شواهد عینی: از جیب یک تن از جنگ‌جویان طالبان که در غزنی نابود گردیده است، شناس نامۀ پاکستانی و کارت افسر اردوی پاکستان بدست آمده است

اسپوتنیک به نقل از طلوع، نیروهای امنیتی می‌گویند که از جیب‌ یک تن از‌ جنگ‌جوی طالبان در غزنی، اسناد به دست آمده است که وی را یک شهروند پاکستان، ثابت می‌سازند.
در بیش از بیست و چهار ساعت گذشته، بخش‌هایی از غزنی، گواه نبردها میان نیروهای دولتی و طالبان بوده‌اند
به گفتۀ مقام‌های محلی این ولایت، در یکی از این نبردها که شنبه‌شب در روستای اسفنده، در حومه شهر غزنی، رخ داد، نیروهای ویژۀ ارتش توانستند به طالبان تلفات وارد کنند.
نیروهای ویژه در غزنی، جسد یکتن از طالبان را که در این نبرد کشته شده‌است، به خبرنگاران نشان داده‌اند و می‌گویند که اسناد به‌دست آمده نشان می‌دهند که وی پاکستانی میباشد.
محمد ناصر علی زی، معاون زون نیروهای کوماندو در این باره گفت: «ما دیگر اجساد را انتقال ندادیم، فقط همین را به خاطری‌که افسر پاکستانی است و شما می‌توانید بروید فلم برداری کنید، کارتش را هم ببینید که افسرهای پاکستان هم در این عملیات‌ها اشتراک می‌کنند».
ولایت غزنی در بیش از دو ماه اخیر، گواه عملیات‌های بیشتر نیروهای دولتی بوده‌است و این نیروها، در این عملیات‌ها پشتیبانی هوائی نیروهای خارجی را نیز با خودشان داشته‌اند

مقام‌های محلی، می‌گویند که در این مدت، افزون بر رسیدن تلفات به طالبان، نزدیک به چهل تن از نیروهای امنیتی و بیش از بیست غیر نظامی، نیز جان باخته‌اند.
عارف نوری، سخن‌‎گوی والی غزنی گفت: «در مجموع، نزدیک به پنجصد عملیات تصفیه‌یی و دیسانت‌های کوماندویی و عملیات‌های هوائی از طرف قوای ائتلاف و نیروهای هوائی داخلی، در جریان ماه حمل تا فعلاً صورت گرفته است».
در همین حال، یک سخن‌گوی طالبان گزارشات را دربارۀ رسیدن تلفات به این گروه، در نبردهای اخیر غزنی، رد می‌کند.
در ماه های اخیر، همواره از برجا بودن تهدیدها در بخش های گوناگون غزنی و نیز بسته بودن راه‌های برخی از این بخش‌ها از سوی طالبان، گزارش‌هایی پخش شده‌اند؛ چنان‌که این گروه، گاه گاهی در شاهراه کابل — کندهار که بخش‌هایی از ولایت غزنی را نیز دربر می‌گیرد، به فعالیت می‌پردازد و حتا در این شاهراه، طالبان به بازرسی موترهای مسافر بری، نیز می‌پردازند.
طالبان، در ماه اسد سال گذشته، بر شهر غزنی حمله کردند و برای چند روز کنترل بخش‌های آن را به دست داشتند.
پس از آن، در ماه عقرب، گروه طالبان بر ولسوالی‌های جاغوری و مالستان این ولایت که از امن‌ترین بخش‌ها بود، حمله کردند و در حدود ده روز با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
در اثر این حمله طالبان، صدها خانواده از این دو ولسوالی بیجا شدند و تلفاتی نیز به غیرنظامیان وارد شدند

مطالب مرتبط

ابوبکر بغدادی در افغانستان است

پناهگاه ابوبکر البغدادی در افغانستان است

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، روزنامه انگلیسی سان به نقل از یک کارشناس مسائل امنیتی نوشت: ابوبکر البغدادی ممکن در منطقه‌ای دور افتاده در افغانستان پنهان شده است.

گفته می‌شود، که ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی داعش به دنبال شکست خلافت داعش در عراق و سوریه از پناهگاهش در این کشورها گریخته است.

حالا اما این مساله مطرح شده است، که او به دیگر رهبران و اعضای داعش که این منطقه را برای پیوستن به شاخه این گروه در شرق افغانستان ترک کرده‌اند، پیوسته است.

روزنامه انگلیسی سان نوشت: زید حمید، بنیانگذار اندیشکده  «برس‌تکس» (  BrassTacks) اشاره کرده است که ابوبکر البغدادی در تازه‌ترین اظهارات ویدیویی‌اش روی تشکچه‌هایی نشسته است که مربوط به منطقه عراق و سوریه نیست.

حمید که یک کهنه سرباز جنگ افغانستان و شوروی است در تویترش نوشت: تازه‌ترین ویدیوی بغدادی، رهبر داعش نشانگر چیزی است. با توجه به مدل چیدمان این فضا و تشکچه‌ها (می‌توان گفت که) او اکنون در افغانستان است.

این ادعا همچنین با گفته‌های هشام الهاشمی، کارشناس عراقی که گفته است بغدادی هنوز در عراق و سوریه به سر می‌برد، در تعارض است.

طبق گفته او، بغدادی احتمالاً در مناطق بیابانی یا وادی حوران در استان انبار عراق یا در بیابان حمص سوریه است.