ساختار امنیتی آمریکایی کارساز نیست

ساختار امنیتی که خارجی ها برای ما ساختند و روسایی که برای ما در قسمت های مختلف کشور تعیین نموده اند، در راستای تامین امنیت مردم نیست بل برای آشوبگری و درهم ریختگی بیشتر امنیتی طراحی شده است

  مدتی بود کابل پایتخت کشور از انفجار و انتحار و حملات بزرگ بدور بود. اما انفجار روز دوشنبه، یکبار دیگر نشان دهنده نفوذ مخالفان حکومت در پایتخت به حساب می آید.
به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان قبل از ظهر روز دوشنبه مهاجمان انتحاری بر یک مرکز لوجیستک وزارت دفاع ملی در منطقۀ پل محمود خان از مربوطات حوزه شانزدهم امنیتی کابل حمله کردند.
مهاجمان، نخست یک موتر پر از مواد منفجره را در ورودی این مرکز انفجار دادند و سپس وارد این مرکز شدند به درگیری پرداختند.
در این حمله انتحاری و درگیری مهاجمان، بیش از یکصد و ده تن کشته و زخمی شدند. تعدادی از کارمندان فدراسیون فوتبال و نظامیان ارتش در میان کشته و زخمی ها هستند اما بسیاری از زخمیان این رویداد کودکان و غیرنظامیان می باشند.
گفته می شود که ۵۰ دانش‌آموز مکتب‌های خصوصی «عزیز نمبر ۲» و «ستاره» که در مربوطات ناحیه هشتم و نهم شهر کابل قرار دارد، زخمی شدند.

مسوولیت امنیت مردم بصورت مستقیم برعهده دولت است و زمانیکه ادعا می کنید که رییس جمهور هستید، رییس اجرایی هستید، وزیر دفاع هستید، وزیر داخله هستید، رییس امنیت ملی هستید، رییس شورای امنیت هستید و… وظیفه شما تامین امنیت مردم است. چنانجه شما از عهده این وظیفه اصلی و مستقیم خود بر نمی آیید، مشروعیت همه شما زیر سوال می رود پس باید کنار بروید. اما با چشم سفیدی تمام، بر کرسی های معامله گری تکیه زده و برای شما مهم نیست که بر سر مردم بی دفاع این سرزمین چه می آید!

در واقع ساختار امنیتی که خارجی ها برای ما ساختند و روسایی که برای ما در قسمت های مختلف کشور تعیین نموده اند، در راستای تامین امنیت مردم نیست بل برای آشوبگری و درهم ریختگی بیشتر امنیتی طراحی شده است. اگر چنانچه غیر از این است چرا در تمام مدتی که این انفجار ها و حملات صورت می گیرد، هیچ برنامه ای برای پیشگیری از این حملات تدوین نمی شود؟ چون این ساختار امنیتی در راستای تامین امنیت نیست.

یکی از مواردی که در این روند نهادینه شده است، تعیین تکلیف سلیقه ها بجای تخصص و کارایی می باشد که این خود از معضلات بزرگ ما در همه ادارات است و این دقیقا به خواست آمریکایی ها برنامه ریزی شده است تا با انتخاب افراد نالایق و دون مایه و بی همت بتوانند به غارت خود در پناه سلطه سلیقه های پست ادامه بدهند.
اینجا است که استعدادها کنار رفته و میدان برای سلیقه ها باز شده است.

بطور مشخص، هیچگونه برنامه منظم و مدون امنیتی در سطح کلان مملکت ما وجود ندارد و همه ما بازیچه سلیقه های نادان و منحرف و خودخواه درونی به دستور خارجی ها گردیده ایم و از خود جهت اصلاح امور هیچ اراده ای نداریم زیرا به آمریکایی ها و دیگر خارجی ها تکیه کردیم و آنها هم بجز غارت، به دیگر امور این مملکت توجهی نداشته و همه را به سلیقه های نادان و منحرف سپرده اند که عاقبت اش همین است.

