طالب مخالف سیاسی، طالب برادر، طالب دشمن، طالب نوکر خارجی، طالب قاتل مردم، طالب مجری احکام اسلامی، طالب یک جریان افغانستانی مستقل و بدون وابستگی… بالاخره طالب کی و چی است؟

 
به گزارش سایت همایون بنقل ازشبکه اطلاع رسانی افغانستان در لوی جرگه قبیله باید در درجه اول از طالب یک تعریف ارایه می شد و مردم نظرات خود را پیرامون آن ارایه می کردند. یا اینکه تعداد شرکت کننده در جرگه در ابتدا از طالب یک تعریف به جرگه ارایه می کردند و سپس پیرامون صلح یا جنگ با طالب بحث به میان می آمد.

طالب مخالف سیاسی، طالب برادر، طالب قاتل مردم، طالب دشمن، طالب نوکر خارجی، طالب پاکستانی، طالب ایرانی، طالب روسی، طالب چینایی، طالب انگلیسی، طالب آمریکایی، طالب مجری احکام اسلامی، طالب یک جریان افغانستانی مستقل و بدون وابستگی… بالاخره طالب کی و چی است؟

شما وقتی از یک پدیده و یا یک جریان تعریف مشخصی نداشته باشید، هرگز روی آن پدیده و یا جریان نمی توانید تصمیم گرفته و یا حتی نظر بدهید. پس باید اول از طالب یک تعریف ارایه شود.

در دوران حکومت کرزی هم وضعیت چنین بود و نتیجه این شد که نظاره گریم. دقیقا در رابطه با طالب، جناب اشرف غنی نیز همان مسیر را پیمود و هرگز به کسی اجازه نداد که یک تعریف مشخص از طالب داشته باشد و خود نیز همان راه کرزی را در مبهم گذاشتن جریان طالبانیزم تعقیب کرد.

از آنجا که در هیچ جرگه ای مردم بر حکومت ها چیزی را تحمیل نکرده اند بل این حکومت ها بودند که از حضور مردم اهداف خود را به دست آورده اند، در این جرگه نیز اشرف غنی بر پیچیدگی اوضاع کمک کرد و تعریف مشخص از طالب را در ابهام بیشتری فرو برد.

در حالیکه این جرگه به منظور پیدا کردن راهکار، بخاطر قناعت دادن طالبان برای حاضر شدن جهت مصالحه با دولت افغانستان تعیین شده بود، اما این مکانیزم اصلا وجود نداشت و کنترول کنندگان جرگه نگذاشتند تا از طالب تعریف مشخصی داده شود و پیشنهاد راهکار، جهت قناعت دادن طالبان برای مصالحه، مطرح گردد.

در حقیقت هم داودزی و هم اشرف غنی می دانند که باید در درجه اول تعریف مشخصی از طالب داشته باشند تا بر مبنای آن تعریف بتوانند تصمیم اتخاذ کرده و از ابهام جریان طالبانیزم بیرون بیایند، اما سفارت آمریکا به آنان این اجازه نمی دهد.

در افغانستان این دولت و حکومت و پارلمان و یا سران سیاسی و نظامی نیستند که تصمیم گیرنده باشند، بل این خارجی ها و در راس آنان آمریکا است که تصمیم می گیرند از چه کسانی چه تعریفی به اذهان راکد جامعه تزریق گردد.

آنان از افراد سالم و پاک نفس و مجاهد این مملکت را، جانی و قاتل و مفسد ساختند و از مفسدان غرب آمده و جانیان بین المللی، سیاستمدار و حکومتدار و مدافع حقوق بشری آفریدند.

در هرحال، مهم برایند جرگه است که چی به دست آوردیم و آیا دشمن را قناعت دادیم و چقدر به مصالحه نزدیک شدیم؟ این را شما پاسخ بدهید.

خداوند ما را از شر اجانب در امان بدارد.

++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

طالب در جشن عروسی اش نیز مهمان ها را تیرباران میکند

منابع محلی در ولایت پکتیار می‌گویند که یک فرمانده محلی طالبان دیروز در مراسم جشن عروسی اش دو مهمان خود را کشت.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری آوا، کشته شدگان فرزند و خانم یک سرباز اردوی ملی بودند که به مراسم فرمانده طالبان به نام قاری عزیز رفته بودند.

عبدالله حسرت سخنگوی والی پکتیا در صفحه فیسبوکش نوشته است که این حادثه عصر دیروز جمعه در منطقه «حسین خیل» ولسوالی احمد خیل پکتیا رخ داده است.

حسرت افزود که پسر به نام نثار و مادر از کابل برای اشتراک در مراسم عروسی این فرمانده محلی رفته بودند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان اما در توئیت گفته است که این موضوع ربطی به اعضای این گروه ندارد.

او گفته است: ما این ادعا را جداً رد می کنیم، این کدام رویداد شخصی و جنایی است که به ما ربطی ندارد.