طالبان در زندان پل چرخی باشنیدن آزادی 175 نفر از زندان در نتیجه فیصله لوی جرگه و کف زدن های ممتد حضار به عنوان نماد پیروزی و فتح؛ “اتن ملی” اجرا کردند.

به گزارش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، یک روز پس از وعده رییس جمهور غنی مبنی بر رهایی شماری از زندانیان گروه طالبان ، نوار ویدیویی ازاین گروه در شبکه های اجتماعی منتشر گردید که شادی و احساسات طالبان را از شنیدن این تصمیم رئیس جمهور نشان می دهد


نشر این ویدئو با واکنش های از سوی کاربران شبکه های اجتماعی مواجه شده است. آنان می گویند: “در غزنی مسافرین بیگناه را سر زدند، در بدخشان یک ولسوالی را سقوط دادند و صد ها فامیل را آواره نمودند و بالاخره با حمله انتحاری با تانک هاموی که از دولت گرفته اند بالای مقر فرماندهی بغلان ده ها افسر و سرباز را کشته و زخمی نمودند که این خود دلالت بر آن می کند که در افغانستان روزمره ماتم ملی در جریان است اما ارگ نشینان و شبکه های که به کرایه گرفته شده اند تبلیغ می کنند که در نتیجه لوی جرگه فرمایشی بزرگترین پیروزی نصیب حکومت گردیده است و نصف حکومت که در لوی جرگه اشتراک داشتند بالای نصف حکومت که اشتراک نداشتند پیروز گردیده است بی خبر از اینکه لوی جرگه فرمایشی بیشتر باعث نفاق و شقاق در میان اقشار مختلف جامعه گردیده است”.
آگاهان مسایل حقوقی می‌گویند، بر اساس قوانین نافذه رییس جمهور صلاحیت رهایی زندانیان این گروه را ندارد. آگاهان مسایل حقوقی با اشاره به فحوای قانون اساسی می‌گویند، رییس جمهور تنها صلاحیت عفو و تخفیف مجازات آن عده از زندانیان را دارد که به جرم اخلال نظم عامه محکوم باشند. به گفته آنان، رهایی زندانیان گروه طالبان که به جرایم اخلال امنیت داخلی و خارجی محکوم‌اند، فراتر از صلاحیت کاری رییس جمهور است

مطالب مرتبط

67

کشته و زخمی در حمله مهاجمان انتحاری بر فرماندهی پولیس بغلان

وزارت داخله از پایان حمله تروریستی بر فرماندهی پولیس ولایت بغلان خبر داد و اعلام کرد که در این حمله ۶۸ تن از نظامیان و غیرنظامیان کشته و زخمی شده اند.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری آوا ، حوالی ساعت 12:00چاشت امروز، گروهی از تروریستان که با جنگ افزار و واسکت‌های انتحاری مجهز بودند، بر قومندانی امنیه ولایت بغلان حمله کردند.

درنخست یک تروریست موتر بمب گذاری شده را در برابر تعمیراین قومندانی منفجرکرد وبه دنبال آن، تروریستان داخل محوطه این قومندانی شدند.

این وزارت با نشر خبرنامه ای گفته است که شمار تروریستان به ۸ تن می رسید که همه از سوی نیروهای امنیتی از پا درآمده اند.

براساس آمار این وزارت، در این حادثه 13تن از منسوبان پولیس ملی به شهادت رسیده و 35 تن دیگر مجروح گردیده اند، در این حمله همچنان 20 تن از افراد ملکی نیز زخمی شده اند.

وزارت امورداخله، این حمله تروریستی را به شدت محکوم کرده و عاملان چنین حمله‌ها را دشمنان صلح و ثبات مردم افغانستان می داند.
گروه طالبان مسوولیت این حمله تروریستی را به عهده گرفته است.

این حمله دو روز پس از پایان لویه جرگه مشورتی صلح از سوی طالبان سازماندهی شد و پاسخی منفی طالبان به درخواست این جرگه مبنی بر آتش بس را نشان می دهد. طالبان اعلان کرده اند که جنگ آنان در ماه رمضان ثواب بیشتر دارد.