جالب اینجا است که ما را از حالت واکنشی نیز در سطح کلان امنیتی بدور ساخته اند و سطح رهبری امنیتی را تا سرحدی سلیقه ای کرده اند که در آمادگی کامل نیروهای نظامی ما، دشمن بر ما تعرض می کند بجای اینکه نیروهای نظامی با آمادگی کاملی که گرفته اند دشمن را از پا در آورند.

وقتی سیاست های ما وابسته به منافع تیمی است و در مقاطع مختلف واکنشی سیاست می کنیم آنهم سلیقه ای و نادرست، نباید منتظر نتیجه ای بهتر از این باشیم.

++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

 

بهتر است پیمان امنیتی با آمریکا لغو شود  

اگر امریکا پارتنر استراتژیک دولت افغانستان است، در آن‌صورت باید تصامیم زیر را اتخاذ نماید:

۱. پس از حمله‌ی مرگ‌بار امروز خلیل‌زاد را به واشنگتن بطلبد و طی اعلامیه‌ای مذاکرات را با این گروه تروریستی به تعلیق درآورد.

۲. حمله‌ی امروز به مقر وزارت دفاع نزدیک‌ترین هم‌پیمان استراتژیک پنتاگون راه‌اندازی شده است. بر بنیاد پیمان استراتژیک، امریکا مسوولیت دارد تا در شناسایی عاملین آن همکاری نماید. مذاکره با قاتلینی که سبب این جنایت شده اند، برخلاف پیمان امنیتی بوده و جنایات ضد بشری را مشروعیت می‌دهد. امریکا باید برنامه‌ی «صلح» را که با جنایت‌ علیه بشریت هم‌نوا باشد، متوقف سازد.

۴. چون مسوولیت حمله را طالبان به عهده گرفته‌اند، رهبران سیاسی آنان عاملین فکری این جنایت شمرده می‌شوند. مذاکرات با این گروه وحشی، به معنای به‌رسمیت شناسی این عمل تبه‌کارانه به حساب می‌آید. امریکا باید از قطر، سعودی و امارات بطلبد تا مصئویت حقوقی و مدنی رهبران گروه‌های طالبان در این کشور ها ملغا نمایند.

۵. چون اکثر قربانیان جنایت امروز افراد غیر نظامی هستند، این عمل وحشیانه «جنایت علیه بشریت» تفسیر می‌شود. امریکا باید تحریم‌های سیاسی و اقتصادی را بر این گروه وحشی راه‌اندازی کند.

در غیر آنچه بهتر که امریکا پیمان امنیتی‌اش را با دولت افغانستان به حالت تعلیق درآورد.

ملک ستیز

+++++++++++++++++++++++++++++

معامله بالای خون مردم افغانستان

امریکا و طالبان؛ مذاکره یا معامله؟

دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری امریکا می گوید که قصد دارد نظامیان امریکایی را از افغانستان خارج کند؛ اما همزمان نگران است که بدون حضور نظامی کشورش، افغانستان به پایگاهی برای حملات تروریستی علیه ایالات متحده تبدیل شود.
 
آقای ترامپ تاکید کرد که نگرانی او از خروج ۹۰۰۰ نظامی امریکایی از افغانستان این است که این کشور به “آزمایشگاه تروریست ها” تبدیل شود.
 
ترامپ گفت: “من آن را هاروارد تروریست ها می نامم.”
 
به گفته ترامپ، “فرماندهان نظامی به او گفته اند که مبارزه با تروریست ها در خاک افغانستان بهتر از جنگیدن با آنها در خاک امریکاست.”
 
به گفته او، حتی در صورت خروج همه نظامیان امریکایی از افغانستان، امریکا حضور اطلاعاتی خود را در این کشور تقویت خواهد کرد.
 
اظهارات آقای ترامپ در حالی بیان می شود که حمله انفجاری روز دوشنبه در کابل شش کشته و بیشتر از ۱۰۰ مجروح برجای گذاشت.
 
بخش عمده آسیب دیدگان را دانش آموزان تشکیل می دهند.
 
