این تور سیاحت است یا مذاکره: افغانستان ۲۵۰ نفر برای مذاکره با طالبان به دوحه می فرستد

به گزارش سایت همایو ن به نقل از خبرگزاری فرانسه، افغانستان روز سه شنبه فهرستی از نام 250 نفر از جمله نمایندگان دولت بری دیدار با طالبان طی این هفته در دوحه منتشر کرد. گفتگوهای آتی احتمالاً در بالاترین سطح طی سال های اخیر خواهند بود.
در میان اسامی موجود در این فهرست می توان به عبدالسلام رحیمی، رئیس ستاد مشترک رئیس جمهور اشرف غنی و امرالله صالح، رئیس سابق اداره اطللاعات افغانستان که به خصومت علیه طالبان شهرت دارد، اشاره کرد. نام رهبران جوان و سران قبایل و به خصوص 52 زن در این فهرست دیده می شود. حضور زنان در میان نمایندگانی که برای مذاکره با طالبان اعزام می شوند بسیار قابل توجه است. آخرین دیدار طالبان با دولت افغانستان به سال 2015 میلادی (1395-1394 شمسی) در پاکستان باز می گردد. این دوره از گفتگو ها به دلیل اعلام خبر مرگ ملا عمر، رهبر طالبان، بی حاصل باقی ماند. البته ملا عمر دو سال قبل از آن مرده بود.
گفتگوهای سه روزه قطر که از روز جمعه آغاز می شوند، در چارچوب مذاکرات میان طالبان و واشنگتن هستند که سال گذشته شروع شد. دیدار بین طالبان و دولت افغاسنتان به ندرت اتفاق می افتد. طالبان، دولت افغانستان را به مثابه عروسکی در دستان واشنگتن می داند. طالبان می گوید که این دیدار رسمی نیست و حضور هر فردی از جانب دولت افغانستان در این دیدار جنبه شخصی خواهد داشت.
آمریکا به دنبال آن است که به طولانی ترین جنگ تاریخ خود که به قیمت جان 2300 سرباز آمریکایی تمام شده است، خاتمه دهد. این جنگ هزار میلیارد دلار نیز برای آمریکا هزینه داشته است. واشنگتن در دیدار آتی حضور نخواهد داشت.
طالبان ضمن تکذیب حضور زنان در هیئت خود، هنوز فهرست نمایندگان خود برای شرکت در گفتگو های دوحه را ارائه نداده است. عدم حضور زنان در جریان مذاکرات صلح تا امروز همواره مورد انتقاد بوده است. زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در مذاکرات با طالبان، خواهان حضور زنان در این مذاکرات بوده است. دولت افغانستان نیز عدم حضور خود در مذاکرات را باعث فقدان مشروعیت آن تلقی می کرد.
از سوی دیگر سازمان ملل ممنوعیت سفر برای 11 عضو طالبان را لغو کرد تا آنها بتوانند در مذاکرات آتی شرکت کنند. در میان این 11 نفر می توان به ملا عبدالغنی برادر، یکی از دو بنیانگذار طالبان و رهبر سیاسی این گروه و شیر محمد عباس استانکزی، مذاکره کننده ارشد طالبان اشاره کرد. به موازات این مذاکرات، طالبان هفته گذشته از آغاز تهاجم بهاره خود خبر داد. چندین ولایت افغانستان شاهد وقوع حملات مرگبار بوده اند.

Advertisements