حمله طالبان در کابل؛ ۵۱ دانش‌آموز زخمی و چهار نفر کشته شدند

در نتیجه انفجاری قوی در ناحیه شانزدهم شهر کابل، پایتخت افغانستان دست‌کم چهار نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند. دست کم ۵۱ نفر از زخمی‌های این رویداد دانش‌آموزان مکتب/مدرسه هستند.

طالبان مسئولیت حمله امروز را به عهده گرفته و گفته‌اند که هدف بخش تدارکات و مهندسی وزارت دفاع افغانستان بوده است.

مهاجمان در نخست یک خودرو بمب‌گذاری‌شده را منفجر کردند و سپس چند نفر به یک ساختمان نیمه‌کاره وارد شدند.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه/بهداشت گفته است که در این رویداد ۱۰۵ نفر از جمله ۲۶ کودک و پنج زن زخمی شده‌اند. وزارت داخله/کشور افغانستان کشته شدن چهار نفر از جمله یک کودک را تایید کرده است و گفته در این رویداد ۸۴ غیرنظامی زخمی شده‌اند.

این حمله پس از حدود هفت ساعت با کشته شدن پنج مهاجم در رویارویی پلیس پایان یافت

وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده که در انفجار امروز دست‌کم ۵۱ دانش آموز زخمی و در نتیجه این انفجار به ساختمان پنج مکتب/مدرسه دولتی در نزدیک محل انفجار صدمه رسیده است.

به گفته نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان گفت که انفجار حوالی ۹ صبح امروز در نزدیک مرکز فروش “برج گلبهار” در حوزه شانزدهم رخ داده است.

آقای رحیمی گفته قربانیان رویداد امروز همه غیرنظامی هستند

.

واکنش‌ها

این حمله واکنش‌های زیادی در پی داشت.

ارگ ریاست‌جمهوری با محکوم کردن این حمله آن را “تروریستی”، “جنایتکارانه” و حمله‌ای به اهداف غیر نظامی خوانده است.

در اعلامیه ارگ به نقل از رئیس‌جمهوری محمد اشرف غنی آمده است:”حکومت افغانستان بر اساس فیصله‌های لویه جرگه مشورتی صلح، برنامه صلح را به پیش می‌برد، اما طالبان یکبار دیگر با انجام این حمله‌ وحشیانه نیت شوم شان را در تداوم جنگ و کشتار افراد ملکی (غیرنظامی) نشان دادند.”

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز با محکوم کردن حمله امروز افزوده:”گروه مزدور، منافق، تروریست و تروریست‌‌پرور طالب از یکسو سخن از صلح می‌زند و از سوی دیگر به شهروندان بی‌دفاع و مراکز ملکی(غیر نظامی) حمله‌ور می‌شود.”

وزارت امور خارجه پاکستان نیز حمله امروز را محکوم و افزوده که پاکستان “تروریسم” را به هر شکل آن محکوم می‌کند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در واکنش به این حمله گفته است:”سازمان ملل از حمله‌ای که مسئولیت آن را طالبان به عهده گرفت و در یک ساحه پر از افراد غیرنظامی کابل انجام شد، اظهار انزجار می‌کند.”

سازمان ملل همچنین از زخمی شدن کودکان دانش‌آموز اظهار تاسف کرده و از خواستار پایان انفجارها در ساحات غیرنظامی شده است.

سازمان نجات کودکان نیز با انتشار بیانیه‌ای گفته است که کودکان یکبار دیگر قربانی جنگ در افغانستان شدند. این سازمان تاکید کرده که طرف‌های درگیر در افغانستان باید به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند و برای حفاظت کودکان با هر چه در توان دارند تلاش کنند. این سازمان اضافه کرده که نباید در نزدیک مکاتب و مدارس درگیری صورت بگیرد تا این اماکن برای شاگردان مصون و به دور از خشونت باقی بماند

.

لویزیون خصوصی شمشاد در کابل گزارش داد که انفجار در نزدیک دفتر این تلویزیون صورت گرفته و شماری از کارمندان این رسانه زخمی شده‌اند.

در نزدیکی محل انفجار، استادیوم فدراسیون فوتبال افغانستان، شورای کریکت و شماری از ساختمان‌های دولتی قرار دارند.

شفیع شاداب، سخنگوی فدراسیون فوتبال افغانستان، گفت که انفجار در نزدیک ساختمان این فدراسیون رخ‌داده و برخی کارمندان و بازیکنان این نهاد زخم سطحی برداشته‌اند.

او افزوده که کارمندان و بازیکنان تیم فوتسال افغانستان زخم‌های سطحی برداشته‌اند و سر پا مداوا شده‌اند، ولی افراد امنیتی که در ورودی ساختمان فدراسیون مستقر بودند، بیشتر آسیب دیده و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

آقای شاداب عکسی از یوسف کارگر، سرپرست فدراسیون فوتبال همرسانی کرده که به صورت سطحی زخمی شده است.

طالبان در حالی مسئولیت این حمله را به عهده‌ گرفته‌اند که دور هفتم مذاکرات میان این گروه آمریکا درباره صلح افغانستان در قطر جریان دارد.

وزارت داخله از انفجار قوی در شهر کابل خبر می دهد.

به گزارش اسپوتنیک، نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله تأئید کرده ،که این انفجار حوالی ساعت 8:55 صبح امروز دوشنبه (10 سرطان) در منطقه پل محمود خان در مربوطات ناحیه دوم شهر کابل رخ داده است. 

تا کنون به تعداد 15 مجروح به شفاخانه ایمرجنسی منتقل شده اند. اما آمار در حال تغییر است.
گفته می‌شود انفجار نزدیک تلویزیون شمشاد است. اما تا هنوز تایید نشده است.

همچنین براساس برخی گزارش‌های دیگر گفته می شود که، یک حمله کننده انتحاری با استفاده از یک موتر مملو از مواد انفجاری، یک مرکز نظامی را در عقب شهرک “گلبهار تاور” هدف قرار داده است. در همین حال شاهدان عینی می‌گویند که در این انفجار شماری کشته و زخمی شده‌اند. به گفته این شاهدان تاکنون ده‌ها کشته و زخمی به شفاخانه‌های کابل انتقال داده شده‌اند

تصویر بندانگشتی

.

 جرئیات تکمیل می گردد…


Advertisements