حضور فرد باتجربه و کارآموزده ای مانند ضیاءالحق امرخیل در تقلب و جعل، به عنوان مشاور ارشد رییس جمهور و معاون کمیسیون برگزاری لوی جرگه، در جرگه مشورتی، از حالا نشاندهنده تقلب گسترده در آرا و نظرات شرکت کنندگان در جرگه می باشد

به گزارش  سایت همایون بنقل ازشبکه اطلاع رسانی افغانستان ضیاءالحق امرخیل متولد ننگرهار است و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در این ولایت به پایان رسانده است.
وی از کالج بــرین دیــگری در پاکستان دیپلوم کامپیوتر گرفته و از دانشگاه پاکستانی المرزوق در رشته عربی لیسانس دارد.
امرخیل در استخدام یوناما بود و به عنوان مدیر ارتباطات کوچی ها کار می کرد تا اینکه از جانب یوناما به کمیسیون انتخابات معرفی شد و در ابتدا به عنوان رییس عملیات ساحوی در کمیسیون انتخابات آغاز بکار کرد و سپس در سمت رییس دبیرخانه (دارالانشا) کمیسیون انتخابات تعیین گردید.
وی به کمک چندین کوچی پاکستانی موفق شد تا تقلب را در کمیسیون انتخابات نهادینه کند. از او به عنوان پدر تقلب گوسفندی در افغانستان یاد می شود.

در انتخابات گذشته ریاست جمهوری، در یک مورد از تقلب ها، امرخیل با ملاتره خیل نماینده کوچی ها در مجلس توافق کرده بود که مقدار زیادی از برگه های سفید رای دهی در اختیار نیروهای تره خیل قرار بگیرد تا به نفع یک نامزد مشخص استفاده شود که در حین انتقال این برگه ها با هوشیاری فرمانده پولیس کابل در آخرین لحظات انتخابات به دست آمد.
جنرال محمد ظاهر فرمانده پولیس همان و قت کابل گفت، امرخیل رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات را در چند مورد تقلب، با ثبوت گرفتار کردیم، اما او از زور کار گرفته حتی بالای پولیس تیراندازی کرده است.

امرخیل بدون توجه به جایگاه بیطرفانه در کمیسیون انتخابات، گاها وارد امور سیاسی شده و افراد بلند پایه و رهبران دیگر اقوام را مورد حمله قرار داده و به آنها اتهام زده است.
او بارها جنرال دوستم را به نسل کشی متهم کرد و در حقیقت یکی از افراد موثری بود که جلوی عملیات جنرال دوستم علیه طالبان را گرفت.
امرخیل بارها به داکتر عبدالله نیز تاخته است. او چندین بار عبدالله را به جاسوسی متهم کرده و ریاست اجرایی را مانع پیشرفت های حکومت دانسته است و در این اواخر نیز خواستار لغو ریاست اجرایی از بدنه حکومت وحدت ملی شده است.
ضیاءالحق امرخیل بارها رهبران هزاره و حتی کل قوم هزاره را جاسوسان ایران دانسته و بر آنها تاخته است تا سرپوشی بر جاسوسی های خودش برای پاکستان باشد.

اما در این میان هیچکدام از رهبران و سران سیاسی و اجتماعی جرات مقابله مستقیم با ضیاءالحق امرخیل را نداشته و از خود در مقابل این اتهامات عکس العملی نشان ندادند. شاید سکوت رهبران سیاسی و اجتماعی دیگر اقوام در برابر امرخیل، ترس آنها از زلمی خیلیزاد و یا دوستان آمریکایی و پاکستانی او بوده است.
خلیلزاد در جوزای سال 1393 رسما به رییس جمهور افغانستان اخطار داد که کنار گذاشتن امرخیل باعث عصبانیت سفارت آمریکا در کابل می شود و این برای غنی عواقب خوبی در پی ندارد. اما پس از واکنش های مردمی و اجتماعی به تقلب گسترده در کمیسیون انتخابات توسط امرخیل، وی مجبور به استعفا گردید که پس از استعفای وی افرادی جرات حرف زدن پیدا کردند و به موارد تقلب و فساد امرخیل در کمیسیون انتخابات اشاره هایی داشتند.

