با ادامه مذاکرات آمریکا با تروریزم طالبانی، تروریزم نیرومند تر و هارتر شد
با مذاکرات  آمریکای با گروه تروریزم طالبانی (پامال کردن اخلاق و حقوق بشری) موجی از انفجار ها و خونریزی مردم کشور مان در سرتاسر کشور جاری شده و گلیم ماتم را در سرتاسر کشور هموار و گسترده شد .آی مردم! چرا به این همه جنایات بشری سکوت کرده اید!
کجاست سخن گویان آیساف به اصطلاح ملل  متحد!کجاست مدافعین حقوق بشر غربی!کجاست حامیان دموکراسی !کجاست ملا های دولتی و اجیر شبکه‌های استخباراتی که منابر مساجد عمومی و تلویزیون ها در اختیار شان قرار داده شده است!کجاست شورای علمایی که به قول خلیلزاد قانون اساسی را خواهند ساخت!کجاست آن فعالین جامعه مدنی که دم از جمهوریت و دموکراسی میزنند!به گزارش
آوا،  

وزارت امور داخله:

تکمیلی: در انفجار امروز کابل ده غیرنظامی شهید و 42 تن دیگر زخمی شدند

به گزارش خبرگزاری آوا، حوالی ساعت 10:10 دقیقه قبل از ظهر امروز پنجشنبه (14 سنبله) یک موتر نوع تونس در ساحه سرک عمومی مکروریان اول نزدیک چهاراهی عبدالحق منفجر گردید.

سخنگوی وزارت داخله اعلام کرد که در نتیجه این حمله تروریستی به تعداد 10 تن از افراد ملکی شهید و 42 تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته رحیمی همچنان در این رویداد تروریستی 12 عراده موتر افراد ملکی نیز تخریب شده است.

گروه طالبان با انشتار اعلامیه، مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفتند.

ذبیح الله مجاهد از سخنگویان طالبان در توییتر خود نوشت که این حمله در نظام قراول ریاست چهل امنیت بر کاروان خارجی ها توسط یک فدایی انجام شده است.

وی مدعی شده است که در این حمله ۳ موتر لندکروزر خارجی‌ها تخریب شده ۱۲ عسکر خارجی و ۸ نیروی امنیت ملی جان باخته اند. این در حالیست به گفته نصرت رحیمی همه قربانیان این رویداد غیر نظامی هستند

این انفجار در نزدیکی ریاست عمومی امنیت ملی و در محل پر رفت و آمد صورت گرفته است.

ویدیویی که در فضای مجازی منتشر شده است نشان می‌دهد که یک موتر تونس از چپ به راست با سرعت نسبتا تند دور می‌زند و با برخورد با یک موتر سراچه انفجار رخ می‌دهد.

+++

مطلب مرتبط

انفجار در بین نیرو های سپیشل فورستروریزم به باداران خود هم متعهد نمی مانند

انفجار موتر بمب گذاری شده طالبان در مرکز لوگر

مقامات محلی لوگر در شرق کابل می‌گویند که یک موتر بمب گذاری شده در مقابل درب ورودی فرماندهی لوای چهارم پیاده قول اردوی ۲۰۳ تندر در مرکز این ولایت انفجار داده شده است

. به گزارش خبرگزاری آوا، این رویداد حوالی 1:15 دقیقه بعد از ظهر امروز پنجشنبه رخ داده است.
 
رحم خدا مخلص، فرمانده پولیس لوگر تائید کرده است که این رویداد ناشی از انفجار موتر بم‌گذاری شده در مقابل دروازه فرماندهی لوای چهارم پیاده اردو بوده است.
 
مقامات محلی تا کنون در باره تلفات احتمالی این انفجار چیزی نگفته اند.
 
در همین حال ذبیح الله مجاهد از سخنگویان طالبان در حساب توییتر خود مدعی شده است که حمله توسط یک فدایی این گروه در منطقه پاتخواب مربوط مرکز لوگر صورت گرفته و هدف آن قطار عساکر خارجی بوده است.
 
