به گلوله بستن ۴ برادر در ننگرهار از سوی قطعه ۰۲ امنیت ملی، نهایت دردناک و تکان دهنده است.
کشتار بی رحمانه افراد ملکی شب هنگام پیش چشمان خانواده‌های شان با هر نوع اتهامی که به آنها وارد باشد قابل توجیه نیست. نیروهای امنیتی باید با رفتار مسلکی و انسان‌گرایانه عملیات‌های شان را انجام دهند.
کنار رفتن معصوم استانکزی نمی‌تواند جنایات و فجایع اتفاق افتاده در جریان چهار سال ماموریت او را جبران کند.
معصوم استانکزی یکی متهمان حمله بر معترضان «جنبش رستاخیز تغییر» و «جنبش روشنایی» نیز می‌باشد. مردم شفافیت و عدالت می‌خواهند.
باید رویداد اخیر ننگرهار و ده‌ها رویداد مشکوک دگر که در اثر سهل انگاری این آدم بی کفایت اتفاق افتاده و سبب کشتار مردم ما شده است بررسی و عاملان آن به دادگاه کشانیده شوند.
در یک‌ماه پسین این دومین بار است که قطعه ۰۲ امنیت ملی، به‌طور بی رحمانه افراد ملکی را قتل عام می‌کنند. پیش ازین چندین تن از سوی این نیروها در شهر گردیز به رگبار بسته شده اند

فهیم فطرت

مطالب مرتبط

منابع محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان می‌گویند که شب گذشته در نتیجه عملیات نیروهای “قطعه ۰۲” امنیت ملی در حوزه چهارم امنیتی شهر جلال آباد مرکز این ولایت ۴ نفر از اعضای یک خانواده کشته شده‌اند. این اداره امنیتی اما گفته در این عملیات ۵ تن از افراد گروه داعش کشته شده‌اند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار امروز پنجشنبه (۱۴ سنبله/شهریور) به بی‌بی‌سی گفت در این عملیات چهار برادر جوان کشته شده‌اند. او افزوده: “مسئله با مرکز شریک ساخته شده و خواستار اقدامات جدی و قانونی در این راستا شده‌‎ایم.”

این رویداد واکنش گسترده مردم شهر جلال ‌آباد را به دنبال داشته است. ده‌ها نفر در اعتراض به این رویداد، اجساد قربانیان را در مقابل اداره ولایت ننگرهار انتقال داده و خواهان دستگیری عاملین این رویداد شده‌اند.

معترضان با سردادن شعارهای ضد دولت مدعی شده‌اند که کشته شده‌ها، از حامیان و کارمندان دولت بودند.

اما قطعه ۰۲ امنیتی با نشر اعلامیه‌ای گفته که در این عملیات به شمول قاری جهانزیب، مسئول مالی گروه داعش، ۴ نفر دیگر از اعضای این گروه کشته شده‌‌اند.

عبدالروف شپون، نماینده مردم ننگرهار در پارلمان افغانستان نیز در جمع معترضین است. آقای شپون گفته که این آخرین عملیات این قطعه امنیتی در این منطقه خواهد بود.

او از عملکرد آمریکا در افغانستان با لحن تند انتقاد کرده و گفت: تا زمانیکه آمریکا در افغانستان باشد، خونریزی ادامه خواهد داشت.

این عملیات از سوی نیروهای “قطعه ۰۱” صورت گرفته است. این قطعه خاص مربوط به ریاست امنیت ملی افغانستان می‌شود که تحت حمایت نیروهای آمریکایی است. پیش از این نیز بارها گزارشاتی از تلفات غیرنظامیان در عملیات این نیروها منتشر شده است.

سال گذشته نیز به به دلیل کشته شدن غیر نظامیان در عملیات نیروهای امنیتی افغان در این ولایت، ده‌ها معترض برای چند ساعت شاهراه جلال آباد-تورخم را بستند.

معترضان مدعی‌ شده بودند که نیروهای ویژه امنیتی افغانستان در یک عملیات شانزده غیرنظامی را کشته بودند. آن‌ها اجساد شماری از قربانیان را نیز با خود حمل کرده بودند.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به عنوان پایگاه اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش محسوب می‌شود و هم‌رز با پاکستان است.