اسعتفای ضیاالحق امرخیل رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات یک روز پس از انتشار نوار صوتی منصوب به وی از سوی تیم داکتر عبدالله صورت گرفت.
مجیب الرحمان رحیمی عضو ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله در برنامه فراخبر طلوع گفت: خوشحالم که یکی از مسوولان کمیسیون که در تقلب و به بن بست کشاندن پروسه ی انتخابات نقش اساسی داشت در پی منتشر شدن اسناد انکارناپذیر دست داشتن وی در تقلب، از صحنه کنار رفت.
به باور وی ادعای مقامات کمیسیون انتخابات و امرخیل در نشست خبری به یک مضحکه شبیه بود. ادعای مقام های کمیسیون در این که امرخیل در تقلب دست نداشت و هم ثبوت سند موجود را مورد شک و تردید قرار داده، بنابراین ادعا می کند که امرخیل فداکاری کرد و استعفا داد را به قضاوت مردم افغانستان واگذار می کنیم. امیدوارم که ارگان عدلی و قضایی این مساله را پیگیری کنند و افرادی که در تقلب دست دارند را به طور عادلانه مورد بازپرسی قرار دهند.
رحیمی افزود: یکی از شرط های اصلی تیم اصلاحات و همگرایی از سوی کمیسیون پذیرفته شده و ما امیدواریم که مذاکرات بین ما و کمیسیون و جریان های ذی دخل آغاز گردد تا بتوانیم این روند را با تامین شفافیت و عدالت از سر شروع کنیم.
مجیب الرحمان رحیمی خاطرنشان ساخت: ما در صحبت با رییس جمهوری افغانستان و جامعه بین المللی و بخصوص نمایندگی سازمان ملل بارها تاکید کردیم که اسناد انکارناپذیر و شواهد مبنی بر دست داشتن امرخیل و سازماندهی تقلب داریم ولی در برکناری وی تعلل هایی صورت گرفت و در این موضوع تمام نهادها به شمول رسانه ها، خواهان ارایه ی سند بودند. زمانی که این سند ارایه شد امرخیل جز رفتن چاره ای نداشت. اطلاع دقیقی دارم که برکناری امرخیل از روند انتخابات مبنی بر تصمیم حکومت و هم جامعه جهانی بوده است. کناره گیری امرخیل یکبار دیگر حقانیت موضع گیری ما را ثابت کرد.
عضو ستاد اصلاحات و همگرایی، علت جانبداری تیم تحول و تداوم از امرخیل را طبیعی دانست و گفت: جناب امرخیل، گوسفندان چاق را برای تیم تحول و تداوم ترتیب داده بودند به این دلیل تیم اشرف غنی احمدزی مجبور است تا از عملکرد امرخیل دفاع کند البته خوشبختانه تشت رسوایی هر دوی آن ها از بام افتاده و این آغاز یک حرکت است.
وی تصریح کرد: ما پروسه را به بن بست نکشاندیم بلکه تقلب و تقلب کاران و سازمان دهندگان تقلب که به رای و امانت مردم خیانت کردند، پروسه را به بن بست کشاندند. اقدامی که ما کردیم حرکت مدنی برای جلوگیری از تقلب بوده است. در این راستا از تمام جوانان و جنبش های ضد تقلب که در کابل و ولایت های دیگر که ما را در این راستا یاری کردند قدردانی و تشکر می کنم. این پیروزی را نتیجه ی سیاست های تیم اصلاحات و همگرایی و نقش برجسته ی جنبش های ضد تقلب می دانم.
جریان تحول و تداوم در عوض این که از مردم افغانستان معذرت بخواهند به این دلیل که یکی از سخنگویان این نوار صوتی از مسوولان تیم تحول و تداوم که در تقلب سهیم است، می باشد از جناب امرخیل دفاع می کند. انشاءالله بزودی در صورت ضرورت می بینید که شخص مورد نظر در رسانه ها حاضر می شود و شهادت می دهد که جناب امرخیل چگونه و چطور با وی تماس گرفت.
رحیمی با تاکید بر سند خیانت ضیاءالحق امرخیل گفت: نوار صوتی بسیار طولانی و فقط بخش هایی از آن ارایه شده است. تیم تحول و تداوم می داند که نمایندگی جامعه جهانی و سازمان ملل و حکومت افغانستان بعد از ارایه ی شواهد تصمیم گرفتند تا امرخیل کنار برود و برای وی این راه آبرومندانه را در نظر گرفتند. در کنار این که ما خواهان محاکمه وی در محکمه عادلانه هستیم زیرا تقلب در انتخابات خیانت ملی است از نهادهای امنیتی می خواهیم تا امنیت وی را تامین کنند.
مجیب الرحمان رحیمی اظهار داشت: در موضوع شنود مکالمات نیز در محکمه عادلانه ما حاضر هستیم تا در مورد منبع این نوار صوتی صحبت کنیم اما یک مساله ی مهم در اینجا وجود دارد این که امرخیل با خانم و یا خانواده ی خود صحبت نمی کرد بلکه به رای و امانت مردم افغانستان خیانت می کرد و تقلب بزرگی بر علیه مشروعیت نظام افغانستان را سازماندهی می کرد. نهادهای امنیت ملی، پولیس و ارتش کشور در صورت دسترسی به وی باید امرخیل را دستگیر و محاکمه می کردند، زیرا وظیفه ی این نهادها پس از شنود این مکالمات دستگیری خیانتکاران و محاکمه ی آنان است.
به باور وی هر کسی که این شنود را انجام داده کار نیکی کرده زیرا کشور ما را از رفتن به سوی بحران نجات داده و تقلب کاران را رسوا ساخته است.
عضو ستاد داکتر عبدالله یادآوری کرد: تا اکنون ما از مردم نخواستیم تا به خیابان ها بیایند. فقط برای روز جمعه به مردم فراخوانی دادیم تا روز جمعه راهپیمایی انجام شود. در صورتی که بعد از پیوستن ما به پروسه، در این موضوع تصمیم دیگری گرفته شود بحث جداگانه ای است ولی در روز جمعه توانایی ما در کشاندن مردم به خیابان ها دیده خواهد شد. حق تظاهرات، حق مدنی ما است. دعوت مردم به تظاهرات نه تهدید و نه دعوت به خشونت است. تیم تحول و تداوم باید از این حرکت های مدنی و سیاسی دفاع کنند.

