شده و سرعت اینترنت عراق نیز که به خودی خود بسیار پایین است، به پایین ترین سطح ممکن رسیده است. 

برخی گزارش های تایید نشده حاکی از مسدود کردن بلوار مسیر بغداد به فرودگاه بین المللی این شهر از سوی تظاهرکنندگان و از طریق برافروختن آتش و ایجاد موانع دیگر است.

صدای تیراندازی ناشی از شلیک های اخطار نیروهای امنیتی و شلیک های هوایی از سوی برخی تظاهرکنندگان در بغداد طنین افکن است، در چند نقطه نیز ستون دود ناشی از آتش زدن لاستیک خودرو یا برخی امکان دیگر از سوی برخی افراد در میان تظاهرکنندگان، دیده می شود. 

در پی انتشار فراخوان تظاهرات در نقاط مختلف، اعتراضات علاوه بر بغداد، شهرهای استان بصره، دیوانیه، نجف، دیاله، کربلا، المثنی، ذی قار، میسان، واسط و کرکوک را هم در برگرفته است.

به گزارش ایرنا، سفارتخانه های آمریکا و انگلیس در بغداد با صدور اطلاعیه های جداگانه از برگزاری این تظاهرات حمایت و از آنچه کاربرد خشونت علیه تظاهرکنندگان خوانده اند، ابراز نگرانی کرده اند. بنابر این گزارش شبکه های سعودی در منطقه، الحره آمریکا و همچنین دیگر رسانه های نزدیک به جریان بعثی در عراق، به تبلیغ این اعتراضات پرداخته اند. ایرنا در ادامه ی گزارش خود نوشته است: شبکه های مربوط به احزاب اسلامی عراق نیز تحت تاثیر فضای سنگین جریان رسانه ای سعودی و بعثی، کم و بیش با این روند همراه شده و به تشویق تظاهرکنندگان و نیز پخش شایعات این جریان رسانه ای می پردازند، امری که باعث شگفتی ناظران شده است! 

آخرین خبرها از اعتراضات

نقاط مختلف بغداد ناآرام گزارش می شود و صدای تیراندازی، انفجار و صدای آژیر ماشین های امدادی در آن شنیده می شود. همچنین ستون های دود در نقاط مختلف پایتخت به چشم می خورد. 

برخی خبرها حاکی از حرکت معترضان به سمت منطقه سبز محل استقرار نهادهای حاکمیتی است. نیروهای ضد شورش راه آنها را سد کرده اند. 

صدها تظاهرکننده در پایتخت عراق با حرکت در جاده فرودگاه بین المللی بغداد، در میدان (ترمینال) عباس بن فرناس تجمع کردند و مسیرهای ورودی به فرودگاه را بستند. همچنین گزارش می رسد جاده بغداد سامرا نیز بسته شده است. 

با تشدید تظاهرات در شهرک صدر بغداد، تدابیر امنیتی در این نقطه پر جمعیت از پایتخت عراق، تشدید شد. 

صدای تیراندازی و انفجار گازهای اشک آور و بمب های صوتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در جای جای پایتخت شنیده می شود. 

نیروهای امنیتی بسیاری از خیابان ها و معابر بغداد را مسدود کردند تا جابجایی معترضان در آن مهار شود. 

همزمان معترضان در کربلا، جاده منتهی به بغداد را مسدود کردند. 

اعتراضات در چندین استان مرکزی و جنوبی عراق از جمله نجف، کربلا، مثنی، بابل، ذی قار و بصره ادامه دارد و در چند شهر برخی افراد به آتش زدن ساختمان های دولتی و دفاتر نمایندگان پارلمان اقدام کرده اند و در برخی نقاط نیز درگیری معترضان با ماموران پلیس و نیروهای امنیتی گزارش شده است. 

در کربلا نیز مردم روی به روی ساختمان استانداری جمع شده و در حال اعتراض هستند. 

معترضین ساختمان استانداری های استان بابل و ذی قار و نجف اشرف را تصرف کرده اند.   

