زاخیلوال تا دیروز در کنار کرزی و امروز در کنار غنی چه می کند؟ این سوالی است که همه حامیان اشرف غنی از جواب دادن به آن طفره می روند! مخالفان غنی با این حربه برفرق حامیان وی میکوبند و خیانت های فراموش نشدنی این فرد خاین را بر رخ حامیان غنی می کشند.

واقعا عمر زاخیلوال در کنار اشرف غنی چه می کند؟ 
به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان عمر زاخيلوال در سال 1346 زمانیکه پدرش در ولایت بدخشان ایفای وظیفه می کرد، چشم به جهان گشود. تعلیمات ابتدایی خویش را در ولایات کنر، پروان، پنجشیر و زادگاه آبایی اش ننگرهار به اتمام رسانید.
عمر زاخیلوال بعد از تهاجم شوروی به پاکستان کوچید و بعد از مدتی اقامت در آن کشور، عازم کانادا شد.

زاخیلوال در کانادا توسط یک دختر ایرانی الاصل با تابعیت آمریکایی که مامور سازمان سیا بود، جذب سازمان جاسوسی آمریکا شد و با این دختر رابطه پنهانی داشت و در حقیقت این دختر واسطه اصلی وی با سازمان سیا بود.

زاخیلوال با هدایت آن دختر، در سال 1384 به افغانستان برگشت و نخست به حیث مشاور ارشد وزير انكشاف دهات، رییس اداره خصوصی سرمایه گذاری یا آیسا و عضو شورای عالی افغانستان بانک ایفای وظیفه نمود و بعدا به حیث مشاور رییس جمهور در بخش اقتصاد پذیرفته شد.

زاخیلوال در ماه عقرب سال 1387 از طرف رییس جمهور کرزی به حیث سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوری و در ماه دلو با سفارش وزیر خارجه آمریکا، به عنوان وزیر مالیه به پارلمان افغانستان پیشنهاد گردید.

وی در زمان تصدی وزارت مالیه، ماهیانه به آمریکا، یا دبی، یا ترکیه و یا پاکستان سفر می کرد و در تمامی سفرها اولین ملاقات هایش با دختر رابط سازمان سیا بود و در این دیدار ها توسط آن دختر تخلیه اطلاعاتی می گردید.

اقدامات خودسرانه و فساد مالی و اخلاقی و از همه مهمتر جاسوسی وی در حالی ادامه یافت که کرزی تا آستانه برکناری وی پیش رفت و حتی تا سه ماه زاخیلوال را به حضور نپذیرفت و می گفت: نمی خواهد این شخص فاسد را ببینند ولی در عمل توان برکناری وی را نداشت.

در قرارداد خریداری تیل و روغنیات وزارت دفاع ملی که توسط شخص عمر زاخیلوال به امضا رسیده، ۳۷۰ میلیون دالر اختلاس صورت گرفته است. در حالیکه هیات 370 میلیون دالر را با اسناد به ریاست جمهوری ارایه کرد، ریاست جمهوری با کاهش 270 میلیون دالر تقلب به رسانه ها از تقلب 100 میلیون دالری در قرارداد فوق خبرداد و نامی هم از تقلب گرفته نشد.

در سال 1391 گزارش‌هایی به نشر رسید که گویا یک میلیون و هشتاد هزار دالر به حساب بانکی شخصی عمر زاخیلوال سرازیر شده است. این پول ها در حساب های بانکی زاخیلوال در بانک های “الفلاح و استاندارد چارتر بانک” از سوی افراد و شرکت های خصوصی انتقال داده شده است. زاخیلوال این حساب های بانکی را تایید کرد و گفت که وی این پول ها را از تجارت شخصی اش بدست آورده است.
وی بارها به حساب های بانکی خواهرش ملالی و دیگر اعضای خانواده اش مبالغ هنگفت واریز کرد و پس از آن نیز گزارش هایی دیگر از فساد اداری و مالی زاخیوال به نشر رسید.

در ماه اسد سال 1391 عزیزالله لودین، رییس وقت اداره مبارزه با فساد اداری از ریاست جمهوری خواست که وظیفه عمر زاخیلوال به حالت تعلیق درآورد. لودین گفته بود که اتهامات گسترده ‌ای در مورد فساد و رشوه در وزارت مالیه وجود دارد که برای بررسی بیطرفانه آن نیاز است پست زاخیلوال به حال تعلیق درآید؛ اما بدلایل نامعلوم با وجود اصرارهای مکرر اداره مبارزه با فساد اداری، وظیفه زاخیلوال به تعلیق درنیامد.
جالب اینجا است بجای اینکه جناب زاخیلوال از تمامی وظایف اش تعلیق شود، به عنوان مشاور مالی و اقتصادی رییس جمهور تعیین شد.