رحیمی چگونگی به دست آوردن این نوار صوتی را به انحراف کشاندن موضوع دانست و گفت: در حال حاضر تمرکز اصلی روی شواهدی است که دست داشتن مسوول کمیسیون انتخابات را در تقلب نشان می دهد. ما این مکالمه را شنود نکردیم که حکم محکمه داشته باشیم. معلوماتی این چنینی گاهی در بیرون درز می کند و مورد استفاده قرار می گیرد. این معلومات فعلاً در دسترس ما قرار گرفته است. بحث اصلی این است که این سند بیانگر دست داشتن رییس دارالانشای کمیسیون در همکاری با تیم رقیب ما در تقلب انتخاباتی است.
با استعفای امرخیل زمینه ی مذاکرات تیم اصلاحات و همگرایی با کمیسیون بوجود آمده است. امیدواریم که این مذاکرات رودررو با حضور سازمان ملل متحد تشکیل شود. یکی از مهمترین سوالات ما که همچنان مبهم است اعلام 7 میلیونی حضور مردم در انتخابات است که تمام گزینه ها برای روشن شدن این مساله به شمول برگزاری انتخابات مجدد درنظر گرفته شده است.

نقیب الله فایق نماینده مردم فاریاب در مجلس نمایندگان ضیاء الحق امرخیل را نوکر شبکه استخبارات پاکستان خواند. به نقل از آرمان ملی، پس از این که ضیاء الحق امرخیل، در گفتگو با تلویزیون ژوندون جنرال دوستم را متهم به نسل کشی کرد و گفت که جنرال دوستم زیر نام جنگ با طالبان، پشتون ها را در فاریاب به قتل می رساند، نقیب الله فایق یک چهره نزدیک به جنرال دوستم واکنش تند نشان داد و گفت: در جنگ فاریاب هیچ آسیبی به مردم عادی نرسیده است و جنگ در مناطق ازبک نشین است و در هر دوطرف، ازبیک ها می جنگند و پشتون ها هم از جنگ بر علیه هراس افکنان حمایت قاطع کرده اند.
فایق گفت: زمانی که جنرال دوستم برعلیه شبکه استخبارات پاکستان ISI صدا بلند می کند واضح است که ISI در افغانستان شاگردان و نوکرانی دارد که باید نابود سازی تروریستانی که از سوی پاکستان حمایت می شوند محکوم کنندو ما از آنها توقع نداشته باشیم زیرا طبیعی است که آنها به جانبداری از تروریستان، صدای شان را بلند می کنند و واکنش نشان می دهند.

