برگزاری دومین نشست بین الافغانی در مسکو

کابلوف: کرزی و هیت طالبان در نشست دوم بین الافغانی مسکو روی برقرای صلح در افغانستان جروبحث می نمایند.

به گزارش اسپوتنیک، ضمیر کابلوف نماینده خاص رئیس جمهور روسیه در افغانستان و مدیر بخش دوم آسیا در وزارت خارجه روسیه اظهار داشته است که یک تعدادسیاستمداران افغان تحت رهبری حامد کرزی رئیس جمهور سابق و نمایندگان دفتر *طالبان قطر راهی مسکو شده اند تا در مراسم تجلیل از 100 مین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین روسیه و افغانستان و همچنان برقراری صلح در افغانستان بحث خواهند کرد.

وی گفت: “چنین نشست صورت خواهد گرفت. ما از طالبان و سیاستمداران افغانیدعوت کردیم تا در مراسم تجلیل از صدمین سالروز ایجاد روابط دیپلماتیک شرکت نمایند.” همزمان فرصت برای آنها مساعد میشود و آنها حق دارند و آرزو دارند پس از مراسم با هم بنشینند و صحبت نمایند. “

کابلوف افزود: “من نمی دانم آیا مذاکره خواهند کرد و یا فقط یک بحث بیشتر در مورد راه های برقراری صلح در افغانستان خواهد بود.”

در تاریخ 5-6 فبروری، اولین کنفرانس بین الافغانی که در آن نمایندگان کشورهای دول مشترک المنافع،  ایران، پاکستان و نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر در مسکو برگزار شد. نماینده دولت افغانستان در کنفرانس حضور نداشت. در اعلامیه نهایی، شرکت کنندگان خواستار خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان و  به ضرورت حذف رهبران جنبش طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل اشاره کردند.

هیئت طالبان تحت رهبری ملا برادر راهی مسکو شد

هیئت چهارده نفری به ریاست معاون امور سیاسی ملا برادر آخوند از قطر راهی مسکو شد.

اسپوتنیک به نقل از اظهارات طالبان، هیات یاد شده در تاریخ 28 ماه می در یادداشتی از 100 سالگرد روابط دیپلماتیک شش ساله بین روسیه و افغانستان شرکت خواهد کرد.
هیت فوق الذکر همچنین در مورد آینده این کشور با همکاری تعدادی از چهره های سیاسی کشور در روز 29 ماه می، درباره کنفرانس بین المللی آینده صحبت خواهد کرد.

هیئت طالبان در نشست مسکو قرار ذیل اند: ملا عبدالغنی برادر، شیر محمد عباس استانکزی، شیخ شهاب الدین دلاور، شیخ الحدیث سید رسول، مولوی عبدالسلام حنفی، ملا محمد فاضل آخوند، مولوی امیرخان متقی، ملا عبدالطیف منصور، قاری دین محمد حنیف، محمد سهیل شاهین، ملا خیرالله خیرخواه، مولوی محمد نبی عمری، ملا نورالله نوری و مولوی محمد حسن.

در بیانیه طالبان آمده است که هیت طالبان تحت قیادت ملابرادر راهی مسکو شده است؛ نخست به تاریخ 28می در صدمین سالروز روابط دیپلوماتیک بین روسیه و افغانستان شرکت می نمایم و ممکن در نشست بین الافغانی دوم شرکت نماید که قرار است به تاریخ 29 می در مسکو برگزار شود.

قرار بود دومین کنفرانس بین المللی در دوحه در پایان ماه اپریل برگزار شود، اما به دلیل این که دولت قطر با لیست افرادی که می توانستند در مذاکرات شرکت کنند و لیست را که کابل تهیه نموده بود غیرقابل قبول شمرده شد و تاریخ جدید برگزاری این نشست هنوز تعیین نشده است.
در تاریخ 5-6 فبروری، اولین کنفرانس بین الافغانی که در آن نمایندگان کشورهای دول مشترک المنافع، ایران، پاکستان و نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر در مسکو برگزار شد. نماینده دولت افغانستان در کنفرانس حضور نداشت. در اعلامیه نهایی، شرکت کنندگان خواستار خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان و به ضرورت حذف رهبران جنبش طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل اشاره کردند.