پس از افشاگری های متعدد پیرامون فساد مالی و اخلاقی زاخیلوال، برخی از سفرای خارجی در کابل و همچنین سخنگوی سازمان ناتو به رییس جمهور تذکر دادند که زاخیلوال را از بدنه دولت بیرون کرده و محاکمه نماید اما این کار از دایره اختیارات رییس جمهور بیرون بود و باید سفارت آمریکا در اینباره تصمیم می گرفت.

زاخیلوال در سال 1394 به عنوان سفیر افغانستان در پاکستان مقرر گردید. از اینجا ارتباط وی با سمیع الحق نزدیک شد و از جانب آمریکایی ها ماموریت یافت تا زمینه تقویت طالبان را روی دست بگیرد و در این زمینه فعالیت کند و 25 جلسه دیدار وی با سمیع الحق بیانگر همین قضیه است و الا چه دلیلی دارد که سفیر یک کشور بارها با یک عالم افراطی پاکستانی در خانه اش دیدار داشته باشد؟

نکته جالب دیگر این است که طی رفت و آمد های زاخیلوال بین افغانستان و پاکستان، بارها چمدان وسایل همراه وی مفقود شده و سر از انگلیس و آمریکا درآورد. این مطلب در روزنامه داون پاکستان نیز نشر شده است اما هرگز علت این کار اعلام نشد.

زاخیلوال چندین بار از سوی دولت طرد شد ولی دوباره به سفارش سازمان جاسوسی آمریکا روی کار آمد و بجای محاکمه مدال دریافت کرد.
با وجود بسیاری از اسناد و مدارک و شواهد مستند، وی هرگز از پست های مهم دولتی برکنار نشد، فقط از یک پست به پست دیگر انتقال یافت. از آنجایی که مورد تایید آمریکا بود، در دولت گاه بصورت مستقیم و گاه بصورت غیر مستقیم مسوول خزانه و تعیین مخارج دولت بود.

در واقع این جناب زاخیلوال بود که تعیین می کرد به هر وزارتخانه چقدر مخارج بدهد. بارها دیده شد که وی بدون درنظرداشت مصوبات مجلس و حتی دستور رییس جمهور، بنا به صلاحدید خودش عمل می کرد و به دلیل وابستگی کامل او به سازمان سیا، بسیاری توان اعتراض در مقابل او را نداشتند.

در ماه های اخیر عمر زاخیلوال ماموریت یافت تا روی انتخابات و نامزدان انتخاباتی کار کند. به همین منظور در ماه میزان سال گذشته سران فاشیست پشتون را به خانه خود در کابل دعوت کرد و با زیرکی تمام آنها را بسوی خواسته های آمریکایی ها سوق داد. در آن جلسه، عمر داوودزی، حنیف اتمر، حکمت‌خلیل کرزی، زلمی رسول، فاروق وردک و انوارالحق احدی شرکت داشتند و نتیجه آن شد که دیگر اقوام هرگدام به چندین دسته و گروه تقسیم شوند و استفاده از این پراکندگی به فاشیست های پشتونی برسد بدون آنکه حتی منافع قوم پشتون درنظر گرفته شود!
در حقیقت اینها از نام قوم پشتون در راستای منافع آمریکایی ها استفاده می کنند و هرگز بفکر پیشرفت و اعتلای قوم شریف پشتون نیستند.

زاخیلوال در کنار این که تابعیت کانادایی دارد، گرین کارت آمریکا را نیز دریافت کرده است.
بازهم یکبار دیگر این سوال را تکرار می کنم که عمر زاخیلوال باوجود سابقه کاملا مجرمانه از فساد مالی گرفته تا فساد اخلاقی و از همه مهمتر جاسوسی برای آمریکایی ها، هنوز در حکومت وحدت ملی چه می کند؟
مطلب مرتبط:

! دیلی میل: سرمایه زاخیل وال 122 میلون پوند انگلیسی است

روزنامه انگلیسی دیلی میل گزارش داد که قیمت جایداد های حضرت عمر زاخیل وال از افراد کلیدی کرزی و اشرف غنی، در دوبی و کانادا به 75 میلیون پوند انگلیسی بالغ می شود. همچنان مشارالیه 47 میلیون پوند سرمایه شخصی نیز دارد. حضرت عمر بچه یک ملای فقیر از چپرهار است که عمرش در فاقه گی و عسرت گذشته است. این مه سرمایه از کجا آمد؟ متأسفانه تاریخ افغانستان با تاریخ دیگرکشور ها تفاوت دارد. خداوندگار تاریخ افغانستان در واقع بنده همین حضرات است و هماره به سرخ رویی همین حلقات و خواص نوشته شده و می شود. به تاریخ یک صد سال اخیر نگاه کنید

گزارشنامه افغانستان.