همه فریب خوردید، مذاکره صلحی در کار نیست

بقول جنرال دوستم، مذاکرات کنونی میان آمریکا و طالبان واقعیت نبوده و وعده های نشست صلح حقیقت ندارد. در واقع برنامه آینده طالبان در راستای ماموریت جدید شان از سوی آمریکا در منطقه برای آنها (بنام مذاکرات صلح) تبیین می شود

  به گزارش سایت همایون بنقل ازشبکه اطلاع رسانی افغانستان در حالی از نشست نماینده های حکومت افغانستان با طالبان سخن به میان می آید که هیچکدام از آنها حاضر به نشست با یکدیگر نیستند.
نماینده خاص آلمان در امور افغانستان از نشست نماینده های طالبان با نماینده های حکومت افغانستان طی چند روز آینده خبر داد و نماینده خاص آمریکا در امور افغانستان نیز از آن استقبال نمود.
اما سخنگوی طالبان و یکی از مذاکره کنندگان این گروه در قطر اعلام داشتند که هرگز با حکومت افغانستان دور یک میز به مذاکره نخواهند نشست.
در همین حال، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز اعلام داشت که هیچ فردی به نمایندگی از حکومت افغانستان در قطر شرکت نمی کند.

در حقیقت آمریکایی ها نمی گذارند که پای دیگر کشورها در مذاکرات صلح با طالبان باز شود، زیرا در آنصورت بسیاری از رازهایی که تا کنون تقریبا بدون اسناد مهم بر آمریکا اتهام زده می شد، علنی می شود و سندهای مهم تامین مخالفان مسلح از سوی آمریکایی ها مسجل می شود و آن وقت است که تمامی دنیا از جمله مردم آمریکا حکومت این کشور را محکوم کرده و زیر فشار قرار خواهند داد.

بقول جنرال دوستم، مذاکرات کنونی میان آمریکا و طالبان واقعیت نبوده و وعده های نشست صلح حقیقت ندارد.
در واقع برنامه آینده طالبان در راستای ماموریت جدید شان از سوی آمریکا در منطقه برای آنها (بنام مذاکرات صلح) تبیین می شود.

از سوی دیگر، اختلاف درونی در میان طالبان هر روز افزایش می یابد و ظاهرا با تداوم مذاکرات صلح، برخی این مذاکرات را واقعی پنداشته، جنگجویان خارجی و برخی سازمان های استخباراتی که رسیدن به صلح در افغانستان را در راستای منافع خود نمی بینند، وارد عمل شده اند. اینها فکر می کنند واقعا میان آمریکا و طالبان قطعنامه صلح امضا می شود و دیگر جنگ در افغانستان پایان می یابد!

در این میان، طالبان به عنوان بازیگرانی که بالاتر از سطح رابطه و صلاحیت شان فرصت پیدا کردند و مطرح شدند، وارد میدان بازی گردیده اند که در حد شان نیست و سرانجامی برای آن تصور نمی شود. اینجا است که بعضی از آنان را خیالات برداشته و به کشورهای دیگر پناه برده اند و از دیگر کشورها بجز آمریکا برای خود اتکا دست و پا کرده اند.

طالبان امروز دیگر یک گروه معین نیستند که تنها زیر پرچم هیبت الله باشند، طالبان شبکه ملاعمر که ملابرادر آنها را رهبری می کند، طرفداران هیبت الله و اختر محمد هستند و طرفداران شبکه حقانی که بخشی را رهبری می کنند. اینها پارچه های جدایی هستند در درون ساختار طالبان.

اما در میان همه اینها یک شورای مشورتی رهبری طالبان ساخته شده است که تمامی موضوعات به آنها گزارش شده و تصمیم گیری شود. اما تصمیمات این شورا تا کنون در همه موارد آن قابل اجرا در سطح همه طالبان نبوده است.

این ادعای امنیت ملی که 24 گروه تروریستی در کشور در حال جنگ هستند صرفا برای تشویش اذهان است و واقعیت ندارد. تعداد گروه هایی که در افغانستان می جنگند سه گروه هستند، طالبان، داعش و القاعده که القاعده در میان این طالبا و داعش نفوذ بسیار دارد. بقیه در زیر پرچم اینها در افغانستان هستند و استقلال ندارند و با رفتن اینها آنها هم خواهند رفت. زیرا نه بودجه مالی و منابع تامین کننده دارند و نه تجهیزات و سران مصمم و با اراده. اما خطر اینجا است که در میان طالبان هنوز القاعده حضور فعال دارد در حالیکه داعش را نیز در افغانستان رهبری می کند.

کد (4)  

مطالب مرتبط

آمریکایی ها می روند، تروریسم را می گذارند

آمریکایی ها از افغانستان می روند، تروریسم و شبکه های استخباراتی را به میراث می گذارند!
امروز مردم افغانستان و حتی جهانیان انتظار آن را دارند که از دودکش های صالون مذاکره آمریکایی ها با طالبان در قطر چگونه دود بلند می‌شود، دود سیا، دود سفید و یا آتش.

شاید آمریکایی ها و طالبان به دو بند به توافق برسند اول اینکه آمریکایی ها می خواهند از افغانستان خارج شوند چون خود خسته شده اند می خواهند بروند دوم اینکه طالبان می گویند ما تروریست نیستیم و به تروریست های دگر اجازه نمی دهیم که از خاک افغانستان منافع آمریکا را در خطر اندازند.

حقیقت را دونالد ترامپ ریس جمهور آمریکا روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری فاکس بیان کرده است که نامبرده می خواهد از افغانستان قوای خود را بیرون کند اما جنرالان مخالف نظریه ایشان است و می گویند جنگ در خاک افغانستان بهتر از جنگ در خاک آمریکا است، ترامپ افغانستان را به دانشگاه هاروارد برای تروریسم مقایسه کرده و گفته است که در صورت خروج یک تیم استخباراتی قوی را به جا می گذارند.

آنچه از گفته های ترامپ می توان فهمید این است که افغانستان به میدان تروریسم و جنگ های استخباراتی منطقه و جهان باقی خواهد ماند و چه آمریکایی ها بروند و چه نروند صلح به آسانی نصیب مردم افغانستان نخواهد گردید زیرا سرزمین و فرهنگ افغانستان برای رشد تروریسم و جاسوس شدن بسیار مساعد است، پس باید انتظار بلند شدن دود سیاه از مذاکرات آمریکایی ها با طالبان را از دودکش های صالون های مذاکره در قطر داشت.

حسن علی عدالت

Advertisements