افسران پاکستانی طالبان را رهبری می نمایند

شواهد عینی: از جیب یک تن از جنگ‌جویان طالبان که در غزنی نابود گردیده است، شناس نامۀ پاکستانی و کارت افسر اردوی پاکستان بدست آمده است.

اسپوتنیک به نقل از طلوع، نیروهای امنیتی می‌گویند که از جیب‌ یک تن از‌ جنگ‌جوی طالبان در غزنی، اسناد به دست آمده است که وی را یک شهروند پاکستان، ثابت می‌سازند.
در بیش از بیست و چهار ساعت گذشته، بخش‌هایی از غزنی، گواه نبردها میان نیروهای دولتی و طالبان بوده‌اند

. به گفتۀ مقام‌های محلی این ولایت، در یکی از این نبردها که شنبه‌شب در روستای اسفنده، در حومه شهر غزنی، رخ داد، نیروهای ویژۀ ارتش توانستند به طالبان تلفات وارد کنند.
نیروهای ویژه در غزنی، جسد یکتن از طالبان را که در این نبرد کشته شده‌است، به خبرنگاران نشان داده‌اند و می‌گویند که اسناد به‌دست آمده نشان می‌دهند که وی پاکستانی میباشد.
محمد ناصر علی زی، معاون زون نیروهای کوماندو در این باره گفت: «ما دیگر اجساد را انتقال ندادیم، فقط همین را به خاطری‌که افسر پاکستانی است و شما می‌توانید بروید فلم برداری کنید، کارتش را هم ببینید که افسرهای پاکستان هم در این عملیات‌ها اشتراک می‌کنند».
ولایت غزنی در بیش از دو ماه اخیر، گواه عملیات‌های بیشتر نیروهای دولتی بوده‌است و این نیروها، در این عملیات‌ها پشتیبانی هوائی نیروهای خارجی را نیز با خودشان داشته‌اند

مقام‌های محلی، می‌گویند که در این مدت، افزون بر رسیدن تلفات به طالبان، نزدیک به چهل تن از نیروهای امنیتی و بیش از بیست غیر نظامی، نیز جان باخته‌اند.
عارف نوری، سخن‌‎گوی والی غزنی گفت: «در مجموع، نزدیک به پنجصد عملیات تصفیه‌یی و دیسانت‌های کوماندویی و عملیات‌های هوائی از طرف قوای ائتلاف و نیروهای هوائی داخلی، در جریان ماه حمل تا فعلاً صورت گرفته است».
در همین حال، یک سخن‌گوی طالبان گزارشات را دربارۀ رسیدن تلفات به این گروه، در نبردهای اخیر غزنی، رد می‌کند.
در ماه های اخیر، همواره از برجا بودن تهدیدها در بخش های گوناگون غزنی و نیز بسته بودن راه‌های برخی از این بخش‌ها از سوی طالبان، گزارش‌هایی پخش شده‌اند؛ چنان‌که این گروه، گاه گاهی در شاهراه کابل — کندهار که بخش‌هایی از ولایت غزنی را نیز دربر می‌گیرد، به فعالیت می‌پردازد و حتا در این شاهراه، طالبان به بازرسی موترهای مسافر بری، نیز می‌پردازند.
طالبان، در ماه اسد سال گذشته، بر شهر غزنی حمله کردند و برای چند روز کنترل بخش‌های آن را به دست داشتند.
پس از آن، در ماه عقرب، گروه طالبان بر ولسوالی‌های جاغوری و مالستان این ولایت که از امن‌ترین بخش‌ها بود، حمله کردند و در حدود ده روز با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
در اثر این حمله طالبان، صدها خانواده از این دو ولسوالی بیجا شدند و تلفاتی نیز به غیرنظامیان وارد شدند

.مطلب مرتبط:

بازداشت 5 داعشی به همراه 800 هزار ریال سعودی در ننگرهار

مقامات محلی ولایت ننگرهار از بازداشت 5 داعشی به همراه 800 هزار ریال سعودی خبر می‌دهند.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ عبدالرقیب مبارز، فرمانده پولیس ننگرهار امروز پنجشنبه (9 جوزا) در مصاحبه با رسانه‌ها گفت: نیروهای امنیتی در نتیجه‌ی یک علمیات خاص موفق به بازداشت 5داعشی به همراه 800 هزار ریال سعودی از منطقه مارگو بازار ولسوالی غنی‌خیل شده‌اند.
فرمانده پولیس ننگرهار افزود که این اعضای داعشی، ریال‌ها را با مهارت خاص در یک موتر انتقال مرغ‌ها جابجا کرده بودند.
به گفته آقای رقیب، این ریال‌ها به منظور حمایت مالی داعشی انتقال داده می‌شد.
گفتنی‌ست که هرچند مقامات رژیم وهابی سعودی در ظاهر امر با گروه تروریستی داعشی مخالفت می‌کنند؛ اما بیشتر گروه‌های تروریستی سلفی از جمله داعشی در پشت‌پرده با این رژیم ارتباط دارند. به دست آمدن ریال‌های سعودی از نزد این داعشی ها نیز سند دیگری از ارتباط رژیم سعودی با گروه تروریستی داعشی است.