یورش پولیس استرالیا به شبکه تلویزیونی پس از انتشار گزارشی در مورد جنایت سربازان استرالیایی در افغانستان

پولیس استرالیا در دومین روز عملیاتی که هدف آن روزنامه‌نگاران است به دفتر اصلی رادیو و تلویزیون ملی این کشور (ای‌بی‌سی) در سیدنی یورش برده و آن را تفتیش کرده‌ است.
به گزارش خبرگزاری آوا به نقل از بی بی سی، ماموران پولیس در جستجوی دو خبرنگار و همچنین رئیس واحد خبری ای‌بی‌سی بوده‌اند. عملیات پولیس مربوط به گزارشی است که تخلفات ادعایی نظامیان استرالیایی در افغانستان را فاش کرده است.

پولیس اعلام کرده برخورد قضایی با کارکنان ای‌بی‌سی به اتهام “انتشار اسناد محرمانه” انجام می‌شود.
چه اتهام‌هایی علیه سربازان استرالیایی در افغانستان مطرح است؟

صدها صفحه شواهد مربوط به تحقیق درباره عملکرد نیروهای دفاعی استرالیا در افغانستان، در سال ۲۰۱۷ میلادی در اختیار رادیو تلویزیون ملی استرالیا (ای‌بی‌سی) قرار گرفت و این رسانه‌ بخش‌هایی از این مدارک را که نشان می‌داد این نیروها مردان غیرنظامی و کودکان را در ولایت ارزگان افغانستان کشته‌اند، منتشر کرد.

در یکی از این مدارک فوق سری که در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ منتشر شد، ادعا شده است که سربازان استرالیایی یک پسر ۱۴ یا ۱۵ ساله افغان را در سال ۲۰۱۲ کشته‌اند و این خبر را پنهان نگه داشته‌اند. همچنین از انجام تحقیقاتی در مورد کشته شدن مردی به نام بسم‌الله با فرزند شش ساله‌اش به دست این سربازان در سال ۲۰۱۳، خبر داده شده است.

در پی انتشار این خبرها، در اوایل سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی گزارش شد که استرالیا احتمال جنایات جنگی نظامیانش در افغانستان را بررسی می‌کند اما نتایج این بررسی‌ها هنوز منتشر نشده است.

سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی که سال گذشته منتشر کرد آورده که سربازان استرالیایی مستقر در ولایت ارزگان در خلال سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ برای کشتن غیرنظامیان افغان بی‌باکی نشان داه‌اند.

براساس گزارش این سازمان سربازان استرالیا پیرمرد غیرمسلحی را به گلوله بسته‌اند و مرد دیگری را در حالی که دستش بسته بوده از صخره پایین پرتاب کرده‌‌اند.

در شانزدهم دسامبر ۲۰۱۳ آخرین واحد رزمی نظامیان استرالیایی افغانستان را ترک کرد. در آن زمان، تعداد سربازان استرالیایی در افغانستان به بیشتر از یک هزار و ۵۰۰ نفر می‎رسید.

این سربازان در ارزگان ولایت جنوبی افغانستان مستقر بودند.

چهل سرباز استرالیا در طول سال‌های حضور نظامی شان در افغانستان کشته شده و ۲۶۱ تن آنان نیز جراحت‌های سنگینی برداشته‌اند. دولت استرالیا می‎گوید که این کشور بهای سنگینی برای جنگ افغانستان پرداخته است.