با آنکه اسناد و شواهد موثق دال بر دست داشتن ضیاءالحق امرخیل در تقلب‌های سیستماتیک منتشر شد اما هیچ مرجعی او را مورد بازپرس قرار نداد.
تیم اصلاحات و همگرایی که خود را قربانی تقلب های امرخیل می‌دانست، اعلام کرد که بر ضد آقای امرخیل در دادستانی کل اقامه دعوا کرده‌است. آنها از مراجع عدلی و قضایی خواسته اند که به اسناد و مدارکی که نشان دهنده تقلب گسترده آقای امرخیل می باشد، بگونه بیطرفانه و عادلانه رسیدگی نمایند اما پس از این درخواست های مکرر، هیچ خبری از دادستانی کل و نهادهای عدلی و قضایی در خصوص بررسی پرونده آقای امرخیل در دست نیست.
تمامی نهادها، مهر سکوت بر لب بستند و از اظهار نظر در خصوص تقلب‌های سازمان یافته این مقام کمیسیون انتخابات و برخی از مقام های دیگر، خودداری کردند.
تیم اصلاحات و همگرایی خواهان ممنوع‌الخروج شدن و بازداشت آقای امرخیل شده بود اما در اوج تنش ها، آقای امرخیل به بیرون از کشور«فرار» کرد اما بعد از بالاگرفتن اعتراض‌ها نسبت به فرار او و انتقاد تند رییس کمیسیون انتخابات، با حمایت برخی مقام های ارشد دولتی به کابل برگشت.
رییس کمیسیون انتخابات در گفتگویی با طلوع نیوز گفت که اگر آقای امرخیل ملامت نمی بود و در تقلب های گسترده دست نمی داشت، از کشور فرار نمی کرد.
آقای نورستانی، به وضوح تقلب های وسیع در انتخابات ریاست جمهوری کشور را پذیرفت و یکی از عاملان این تقلب را امرخیل دانست. به دلیل مهندسی انتخابات از جانب امرخیل و همدست‌هایش، اصلاحات و همگرایی شکایت‌اش را به دادستانی کشور چند روز پیش سپرده است.

صداهای نشر شده منسوب به امرخیل و برخی دیگر اعضای کمیسیون انتخابات و برخی از مقام‌های حکومتی، نشان‌دهنده تقلب گسترده در انتخابات بود اما هیچ مرجعی به این صداها رسیدگی نکرد.
امرخیل و کارنامه سیاه و شرم آورش در حافظه و وجدان مردم افغانستان فراموش شدنی نیست. فایل‌های صوتی امرخیل حکم جعبه سیاه کودتای تقلب را دارد، حافظه تاریخی مردم سرجایش هست.

با وجود گذشته سراسر تقلب و جعل، اشرف غنی مجددا از ضیاءالحق امرخیل دعوت کرد و او را به عنوان مشاور ارشد خود منصوب نمود.
“این تقرری عمدی و قصدی است تا از یکجانب آقای احمدزی به تعصبات قومی و قبیلوی دامن بزند و پایگاه مردمی خود را در میان پشتون های متعصب تحکیم نماید و با دامن زدن به مسایل قومی، پشتون های متعصب را وادار به اشتراک در پروسه انتخابات به نفع خود نماید و از جانب دیگر پیامی است برای اعضای کمیسیون انتخابات که از تهدید مخالفین و رقبای رییس جمهور نترسند به هر پیمانه و اندازه که می توانند تقلب نمایند و در نتیجه مورد نوازش آقای غنی قرار می گیرند.
گذشته از آن آقای رییس جمهور می خواهد از تجربه تقلب های انتخابات گذشته استفاده نماید که در زمینه تقلب هیچ کسی با تجربه تر از امرخیل نیست”.