گزارش ها از زخمی شدن صدها تظاهرکننده و نیروی امنیتی در بغداد و سایر شهرهای عراق حکایت دارد. 

در حالی که برخی کاربران در شبکه های اجتماعی از بسته شدن فرودگاه بین المللی بغداد خبر داده اند، “جهاد الدیوان” مسوول روابط عمومی سازمان هواپیمایی ملی عراق این امر را تکذیب کرد و گفت که فرودگاه باز و پروازها بطور طبیعی در جریان است اما مشکل رسیدن مسافران به فرودگاه بدلیل تجمع تعداد زیادی از معترضان در میدان عباس بن فرناس ترمینال نزدیک و منتهی به فرودگاه است.

یک گزارش تایید نشده حاکی است که ورودی های منطقه سبز امنیتی محل استقرار نهادهای حاکمیتی و سفارتخانه های خارجی بطور کامل بسته شده است. این منطقه طی ماههای اخیر در روندی تدریجی به سوی رفت و آمد شهروندان باز شده بود.  

سیدمقتدا صدر رهبر جریان صدر در توییتی خواستار حفظ جنبه مردمی و مسالمت آمیز بودن تظاهرات شده و تلویحا از یکی از جریان های سیاسی عراق (جریان حکمت به رهبری سید عمار حکیم) بدلیل آنچه که تبدیل این تظاهرات به یک اعتراض حزبی خوانده، انتقاد کرده است. 

روسای سه گانه عراق (رییس جمهوری، نخست وزیر و رییس پارلمان) برای بررسی اوضاع کشور در نشستی فوق العاده گردهم آمدند. همزمان صدای تیراندازی و انفجار بمب های صوتی که از ساعتی پیش در اطراف منطقه سبز و میدان تحریر کاهش یافته بود، بار دیگر افزایش یافت و خبرها به از سرگیری اعتراضات در میدان تحریر اشاره می کند. برخی منابع خبری نیز از بسته شدن پل های جمهوری، سنک و احرار که بغداد را در دو طرف رودخانه دجله و نزدیک به منطقه سبز به هم متصل می کند از سوی نیروهای امنیتی مسدود شده است.

شبکه الفرات  دقایقی پیش (ساعت حدود ۲۱ به وقت بغداد) در خبری فوری به نقل از خبرنگار خود مدعی شد که تعداد زیادی از تظاهرکنندگان در  میدان تحریر در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی زخمی شده اند. 

از استان‌های واسط، ناصریه و نجف هم گزارش می رسد که مقررات منع آمد و شد در  سراسر این استان به اجرا درآمده و از مردم خواسته شده با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

“عمار حکیم” رهبر جریان حکمت عراق در توئیتی خطاب به مسؤولان عراقی نوشت: معترضان فرزندان ما هستند، با آنان با خشونت رفتار نکنید.

درگیرهای در منطقه تا کنون ۹ کشته و ۴۴۰ زخمی برجای گذاشت که که کشته شدگان از بغداد و ناصریه هستند. اگثر زخمی شدگان به دلیل جراحت سطحی سرپایی هستند.

در نجف دفتر حزب الدعوه (نوری المالکی )، جریان حکمت ملی (عمار حکیم ) و کنگره ملی ( احمد چلبی) به آتش کشیده شده است.

اینترنت (خانگی و موبایلی) هم اکنون در کل عراق  قطع است و پیشتر نیز واتس آپ ، توییتر  و فیسبوک قطع شده بود.

تمام خیابان های بغداد بسته است و آمد و شد در آن میسر نیست.

نیروهای نظامی در شهرها بویژه در منطقه سبز و فرودگاه حضور دارند.

فردا پنجشنبه ادارات و مدارس بغداد تعطیل اعلام شده است.    

در استان میسان و بابل نیز مقررات منع آمد و شد به اجرا درآمده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی “سومریه نیوز” استان بغداد در روز پنجشنبه تعطیل اعلام شد. شورای استان بغداد در اطلاعیه‌ای در این زمینه اعلام کرد که این تصمیم به دنبال حوادث جاری در بغداد و برخی شهرهای دیگر عراق گرفته شده است.