مجاهد گفته است که قطار عساکر خارجی در نزدیکی کمپ بنام خضر توقف داشته اند که هدف حمله فدایی قرار گرفته است و در نتیجه آن تعداد زیاد عساکر خارجی و نیروهای اسپیشل فورس از بین برده شده اند.

اما مقامات محلی تا کنون در باره تلفات این رویداد چیزی نگفته اند. .

+++++++++++++++++++++

افغانستان در آستانه سقوط. مقصر اصلی کیست؟

سفرای سابق امریکا در کابل اخطار دادند که بیرون کردن کامل سربازان امریکایی از افغانستان باعث “جنگ داخلی تمام عیار میشود”.
در این گفته واقعیتی وجود دارد ولی کو آن نیرو یا نیروهایی که بدون حمایت امریکا در برابر طالبان مقاومت کنند. دولتمردان، بخصوص در پنچ سال اخیر، تنها کاری که کردند قدرت را میان خود تقسیم نمودند، فقط و فقط به حمایت امریکا چشم دوختند و در قدرت مندی طالبان سهم گرفتند. هیچ توقعی از آنها که در برابر انحصار طلبی و افراطی گری طالبان مقاومت کنند وجود ندارد. چه سیاسیون دولتی و اپوزیسیون و چه جامعه مدنی چشم به امریکا دوخته اند که معجزه ای شود و ترامپ در آخرین لحظه موافقتنامه را امضا نکند. سیاسیون اهل مطالعه نمیدانند که “امارت اسلامی” ، عربستان، قطر، کویت، امارات متحده همه از متحدین امریکا هستند. و توافقنامه در “امارت اسلامی” قطر و با حمایت امیر قطر بدست آمده است.

در این میان اینجا و آنجا درمیان روشنفکران سر انجام این آگاهی شکل گرفته که امریکا هیچ وقت برای دفاع از مردم افغانستان، حقوق بشر، حقوق زنان به افغانستان لشکر کشی نکرده، فقط و فقط در جستجوی منافع خود (به نیمه مستعمره بودن افغانستان) اندیشیده و امروز بازهم برای تآمین منافع اداره ترامپ در موافقت با طالبان سربازان خود را بیرون میکشد و نوع رژیم فردا، مسایل آزادی ها و حقوق بشر “وابسته به افغانها، به مذاکرات بین ا لافغانی است”.
اوضاع کنونی حتی قبل از آغاز مذاکرات میان امریکا و طالبان قابل پیشبینی بود. در همین جا از یکسال بیشتر ده ها بار روی ایجاد یک جبهه وسیع و فراگیر ملی تآکید کردم. در برابر آن سیاست انحصار طلبی غنی و اطرافیان او مملکت را به حالتی رساند که فردا در مذاکرات طالبان حرف اول را بزنند.
در میان جوانانی که آگاهی گرفته اند احمد مسعود است. وی که با استفاده از نام و شهرت ملی و جهانی پدر فقید خود توانایی آنرا دارد که توحه رسانه های ملی وجهانی را به ابتکار خود جلب کند، با صراحت گفته که اگر طالبان قواعد بازی را مراعات کنند امکان مصالحه با آنها وجود دارد، در غیرآن وی حاضر است که همراه با یاران وفادار پدرش اسلحه بدست بگیرد و از دیگران هم خواست به این جنبش بپیوندند.. فکر میکنم که گفته های احمد مسعود سفیران سابق امریکا را وادار نموده که از”جنگ داخلی تمام عیار میشود”. حرف بزنند.

