مودی به روسیه می‌رود و با پوتین روی صلح افغانستان گفتگو می‌کند

نخست وزیر هند اعلام کرده که بزودی به روسیه می‌رود و با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه روی مساله صلح افغانستان گفتگو می‌کند.
به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری جمهور؛ ویجی گوهال معاون وزارت خارجه هند روز گذشته (11 سنبله) در صحبت با رسانه‌ها گفت که آقای مودی در جریان هفته جاری به مسکو سفر می‌کند.
آقای گوهال بیان داشت که هند از روند جاری مذاکرات صلح افغانستان حمایت همه جانبه می‌کند و برای هرگونه همکاری در زمینه آماده است.
به گفته او، دولت هند از گفتگوهایی در افغانستان حمایت می‌کند که به رهبری دولت کابل باشد تا صلح دایمی در این کشور تامین گردد.
او خاطر نشان کرده که هند در تمامی مذاکرات مربوط به صلح افغانستان سهم می‌گیرد تا فعالیت‌های تروریستی در منطقه محدود شده و جنگ در افغانستان خاتمه یابد.
گوهال خاطرنشان کرده که آقای مودی در سفرش به مسکو روی مساله صلح افغانستان با رییس جمهور پوتین گفتگو خواهد کرد

مطالب مرتبط

. آیا زوال آمریکا در افغانستان رقم خورده است؟ .

تاکتیک مرگ از سوی امریکا در افغانستان

امریکا در افغانستان بازی دیگری را در پیش گرفته است که به تاکتیک مرگ شباهت دارد. آیا زوال امریکا در افغانستان رقم خورده است؟ با ظهور قدرت های بزرگ آسیایی در اطراف افغانستان، برای این پرسش پاسخ مثبت می دهد. در تصادم جدید کشوری که از چند جا در هم شکسته خواهد شد، پاکستان است. پاکستان قدرت تمویل جنگ افغانستان را ندارد. هرگاه امریکا و عربستان هم به پروژه تحویلی قدرت به طالبان یاری برسانند، نتیجه اش مانند سال های هفتاد نخواهد بود. مسعود بزرگ در اواخر سال های نبرد با طالبان، از کمک های منطقه یی تقریباْ محروم شده بود. هند و ایران پیشاپیش می دانستند که امریکا به هر قیمت ممکن در افغانستان پیاده خواهد شد. در حال حاضر، وضعیت متفاوت است. از تغییر اوضاع افغانستان، تمامی کشورهای منطقه سریع تر از همیشه تاثیر می پذیرند. مقاومت ملی دربرابر توطئه « دوحه» این بار فراگیر است

گزارشنامه افغانستان

+++++++++++++++++++++++++++

. پیامد توافقنامه دوحه، ایجاد ستاد مقاومت ملی است .

فایدۀ توطئه دوحه، ایجاد دو باره ستاد مقاومت ملی است

خلیلزاد به غنی و عبدالله گفته است که توافق طالب- امریکا تمام شده و شما خود را با شرایط پس از توافق آماده کنید.

گزارش می رسد که سرانجام بدتری و تلخ ترین ملاقات خلیلزاد با دکترغنی دیشب انجام گرفته است.  خبرنامه ارگ از جریان این دیدار چیزی انتشار نداده استت. خلیلزاد متن پیمان بین امریکا و طالب را به دکترغنی و عبدالله فقط « نشان» داده، آن ها مطالعه کرده اند و دو باره به خلیلزاد واپس کرده اند. خلیلزاد گفت که این متن زیاد به حکومت افغانستان ربط ندارد؛ کاری است که « بین ما و طالبان شده»! به نظر می رسد که خلیلزاد آمده است تا به غنی- عبدالله بگوید که فیصله ما و طالب به این ترتیب است و شما خود را با شرایط بعد از موافقه آماده کنید.
مسلم است تنها کسی که علیه این توافق دست به مقاومت خواهد زد، دکترغنی است؛ نه عبدالله. چرا؟ طالب جایگزین غنی می شود نه جایگزین نیروهای ضد طالبان.
 اما مردم افغانستان تنها غنی و عبدالله نیست؛ میلیون ها تن از مردمی است که حداقل در جنگ با طالب یک عضو خانواده خود را از دست داده اند. خلیلزاد واضح می گوید که موافقه بر خروج قوا نیست؛ بر «صلح»! است. درحالی که این موافقه آتش افروزی برای یک جنگ داخلی دیگر است که بعد از انتخابات غالبانه امریکا به نفع ترمپ، امریکا به جهان و مردم امریکا بگوید که انتظارات ما از توافق با طالبان برآورده نشد و خطر به امریکا رفع نشده؛ بنا برین امریکا در منطقه می ماند. اما فروکاستی «مصرف امریکا» در افغانستان به معنای آن است که تامین مالی اردوی ملی کم می شود و این خلایی است که به سرعت از سوی ایران و هند پر می شود.  نقص و تراژدی این موافقه زیاد است اما فایده یی که دارد این است که نیروهای تیت و پرک شده « مقاومت» ملی را دو باره منسجم کرده و یک ستاد عظیم دفاعی را شکل می دهد گزارشنامه افغانستان.