اخطار تند جنرال دوستم به طالبان

معاون اول ریاست جمهوری گفت که اگر وضعیت به این منوال ادامه یابد، با مشوره بزرگان وارد میدان نبرد شده، در برابر طالبان خواهد ایستاد.به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها،جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری، در پیام عیدی‌اش به مناسبت فرا رسیدن عید فطر که دوشنبه (۱۳جوزا) منتشر شده، از مردم خواسته است آماد‌گی لازم را برای انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند.
او در پیام عیدی‌اش گفته است که بر اساس اطلاعات، یک گروه تازه نفس شورشیان طالب وارد افغانستان گردیده و تعدادی از آنان برنامه آمدن به شمال کشور را دارند. او هشدار داده که آمدن به شمال آسان، ولی دوباره به سلامت رفتن‌شان مشکل خواهد بود.
معاون اول ریاست جمهوری می گوید که پیام من تمام سران و رهبران طالبان به خصوص ملا فاضل مظلوم، ملا عبدالغنی برادر و مولوی شهاب‌الدین و سایر چهره‌های سیاسی‌-‌نظامی‌شان که در جلسات دیده می‌شوند، این است که جنگ راه حل نیست و کوشش نکنند تجربه تلخ سال‌های گذشته را یک‌بار دیگر تکرار کنند.
آقای دوستم همچنان گفت: «در نشست‌هایی که با بعضی از دوستان و دولت‌مردان داخلی و خارجی داشته‌ام، ایشان می‌پرسند که در صورت ضرورت عاجل آیا 20 هزار تن سرباز به خاطر جنگ در مقابل طالبان آماده خواهند شد؟ البته که مردم ما به یک صدایم منتظر هستند که تا گلیم طالبان را جمع نمایند

مطالب مرتبط

اشغال ارگ توسط طالبان

رهبر طالبان: تا ارگ را اشغال نکیم، جنگ ادامه دارد

رهبرگروه طالبان، هیبت الله آخوندزاده: تا ارگ را اشغال نکیم، جنگ ادامه دارد.
رهبر گروه طالبان در بیانیه اش تأکید کرده که هیچکس نباید انتظار داشته باشد که این گروه “برجبهۀ آتشین نبرد برای جهاد آب سربریزد یا پیش از رسیدن به اهداف خود فداکاری های چهل سال گذشتۀ خود را فراموش کند.

بیانیۀ هیبت الله آخوند زاده امید مردم افغانستان را برای دستیابی به یک آتش بس به مناسبت عید فطر به ناامیدی بدل کرد. هیبت الله آخوند زاده با چنین موقعیت قوی سیاسی و نظامی اصلا حاظر به مذاکره ندارد او میخواهد از طریق چنین نمایش های سیاسی به جهان ثابت کند که آنها دیگر طالبان ۲۰ سال قبل نیستند و میتوانند با کشورهای جهان روی منافع مشترک مذاکره کنند.

در این نمایشات تشریفاتی آنها به جهان نشان دادند که با خانم ها هیچ مشکلی ندارند و میتوانند با انها صحبت کنند، عکس بگیرند و مصاحبه نمایند. طوریکه دیده میشود در چند روز گذشته طالبان به حملات تروریستی خود در کابل افزایش داده اند، انها راه جنگ را برای اهداف خود انتخاب کرده و احتمال شدت گرفتن حملات طالبان در روزهای عید مارک رمضان موجود می باشد.

طالبان در هر صورت می خواهند افغانستان را اشغال نمایند: طالبان توانسته اند نیمی از اقوام پشتون را طرفدار خود بسازند و حالا با قدرت یشتری فشار را بر رهبران افغانستان بیشترساخته اند حکومت افغانستان فقط دو راه در پیش دارد، یا از لحاظ نظامی قوی تر شود، نیروهای کشور را منسجم نموده ولسوالی های که به دست طالبان افتاده است را ازاد کند، موقف طالبان را ضعیف تر سازد، تا طالبان با موقف ضعیف تری حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان شود.
این کار فقط با حمایت همه نیرو های سیاسی و اجتماعی کشور ممکن است اشرف غمی باید به اصطلاح از خر شیطان پاین بیاید و قدرت را در انحصار خود نگیرد.