طالبان مسؤولیت این حمله را برعهده گرفتند.
 
اظهارات ترامپ به باور کارشناسان، یکبار دیگر این واقعیت تلخ را تأیید می کند که صلح امریکا با طالبان، به معنای استقرار صلح و امنیت در افغانستان نیست. این امر، به جز جنبه ای که ترامپ آن را برجسته کرده و با تعبیر تحقیرآمیز «هاروارد تروریست ها» سعی کرده است خطر پساخروج امریکا را گوشزد کند، یک جنبه مهم و پنهان دیگر هم دارد و آن، لزوم استمرار سلطه امریکا بر افغانستان است.
 
ترامپ یک تجارت پیشه سوداندیش است. برای او قابل قبول نیست که مخارج امریکا در مأموریت نظامی افغانستان، بیش از درآمدهایش باشد. او می خواهد در پوشش مصالحه با طالبان، با آن گروه معامله کند؛ معامله ای که اگرچه ممکن است خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، یکی از پیامدهای آن باشد؛ اما این امر، هرگز به معنای پایان هژمونی ایالات متحده نخواهد بود.
 
به بیان دیگر، ترامپ فقط می خواهد مصارف میلیاردی امریکا در افغانستان را مهار کند؛ اما هیچگاه مایل نیست بدون هیچ دستاوردی خاک افغانستان را ترک کند و منابع دست نخورده زیرزمینی، موقعیت بی همتای راهبردی و سایر امتیازات وسیع این سرزمین بی صاحب را به روسیه و چین و هند واگذار کند.
 
او می گوید امریکا برای آنکه افغانستان به «هاروارد تروریست ها» بدل نشود، نیازمند حفظ حضور استخباراتی نیرومند خود در افغانستان است. این همان الگویی است که امریکا پیش از این، در عراق نیز مورد استفاده قرار داد و اکنون در حال بهره برداری از آن است. با کمترین هزینه، بیشترین سود را کسب می کند.
 
برای موفقیت این طرح تازه، امریکا نیازمند سازش با طالبان است؛ گروهی که بیش از نیمی از خاک افغانستان را کنترل می کند و هیچ کشوری بدون معامله با آن، توان تحمیل سلطه خود بر مناطق تحت سلطه اش را ندارد. از این منظر، صلح امریکا در افغانستان، نه به معنای ختم جنگ است و نه بساط تروریزم و وحشی گری افراط گرایان را درهم خواهد پیچید.
 
بنابراین، هدف از روند صلح امریکا با طالبان، پیش از آنکه مصالحه برای افغانستان و مردم آن باشد، معامله برای بقا و استمرار هژمونی جاسوسی و سلطه استخباراتی امریکا است.

صدای افغان.

++++++++++++++++++++++++++++++++++

رهایی طالبان از زندان ها و مذاکرات دوحه طالبان را خون خوارتر و هار تر ساخته است.

سناتوران:

مذاکرات قطر طالبان را خونخوار تر ساخته است / نهادهای امنیتی طالبان را سرکوب کنند

آمنه افضلی عضو مجلس‌سنا خاطر نشان کرد: نشست‌های قطر تنها طالبان را خون‌خوار تر ساخته و در بهبودی وضعیت امنیتی کشور هیچ موثریتی نداشته است

. رویداد تروریستی روز گذشته در ناحیه شانزدهم که منجر به شهادت و زخمی شدن ده‌ها تن شد، با واکنش تُند سناتوران مواجه گردید.
به گزارش خبرگزاری آوا، در نشست عمومی امروز (سه‌شنبه 11سرطان) مشرانو جرگه، سناتوران طالبان را مزدور و بی‌علاقه به پروسه صلح خوانده تاکید بر سرکوب آنان کردند.
براساس گفته‌های سناتوران؛ طالبان همواره پاسخ صلح‌خواهی حکومت و مردم افغانستان را با کشتار داده‌اند و اکنون نهادهای امنیتی نیز باید عمل بالمثل از خود نشان دهند.