ضیاءالحق امرخیل در کنار مشاوریت عالی رییس جمهور، به عنوان معاون عمر داوودزی در کمیسیون برگزاری لوی جرگه نیز منصوب شده است. تا از موقعیت لوی جرگه به نفع اشرف غنی استفاده کرده و از انتخاب افراد گرفته تا تجمیع آرای عمومی دست باز داشته و تمامی تجربیات تقلب های گوسفندی در انتخابات گذشته ریاست جمهور را در این جرگه بکار بگیرد تا موفق گردد که چند صباحی دیگر اشرف غنی بر مسند قدرت در ارگ حفظ شود.

حضور فرد باتجربه و کارآموزده ای مانند ضیاءالحق امرخیل در تقلب و جعل، به عنوان مشاور ارشد رییس جمهور و معاون کمیسیون برگزاری لوی جرگه، در جرگه مشورتی، از حالا نشاندهنده تقلب گسترده در آرا و نظرات شرکت کنندگان در جرگه می باشد.

خداوند ما از شر این متقلبان ماهر در امان بدارد.
کد (4)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط
چرا دولت تهدید کرد فیسبوک بسته می‌شود؟

کابران فیسبوک دیگه نگویید در وزارت مخابرات فساد بیداد می‌کند.
دیگه نگویید در دولت تبعیض و تعصبات قومی و زبانی وجود دارد.
دیگه نگویید «پته خزانه» جعلی است.
دیگه نگویید از اثر بی کفایتی و عدم مدیریت سالم ارگ نشینان و سپیدار، همه روزه سربازان در گوشه و کنار افغانستان شهید می شوند.
دیگه نگویید دولت توافقی ساخته شده جان کری وزیر خارجه اسبق آمریکا است و مشروعیت ندارد.
دیگه نگویید دزدان چراغ بدست مانند اکلیل حکیمی، زاخیلوال، فاروق وردک و امرخیل چرا محکمه نمی شوند.
دیگه نگویید چرا عبدالرزاق وحیدی خلاف قانون محکمه غیابی می شود.
دیگه نگویید… دیگه نگویید… وگرنه فیسبوک تان بسته می‌شود!

دولتمردان افغانستان هنوز به فرهنگ آزادی بیان، اعتراضات مدنی، انتقادات و نظرات و سوالات مردم که به آدرس آنها ارایه می‌شود بیگانه هستند.
حاکمان افغانستان اگر عقل سلیم داشته باشند بخاطر آزادی بیان، آرایه نظرات و دیدگاه های سالم مردم و اعتراضات و انتقادات مردم که به خاطر بهبود امور دولت صورت می‌گیرد نباید به بسته کردن فیسبوک مردم را تهدید کنند.

اگر دولت پاسخگو وجود داشته باشید از خرد ورزی کار گرفته به سوالات مردم پاسخ ارایه می‌کند و راه حل اصولی و منطقی را پیدا می کند. اما متاسفانه از اینکه دولت پاسخگو وجود ندارد و عقل سلیم و خرد ورزی در دولت وجود ندارد از زور تهدید و فشار های غیر قانونی بالای مردم کار گرفته تا سروصدای مردم خاموش شود.

بطور نمونه: اگر دولتمردان ریگ در کفش خود ندارند پس پته خزانه را چرا برای تشخیص و ثابت شدن جعلی و غیرجعلی ان به یکی از آزمایشگاه های معتبر جهان نمی برند تا برای همیشه به این ماجرا خاتمه داده شود؟

اگر در وزارت مخابرات افغانستان فساد وجود نداشته باشد مردم از آنها شکایت نمی کنند.
اگر دزدان چراغ بدست محکمه شود و عدالت تامین گردد و قانون یکسان بالای شهروندان تطبیق و عملی شود مردم هیچگاه اعتراض و انتقاد بالای دولت نمی کنند.
اگر تبعیض و تعصبات قومی و زبانی در دولت وجود نداشته باشد مردم دولت را انتقاد نمی کنند.
بنابر این بستن فیسبوک راه حل اصولی و منطقی در عصر امروز نیست. در حال حاضر مردم جهان قادر به کشف سیاهچاله در کهکشان ها شدند اما دولتمردان افغانستان، میخواهند کشور را در سیاهچاله به اندازند.

نظام الدین خراسانی

Advertisements