هیچ گروه یا یا نهاد سیاسی درافغانستان نمیتواند در شرایطی که طالبان در اوج قدرت هستند به دست گیرد. در حال حاضر یا باید در جهت قدرتمند تر شدن نیروهای نظامی افغانستان و مقابله جدی با طالبان، یا طالبان با کمک خلیلزاد و سران شوروی سابق افغانستان را اشغال خواهند کرد.

محمود منجم زاد

+++++++++++++++++++++

محاصره سربازان

نظامی /4 روز محاصره نیروهای امنیتی توسط طالبان در ولسوالی بالامرغاب/ ساختمان قومندانی امنیه تخریب شده‌است

مقام‌های امنیتی در ولایت بادغیس می‌گویند که ساختمان ولسوالی و قومندانی امنیه‌ی بالامرغاب که چندی قبل به دست مخالفین سقوط کرده بود تا هنوز بازپس گرفته نشده؛ اما ساختمان قومندانی امنیه طی درگیری‌های چند روز اخیر میان طالبان و نیروهای امنیتی تخریب شده است.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان؛ شیرآغا الکوزی آمر امنیت ولایت بادغیس در رابطه با وضعیت امنیتی ولسوالی بالامرغاب به خبرنگا آوا می‌گوید که طی ۴ روز گذشته که نیروهای امنیتی در ولسوالی بالامرغاب در محاصره‌ی طالبان بودند توانسته‌اند تلفات سنگینی به اعضای این گروه وارد کنند.

او می‌گوید که طی ۴ روز محاصره نیروهای امنیتی توسط طالبان، بیش از ۳۰ تن از جنگجویان این گروه در ولسوالی بالامرغاب کشته شده‌اند.

آقای الکوزی می‌گوید که ساختمان ولسوالی و قومندانی امنیه بالامرغاب که چندی قبل به دست مخالفین سقوط کرده بود تا هنوز بازپس گرفته نشده اما ساختمان قومندانی امنیه طی درگیری‌های چند روز اخیر تخریب شده است.

به گفته وی، طی این درگیری‌ها تابحال 3 تن از نیروهای امنیتی زخمی شده‌اند اما گزارشی مبنی بر شهادت هیچ یک از این نیروها مخابره نشده است.
آمر امنیت ولایت بادغیس بیان کرد که تاکنون عملیات گسترده جهت سرکوب مخالفین صورت نگرفته اما نیروهای امنیتی آمادگی لازم برای مقابله با حملات مجدد طالبان را دارند. در همین حال عبدالله افضلی معاون شورای ولایتی بادغیس می‌گوید که در حال حاضر نیروهای امنیتی در ولسوالی بالامرغاب در وضعیت بدی قرار دارند.
او می‌گوید که گروه طالبان در ولسوالی بالامرغاب مسلح به سلاح‌های سنگین بوده و هر لحظه بالای نیروهای امنیتی حمله‌ور می‌شوند.

آقای افضلی می‌گوید برای سرکوب طالبان در این ولسوالی باید حملات هوایی و زمینی گسترده انجام گردد اما متاسفانه تا هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وی افزود؛ درگیری‌ها از سه ماه گذشته در این ولسوالی جریان داشت، اما دولت با جدی نگرفتن این مساله باعث شد تا طالبان در این ولسوالی قدرت بگیرد.

وی ادامه داد که نادیده گرفتن مساله امنیتی بالامرغاب توسط دولت، باعث نزدیک شدن این ولسوالی به مرز سقوط شده است.

معاون شورای ولایتی بیان کرد: درگیری دوامدار در ولسوالی بالامرغاب و به طور عموم ولایت بادغیس در سطح افغانستان بی‌سابقه بوده و چشم‌پوشی دولت از این موضوع باعث ضعیف شدن روحیه باشندگان این ولایت شده است.

