در حکومت فعلی هرکسی که به نفع تیم حاکم قبیله، بیشتر اختلاس و تقلب و جعل و جنایت کرده باشد، مقام و چوکی بالاتر دارد. نمونه این ادعا افرادی مانند فاروق وردک، عمر زاخیلوال، ضیا‌ءالحق امرخیل و… 

به گزارش سایت همایون بنقل ازشبکه اطلاع رسانی افغانستان احمد یوسف نورستانی، رییس پیشین کمیسیون انتخابات توسط دادگاه مبارزه با جرایم سنگین به ۱۳ ماه زندان و پرداخت یک میلیون افغانی (معادل ۱۳ هزار دالر) جریمه محکوم شد. نورستانی در دادگاه حضور نداشت و این حکم در غیاب او صادر شد.
نورستانی دو دوره انتخابات را برگزار کرد اما انتخابات تحت مدیریت او منجر به آبرو ریزی و تقلب شد و با پادرمیانی جان کری وزیر خارجه آمریکا، حکومت وحدت ملی تشکیل شد.
در سال ۹۵ زمانی که نورستانی قرار بود به عنوان سفیر افغانستان در اسپانیا گماشته شود که با مخالفت صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه و دیگر منتقدان قرار گرفت و ارگ از این تصمیم منصرف گردید.
نورستانی در آن زمان محاکمه نشد ولی در سال ۹۷ تو سط رییس جمهور به عنوان عضو مجلس سنا منصوب گردید.
نورستانی به دلیل نزدیکی با حامد کرزی، بارها از ارگ اخطار گرفته بود اما این اخطار ها کارساز نبود تا اینکه وی از جانب دادستانی متهم به اختلاس در زمان ولایت هرات و سوء مدیریت در کمیسیون انتخابات گردید و در غیاب وی دادگاه او را به ۱۳ ماه زندان و پرداخت یک میلیون افغانی جریمه محکوم کرد.

از این دست محاکمه ها و اتهام های اختلاس و سوء مدیریت و تهمت های دیگر در دولت های پیشین بارها و به کرات به مشاهده رسیده است. ارگ در زمان حامد کرزی بخشی را تاسیس کرد تا اکثر مخالفان را تحت پیگرد گرفته و به بهانه های مختلف از صحنه های سیاسی و اجتماعی دور نمایند و بر آنان اتهام های واهی ببندند. این بخش بطور کامل اینک تحت مدیریت اشرف غنی قرار دارد که در صورت آمدن یک حکومت عادل، تمامی این افراد بصورت علنی محاکمه خواهند شد.

اینک در حکومت فعلی هرکسی که به نفع تیم حاکم قبیله، بیشتر اختلاس و تقلب و جعل و جنایت کرده باشد، مقام و چوکی بالاتر دارد. نمونه این ادعا افرادی مانند فاروق وردک، عمر زاخیلوال، ضیا‌ءالحق امرخیل و… می باشند که در بدنه حکومت فعلی از جایگاه بلند و مقام عالی برخوردار هستند.

ضیاء‌الحق امرخیل، رییس پیشین دارالانشای کمیسیون انتخابات، مشاور ارشد غنی در امور مردمی و سیاسی تعیین شد تا در این مقام در میان مردم و سیاستگران از موقعیت اشرف غنی پشتیبانی نموده تمامی زمینه های تقلب و جعل را در این راستا بکار بگیرد تا چند صباحی دیگر اشرف غنی در مقام اش حفظ گردد.

این انتخاب در زمانی صورت گرفت که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی صلاحیت نامزدی ضیاءالحق امرخیل را به عنوان نامزد در انتخابات پارلمانی رد کرد و وی را جاعل و متقلب معرفی نمود، اما غنی این جاعل و متقلب آشکار را مقامی عالی داد تا دیگران را کنترول نموده و از هر وسیله ای برای حذف مخالفان غنی استفاده نماید.

ضیاءالحق امرخیل، در انتخابات گذشته ریاست جمهوری از سوی تیم عبدالله، به مهندسی یکی از بزرگترین تقلب‌های انتخاباتی به سود غنی متهم شد.
عبدالله، در دور اول انتخابات سال ۲۰۱۴، پیشتاز بود و آقای غنی با تفاوت نزدیک به یک میلیون رای، در مقام دوم قرار گرفت. هر دو نامزد نتوانستند بیشتر از پنجاه درصد رای را بدست آورند و انتخابات به دور دوم رفت. نتیجه ابتدایی دور دوم انتخابات که در آن غنی پیشتاز اعلام شد، مورد اعتراض شدید تیم مخالف قرار گرفت. تیم عبدالله، سلسله نوارهای صوتی منسوب به آقای امرخیل را به رسانه‌ها بیرون داد که در یک مورد امرخیل با کسی که ادعا شده از اعضای تیم غنی است، صحبت می‌کند و از او می‌خواهد که “دست روی دست ننشیند و کاری بکند.” در نوار دیگری شنیده می‌شود که امرخیل به کارمندان ارشد محلی کمیسیون انتخابات دستور می‌دهد که “گوسفندها” را به کوه‌ها ببرند و “چاق” برگردانند.
در پی انتشار این نوارها اعتراض‌ها علیه کمیسیون انتخابات و به ویژه عملکرد امرخیل، شدت گرفت و او مجبور به استعفا شد.

غنی بجای محاکمه امرخیل او را مشاور ارشد خود تعیین کرد و با انتصاب امرخیل به عنوان مشاور ارشد، همه‌ی مسوولان درجه یک کمیسیون انتخابات در سال ۲۰۱۴ که با ادعاهای جدی “تقلب و تخلف” در انتخابات روبرو بودند، به عنوان مشاورین غنی زیر نظر امرخیل بکار گماشته شدند.

اینکه چرا اشرف غنی حاضر شده است تا از چهره های جنجالی در مقام های عالی حکومت خود استفاده کند، بحث قابل تاملی است که به گوشه از آن اشاره می شود.
استفاده غنی از نیروهای متقلب و جاعل و اختلاس گر به معنی این نیست که غنی به پاس خدمات گذشته شان آنان را مقام داده باشد، زیرا غنی ناسپاس تر از این حرف ها است. این ادعا در مورد استادش حامد کرزی صدق می کند که جواب حمایت ها و راهنمایی ها کرزی را چگونه داده است، بل بخاطر آن است که در موقعیت فعلی فقط افراد متقلب و جاعل و اختلاس گر می توانند از آدمی مانند غنی حمایت کرده و برایش در تداوم حکومتداری راهکار بیابند.

برهمگان مشخص است که هیچ فرد سالم و عاقل و سیاستمداری در موقعیت فعلی دنباله رو فردی بی ادب و گستاخ و دست نشانده و متقلب و جاعل و بی هویت که حتی دین و اعتقادات اش مورد شک است، نمی گردد و فقط افرادی از این دست در درجه اول مایل به کار با چنین فردی خواهند بود. هرچند در این میان، تعدادی دیگر بخاطر موقعیت و جاه و مقام و پول حاضر به همکاری با این فرد شده اند که به زودی نتیجه اش را دریافت خواهند کرد.

باید این را در ذهن داشته باشیم که این دنیا ارزش خلاف و همکاری با خلافکاران، بخصوص متخلفین سیاسی و نظامی و دست نشانده را ندارد و شما به هرصورتی بگذرانید، میگذرد، پس بیایید و خود را آلوده دغل کاری های دنیوی نکنیم تا در این ماه مبارک، هم در پیشگاه الهی و هم در برابر وجدان جمعی سربلند سربلند باشیم.
و من الله التوفیق