در برابر دستپاچگی بعد از … چهار زانونشستن حکومت اشرف غنی، آیا جوانان و افراد مسن و با تجربه تر خواهند توانست هم از امریکا، هم از طالبان و هم از دارو دسته اشرف غنی (اگر به مردم نپیوندند) عبور نموده و دوباره وارد یک مبارزه ملی برای استقلال، جمهوریت، آزادی و دموکراسی، علیه انحصار طلبی، اتوریتاریسم و فساد کنونی شوند؟

شک دارم. ۱۲۰۰ تشکیل جامعه مدنی به کنگره امریکا نامه مینویسند و از آنها میخواهند که خواستهای بالا را برایشان تآمین کنند. جامعه مدنی افغانستان که حتمآ انسانهای ملی را در خود دارد، زاده حضور امریکا و جامعه بین المللی است، آنها طبعآ برای نجات بسوی آنها روی میآورند. من طبعیتآ خوش بین هستم. در سخت ترین روزها نباید امید به آینده را از دست داد. روزی این دیو و دد و ضحاک ها از میان رفتنی اند. در آن روز من نخواهم بود ولی با امید و آرمان و صداقت زندگی کردن خوشی است که هیچ چیز جای آنرا گرفته نمیتواند.

کریم پاکزاد

+++++++++++++++++++++++

هدف گیری سوال برانگیز کمپ آلمان ها درکابل

منبع امنیتی به گزارشنامه افغانستان اطلاع داد که حمله در نزدیکی کمپ گرین ولیج نه به وسیله موتر بم بلکه از اثر شلیک یک راکت مرموز از مکانی نا معلوم حمله صورت گرفته بود. مثل راکتی که چند سال پیش در شاه شهید انفجار کرده و ویرانی عظیم به بار آورده بود. همین منبع می گوید که کمپ مذکور از سوی آلمان ها اداره می شد و عامل حمله شبکه حقانی بوده است که خاصتاْ از سوی آی اس آی رهبری می شود. چهار آلمان کشته و شش نفر زخمی شده بودند. چهل نفر زخمی ها همه افغان و نیپالی بوده اند

+++++++++++++++++++++++++

جلریز؛ کشتارگاه مسافران، آیا قربانیان از کابل و بامیان تعیین می‌شوند؟!. 

شاهراه های بامیان_‌ کابل به خصوص از مسیر ولایت میدان وردک اخیراً گواه قتل‌ها و کشتار مکرر تعداد از مسافرین به خصوص کارمندان حکومتی بوده است

. به گزارش سایت همایون بنقل ازخبرگزاری آوا ، جلریز؛ یکی از ولسوالی های ولایت میدان وردک است که شاهراه بامیان _ کابل از آن گذشته است سال‎هاست لقب “دره مرگ” را به خود گرفته است و با گذشت هر روز برای مسافرین خطرناکتر شده و هر هفته آن با تراژیدی خونین تری سپری می‌شود.
 
اخیراً محمد کاظم جعفری؛ مدیر مبارزه با تروریزم فرماندهی پولیس ولسوالی پنجاب ولایت بامیان که حدود ۲۸ سال سن داشت در این مسیر طالبان آن را از موتر پیاده کرد و در مقابل چشمان سایر مسافرین به گلوله بستند.
 
مقام‎ها در فرماندهی پولیس ولایت بامیان شهادت این پرسونل بالا رتبه شان را تایید کرده می‌ گویند که مدیر مبارزه با تروریزم ولسوالی پنجاب ولایت بامیان، در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک به دست طالبان شهید شده است.
 
مل پاسوال محمد صادق مرادی؛ فرمانده پولیس بامیان به خبر گزاری آوا می‌گوید:” آمر مبارزه با تروریزم ولسوالی پنجاب، پس از سپری شدن تعطیلات اش که از کابل به بامیان باز می‌گشته است در مسیر راه بامیان _ کابل در ولسوالی جلریز پس از آنکه طالبان عکس های نظامی را در تلفن وی یافته اند وی را به شهادت رسانده است.”
 