این در حالی است که ولسوالی بالامرغاب در سال‌های گذشته نیز یک بار به دست

گروه طالبان

سقوط کرده و چندین بار دیگر تا مرز سقوط به پیش رفته بود.
همچنین با وجود درخواست‌های مکرر مردم از دولت جهت بهبود وضعیت امنیتی این ولسوالی، تابحال هیچ اقدامی صورت نگرفته و هر روز باشندگان این ولسوالی شاهد شهید شدن نیروهای امنیتی می‌باشند

+++++++++++++++

. در برابر تشدید جنایات طالبان، غنی 887 تن آنان را از زندان آزاد می‌کند

محمداشرف غنی رییس جمهور، شام روز گذشته (دوشنبه 13 جوزا) به زندان پلچرخی رفت و و از بخش های مختلف آن دیدن کرد .

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری؛ محمد اشرغف غنی، رئیس جمهور کشور ضمن دیدار از زندان ابتدا از جریان کار بخش‌های مختلف محبس پلچرخی از جمله بلاک‌ها، تعمیر اداری، شفاخانه 50 بستر و مسجد بازدید کرد.
رئیس جمهور به مسوولان مربوطه دستور داد که کار ساخت ساختمان‌های مربوط زندان پلچرخی را تا ماه‌های اسد و سنبله تکمیل کنند.

وی همچنان دیداری با زندانیان داشت و مولوی نیاز محمد و سنگر عزیزی به نمایندگی اززندانیان

شکلات، خواست‌ها و پیشنهادات شان را با آقای غنی شریک ساختند. 

آنان در مورد رهایی زندانیان کبرسن، صعب الاعلاج و محبوسین سیاسی که دوسیه‌های شان تکمیل شده، استخدام داکتران متخصص برای مداوای زندانیان، رسیدگی به قضایای محبوسین زندان بگرام، تعدیل ماده 350 قانون جزا و تبدیل شدن حکم اعدام به حبس ابد، تاخیر در ابرا، الزامیت، نبود مواد درسی برای محبوسین و تنگ بودن سلول های زندان، مشکلات و خواست های شان را بیان کردند.
به همین ترتیب فرمان آقا غنی در خصوص عفو مجازات حبس محکومین و حکم رییس جمهور در مورد توظیف یک کمیسیون جهت تشخیص امراض و تعیین سن محکومین قرائت گردید.
وی طی صحبتی گفت که در لویه جرگه مشورتی صلح بخاطر حسن نیت دولت افغانستان گفته بودم که به تعداد 175 تن از زندانیان را رها می‌کنم، اما براساس این فرمان شمار بیشتری از محبوسین از تمام زندان های کشور رها خواهند شد.
محمداشرف غنی خطاب به زندانیانی که قرار است از حبس رها شوند، گفت که من این فرمان را بخاطر حسن نیت دولت جمهوری اسلامی افغانستان صادر کردم و همچنان از شما می خواهم که بخاطر صلح در جامعه کار کنید، باید ریختن خون افغان ها متوقف شود و ما در این خصوص کار مشترک انجام دهیم.
آقای غنی در رابطه به حل مشکلات زندانیان بگرام گفت که دو هفته بعد داکتران مجرب به زندان متذکره جهت مداوای محبوسین خواهند رفت.
وی افزود که به خانواده‌های زندانیان زمینه ملاقات های مناسب فراهم خواهد شد و در مورد آموزش زندانیان نیز اقدامات لازم صورت می گیرد.
او در اخیر سخنانش به مسئولین مربوطه دستور داد که در مطابقت به قانون جدید جزاء افغانستان، حکم اعدام به حبس ابد مبدل گردد.
قابل یادآوری است که به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر، به تعداد 887 تن از محبوسین از زندان‌های مختلف کشور رها می شوند که از این جمع 749 تن بر اساس فرمان رئیس جمهور و 138 تن از طریق دادستانی کل کشور رها خواهند شد.
آقای غنی به ارگان‌های مربوطه دستور داده است که فرمان و حکم متذکره را طی ده روز آینده مورد تطبیق قرار دهند.