طالبان مسئولیت انفجار مرگبار کابل را به عهده گرفت

انفجار مهیبی در مرکز کابل که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفته حداقل پنج کشته به جا گذاشته است. این حمله بعد از آن روی داد که فرستاده آمریکا در امور صلح افغانستان گفته کشورش به طور اصولی با طالبان به توافق رسیده است.

وزارت داخله افغانستان تایید کرد که انفجار در نزدیکی “گرین ولیج”، مجتمع بزرگی در شرق شهر که مورد استفاده سازمان های خارجی است، روی داد.

آقای خلیلزاد به کابل سفر کرده تا اشرف غنی، رئیس جمهور این کشور، را در جریان جزییات پیش نویس صلح با طالبان قرار دهد

بیشتر بخوانید: خلیلزاد: توافق با طالبان آماده تایید ترامپ است؛ ‘امارت اسلامی’ برای آمریکا قابل قبول نیست.

حمله دوشنبه شب طالبان همزمان با پخش مصاحبه شبکه خبری “طلوع نیوز” با آقای خلیلزاد روی داد.

او در این مصاحبه درباره توافق اصولی مذاکره کنندگان آمریکا و طالبان، که در صورت تحقق با خروج نیروهای آمریکایی از پنج پایگاه در افغانستان همراه خواهد بود، توضیح می داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفت حمله ای هماهنگ با شرکت یک بمبگذار انتحاری و مردان مسلح در جریان است.

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله تایید کرد که حادثه ناشی از انفجار یک خودروی بمبگذاری شده بود که در حدود ساعت ۹:۴۵ شب روی داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای رحیمی با اشاره به احتمال افزایش آمار قربانیان گفت: “تاکنون اجساد ۵ نفر به علاوه ۵۰ زخمی که همگی غیرنظامی هستند از محل منتقل شده اند.”

این حمله باعث انفجار دومی در یک جایگاه سوختگیری بنزین در آن نزدیکی شد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که لرزش انفجار شدید بوده و شیشه های ساختمان ها و خانه ها تا چندین کیلومتر دورتر را لرزانده است.

به گزارش آسوشیتدپرس دکتر نظام الدین جلیل، مقام وزارت بهداشت، گفت که حداقل ۳۴ زخمی به بیمارستان وزیر اکبر خان منتقل شده اند.

سخنگوی پلیس گفت که ناحیه با کمربند ایمنی محصور شده اما گزارش ها از تیراندازی در محل را تکذیب کرد. بعد از انفجار گزارش شده بود که صدای تیراندازی شنیده شده است. طالبان هم به شرکت مردان مسلح در حمله تاکید کرده است.

همزمان با مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه، قطر، خشونت ها در حال افزایش بوده است.

طالبان روز شنبه سعی کرد شهر قندوز در شمال را بگیرد و روز یکشنبه عملیاتی علیه شهر پلخمری، مرکز ولایت همجوار بغلان، انجام داد. مقام های افغان می گویند نیروهای ارتش حمله پلخمری را دفع کرده اند و در قندوز هم این نیروهای مانع سقوط شهر شدند.

با این حال وزارت داخله افغانستان پیشتر در روز دوشنبه گزارش داد انفجار در میان واحدی از نیروهای تامین امنیت شاهراه در منطقه سه درک ولایت قندوز در شمال افغانستان رخ داده است.

آقای رحیمی، سخنگوی وزارت داخله، گفت که در آن حادثه ۶ نفر از نیروهای امنیتی افغان کشته و ۱۵ نفر دیگر از جمله ۱۱ غیر نظامی و ۴ پلیس زخمی شدند.

شاهدان رویداد می‌گویند حمله زمانی رخ داد که نیروهای امنیتی درحال صرف غذا بودند. گروه طالبان مسئولیت حمله قندوز را به عهده گرفته است

++++++++++++++++++++++++++++++++++.

وقوع انفجار نیرومند در شهر کابل

شماری از باشنده گان پایتخت می گویند که صدای این انفجار درفاصله چندین کیلومتر دور تر شنیده شده است.

وزارت امور داخله تأیید می‌کند که یک انفجار نیرومند بخش‌هایی از شهر کابل را به شدت تکان داد. 

سخنگوی این وزارت می گوید که این انفجار ساعت نه و پنجاه و پنج دقیقه درنزدیک کمپ گرین ویلج درمربوطات ناحیه نهم شهرکابل رخ داده است.

درهمین حال برخی ازگواهان رویداید می گویند که این انفجار برخاسته ازانفجار یک موتر بم گذاری شده بوده است وبه دنبال آن صدای تیر  اندازی نیز درمحل رویداد شنیده می شوند.

شماری از باشنده گان پایتخت می گویند که صدای این انفجار درفاصله چندین کیلومتر دور تر شنیده شده است