از سوی دیگر خلیل رفعت؛ مامای شهید کاظم جعفری در گفتگو با خبرگزاری آوا، گفت:” شهید کاظم چند روز قبل ساعت ۷ صبح از کابل به سوی بامیان حرکت کرده بود و به گفته رانندگان در ولسوالی جلریز از موتر پایین شده و به داخل جنگل های اطراف منتقل می‌شود و حدود ساعت ۱۰ همان شب خبر مرگ شهادت شهید کاظم به آنان می‌رسد”.
 
آقای رفعت افزود:” حوالی ساعت ۱۰ شب برای ما خبر رسید که یک جنازه توسط صلیب سرخ به بیمارستان ولایت میدان وردک منتقل شده است که پس از مدتی فهمیدیم که جنازه متعلق به شهید جعفری می باشد.”
 
وی افزود، حدود شش سال از ازدواج شهید کاظم گذشته بود و هیچ فرزندی از وی باقی نمانده است و سر انجام حدود سه روز قبل با اصابت ۲۰ گلوله به بدن اش توسط طالبان شهید شد.
 
برخی از منابع اما گفته اند که طالبان بر اساس راپور های که دریافت کرده اند، شهید کاظم را شناسایی و تیرباران کرده اند.
 
این تنها شبه‌ای نیست که از سوی برخی از مسافرین و مسافرکشان نقل می‌شوند پیش از این نیز گروه طالبان با دریافت نمبر پلیت موتر افراد مشخص را از موتر های شان پیاده کرده اند و به قتل رسانیده اند.
 
ادعا های مبنی بر استخدام  خبر چین در اتحادیه های مسافر کشی و” اده ‌های بامیان و کابل” نیز وجود دارد.
مقامهای محلی بامیان موجودیت خبرچین در چنین مکان‎ها را رد نمی‌کنند و می‌گویند که پیدا کردن چنین افرادی وظیفه نیروهای کشفی می‌باشد.
 
صادق مرادی؛ فرمانده پولیس ولایت بامیان به خبرگزاری آوا، گفت:” ما موجودیت خبرچین ها را رد نمی کنیم امکان دارد وجود داشته باشد و ما پیش از این از چندین راننده لین اظهارات گرفتیم اما به موردی برخورد نکردیم. اگر وجود داشته باشد وظیفه ارگانهای کشفی است که باید بررسی شود.”
 
به گفته مقام های امنیتی بامیان، پرواز طیارات اردو و پولیس ملی هیچ مشخص نیست که پرسونل امنیتی بامیان را به دیگر ولایات افغانستان منتقل نمایند.
 
هرچند طالبان در مسیر کابل و بامیان آزادنه مردم را مورد بازرسی و بازپرسی قرار میدهند اما تعداد زیادی از قتل های صورت گرفته بر اساس راپور های بوده که قبلاً دریافت کرده اند.
 
طالبان گاهاً اعداد روی نمبر پلیت موتر با نمبر حک شده روی دست شان که امکان دریافت از خبرچین شان دارد را سر می دهند و موتر ها و مسافرین را مورد بازرسی و بازپرسی قرار می‌دهند.
 
سالهاست که بیشتر ساحات شاهراه بامیان_‌ کابل در ولسوالی جلریز تحت حاکمیت طالبان قرار دارد و طالبان آزادانه گشت و گذار می‌کنند و افراد را از موتر های شان پیاده کرده و تیر باران می‌کنند اما هیچ اقدامی برای تامین امنیت این شاهراه از سوی حکومت محلی میدان وردک و حکومت مرکزی روی دست گرفته نشده است.
 
در یک ماه اخیر نزدیک به ده تن در این مسیر تیرباران و یا هم سر بریده شده اند.
 
هر چند رئیس جمهور غنی، وعده تامین امنیت این شاهراه را در زمان کمپین‌ های انتخاباتی اش و در سفری که به بامیان داشت داده بود اما هنوزهم این مسیر از مسافرین قربانی می‌گیرد.
  .