همچنین در نشست امروز شماری از سناتوران نشست‌های برگزار شده صلح در کشور قطر را بی‌نتیجه خوانده خاطر نشان ساختند که هفت دور گفت‌وگوها طالبان را خونخوار تر از قبل ساخته است.
آنان تاکید کردند که این گفت‌وگو ها برای مردم افغانستان مبهم بوده و به هیچ وجه قابل قبول ما نیست.
برخی از سناتوران نیز نهادهای کشفی را به ضعف متهم کرده افزودند که با وجود صرف هزینه‌سنگین این نهادها، آنان کمتر توانسته تا عملیات‌های دهشت‌افگنی تروریستان را خنثی سازند.
آمنه افضلی عضو مجلس‌سنا اشاره کرد که حادثه روز گذشته بسیار دلخراش و غم انگیز بود و ده‌ها تن از شهروندان مُلکی و نظامی کشور را به خاک و خون کشانید.
خانم افضلی اضافه کرد که این حمله درحالی از سوی تروریستان طالب صورت می‌گیرد که شماری از نمایندگان آنان در حال چانه زنی و گفت‌وگو با نماینده امریکا در قطر می‌باشند.
افضلی خاطر نشان کرد که نشست‌های قطر تنها طالبان را خون‌خوار تر ساخته و در بهبودی وضعیت امنیتی کشور هیچ موثریتی نداشته است.
“هر زمان که نشست‌های قطر برگزار می‌شود، وضعیت امنیتی در کشور خرابتر شده و مردمان بی‌گناه ما به خاک و خون می‌افتد”.
براساس گفته‌های این عضو مجلس سنا؛ مذاکراتی که منجر به قطع جنگ و ایجاد صلح نمی‌شود، بهتر است توقف داده شود.
مولوی منصف عضو دیگر مجلس سنا نیز گفت که با آغاز نشست های قطر حملات تروریستی طالبان نیز افزایش یافته است و بهتر است به این مذاکرات نقطه پایان گذاشته شود.
غفاری عضو دیگر مجلس سنا نیز گفت که طالبان هر روز جنایت می‌کنند و در مقابل شان ما از مدارا کار می‌گیریم. بهتر است به این روند خاتمه داده و از نقطه قوت با آنان صحبت کنیم.
او همچنین نیروهای امنیتی و کشفی را به ضعف متهم کرد و گفت نیروهای امنیتی و کشفی ما درحالیکه میلیون‌ها افغانی بالای شان هزینه می‌شود، اما ضعیف عمل می‌کنند.
زلمی زابلی عضو دیگر مجلس سنا نیز گفت که زلمی خلیل زاد تمام جزییات نشست قطر را از حکومت و مردم افغانستان پنهان می‌کند و این نشست ها تنها یک بهانه برای دوام جنگ می باشد.
براساس گفته های زابلی، این نشست ها هیچ نتیجه ای را در برنداشته و نا امنی را نیز تشدید بخشیده است.
مولوی قرلق عضو دیگر مجلس سنا نیز از طالبان به عنوان پیام آوران قتل و انزجار یاد کرد و گفت که آنان به هیچ دین و آیینی پابند نیستند.
فضل هادی مسلمیار رئیس مجلس سنا نیز رویداد روز گذشته را جنایت علیه بشریت خواند و اضافه کرد که طالبان هیچ علاقه ای به صلح ندارند و بهتر است سرکوب شوند.
آقای مسلمیار اضافه کرد که از این طرف خیر خارجی ها نیز به ما نمیرسد و تنها اهداف خود را به پیش میبرند.
براساس گفته های مسلمیار اگر زلمی خلیل زاد به خاطر افغان ها کار میکرد، روز گذشته نشست قطر را به حالت تعلیق در می آورد و از طالبان بابت آن انتقاد می کرد، درحالیکه رویداد روز گذشته هیچ سکتگی در این نشست به میان نیاورد.
این در حالی است که هفتمین دور مذاکرات قطر میان طالبان و نماینده ویژه امریکا در حال برگزاری است. .

Advertisements