دلایل احتمالی که در اقدام ترمپ برای لغو معامله با طالبان

از سرجمع تحلیل ها و گزارش ها استنباط می شود که تعامل سری امریکا با ایران و هند بر سر سپردن قدرت به طالبان با شکست احتمالاً مشروط مواجه شده است.
در جریان خیره سری های دکترخلیلزاد از حامیان دایمی طالبان، وضعیتی به وجود آمده که برعلاوه پشتون ها، نشانه هایی از خشم و آماده گی اقوام غیر پشتون برضد ائتلاف امریکا با شبکه تروریستی تحت حمایت پاکستان و عربستان درحال ظهور است.
همزمان، شعاع اعتراض در داخل جامعه امریکا علیه این سیاست آشکارا غلط وسیع تر شده است و سیاستگران و دپلومات ها در کنگره مخالف طرح سپردن قدرت به طالبان اند. در سطح منطقه، حکومت ایران و اردوی برون مرزی «قدس» ایران آماده می شود تا به امریکایی ها دوزخ درست کند و هند، به مثابه دشمن ذاتی طالبان، صریح به امریکا نسبت به عواقب این تعامل هشدار داده بود.

نیروهای ضد طالبان درحال بسیج شدن برای مقاومت دوم می باشند و احتمال یک جنگ داخلی فراگیر که بعداً جهت خود را به شکل جنگ علیه امریکا و خارجی ها تغییر بدهد، قوی شده است. بحث دیگر این است که تطبیق دست آورد های خلیلزاد، در میان مدت، جبهه ضد طالبان در افغانستان را به یک قدرت مشروع و هیولایی بدل می کرد و دست قدرت های بزرگ آسیایی در منازعه افغانستان بیشتر داخل می شد. عاملی که خلیلزاد در دیدن آن خودش را به کوری زده این است که  امارت و تشدد طالبانی از سوی اکثریت مردم افغانستان تفبیح می شود و چانس تطبیق آن کمتر از ده در صد است. او پیش بینی نکرده بود که وارد شدن خدشه بر اعتبار جمهوریت و انتخابات دموکراتیک در افغانستان در واقع اسباب سرافگنده گی امریکا، اروپا و در مجموع نظام جهانی لیبرال دموکراسی است.  اما گمان می رود که این مذاکرات احتمالاً تا زمان قانع شدن پاکستان برای خورد ترین ماشین جنگی طالبان و مطالبات راهبردی آن کشور در افغانستان ادامه می یابد. مهم ترین نکته اکنون آن است که آیا لغو امتیاز دهی «عجولانه» به شبکه تروریستی طالبان به معنای نشاندن دایمی دکترغنی در حجله بخت دوم انتخاباتی خواهد بود؟

مطالب مرتبط

شکست دپلوماسی طالب محورِ دکتر زلمی خلیلزاد

نکته یابی های اساسی از وضعیت، به قلم تمیم «عاصی» ناظر حرفه ای مسایل افغانستان و جهان

رئیس جمهور ترامپ یک شخص غیر قابل پیش بینی

و در  عین حال عملگرا است. او به زعم خودش “هنر معامله” را نسبت به هرکسی دیگری میداند. افزایش حملات طالبان و  و بلند رفتن تلفات امریکایی و افغان

خصوصا ملکی ها در حالیکه گفتگو های موازی در دوحه صورت میگرفت عملا گفتگو های صلح را بی معنا

ساخته بود. اما برداشت من از لغو گفتگو های صلح ترامپ چی است و چرا او اینکار را انجام داده است؟
۱

. رئیس جمهور در قبال تلفات امریکایی نهایت حساس است. او چندین بار به حکومت افغانستان و همچنان اطراف ذیدخل در افغانستان منجمله اردوی پاکستان گفته است که تلفات امریکایی خط سرخ است. این در حالیست که تلفات امریکایی در یک ماه اخیر افزایش پیدا کرده است.
۲

. ترامپ یک سیاست مدار رسانه محور است و در روز های  رسانه های امریکایی پوشش خیلی منفی از گفتگو های صلح داشتند.
۳

. باید تفکیک کرد که ترامپ نفس گفتگو ها صلح را برای همیش لغو نکرده بلکه در این وقت تنها سفر هیت طالبان و رئیس جمهور غنی را  به تعویق انداخته است تا بتواند امتیازات بیشتری از طالبان و حامیان شان در سر میز مذاکره گرفته شود.
۴

. این لغو سازی نابه هنگام کار مذاکرات خلیلزاد را در روز های آینده سخت خواهد ساخت.
۵

. این کار به اعتبار خلیلزاد در واشنگتن و کابل لطمه وارد کرده و نشان میدهد که ریس جمهور ترامپ از کار خلیلزاد ناراضی است.
۶

. لغو این مذاکرات

حقانیت حکومت افغانستان مبنی بر برگزاری انتخابات و ملاحظات شان در مورد پروسه صلح را نشان میدهد. این کار باعث حمایت بیشتر در روز های آینده از پروسه انتخابات خواهد شد.
۷

. پاکستان و حامیان عربی شان در روز های آینده سرآسیمه شده و لابی های شان در واشنگتن برای قناعت ترامپ دست بکار خواهد شد. از طرف دیگر آنها نیز از جانب امریکا تحت فشار خواهند آمد تا بالای طالبان فشار بیاورند تا تن به اتش بس، مذاکرات بین الافغانی   و دیگر امتیازات بدهند.
۸

. وبالاخره – این یک وقفه امتیاز گیری خواهد بود نفس مذاکرات صلح برای همیش با طالبان لغو نشده است. این گفتگو ها از سر گرفته خواهند شد

‘گزارشنامه افغانستان.

: