ترامپ ویکی لیکس را نمی‌شناسد!!!
عجب است!!!

واکنش ترامپ به دستگیری آسانژ

رئیس جمهور ایالات متحده از دستگیری بنیانگذار وبسایت ویکی لیکس ابراز بی‌خبری کرد.

به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده میگوید که هیچ چیزی در مورد وبسایت ویکی لیکس و دستگیری جولین آسانژ نمیداند.

امروز (۱۱ اپریل) پولیس بریتانیا جولین آسانژ، بنیانگذار وبسایت ویکی لیکس را در سفارت اکوادور در شهر لندن دستگیر نمود. پولیس پس از امتناع دولت اکوادور برای اعطای پناهندگی سیاسی به آسانژ وارد سفارت اکوادور شدند. وزارت عدلیه امریکا میگوید که آسانژ به حک کردن کامپیوترها متهم است و در صورت به اثبات رسیدن این اتهامات وی به ۵ سال حبس محکوم خواهد شد.

ترامپ: «من چیزی درباره وبسایت ویکی لیکس نمیدانم.»

افزون براین، رئیس جمهور ترامپ از دستگیر جولین آسانژ ابراز بی‌خبری کرد. به گفته وی، مراحل بعدی این مسئله به عهده لوی څارنوال ایالات متحده میباشد.

یادآوری میکنیم،  جولین آسانژ پس از نشر مطالب محرم در مورد نظامیان امریکایی از جمله عملیات ایالات متحده در افغانستان و عراق و شرایط نگهداری زندانیان در زندان گوآنتانامو به شهرت رسید.

آسانژ از سال ۲۰۱۲ تاکنون در سفارت اکوادور در لندن زندگی میکرد. وی پس از آنکه محکمه ای در بریتانیا رای به استرداد او به سویدن داد، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطلب مرتبط

ویدیوی دستگیری آسانژ از سفارت اکوادور

پیش از این پولیس بریتانیا گفته بود که جولین آسانژ، ناشر و روزنامه‌نگار و همچنان یکی از بنیانگذاران ویکی‌لیکس و سردبیر آن، بازداشت شده است.

به گزارش اسپوتنیک، جولین آسانژ، یکی از بنیانگذاران و سردبیر ویکی‌لیکس که در سفارت اکوادور در لندن به سر می‌برد، بازداشت  شده است.

لنین مورنو، رئيس جمهور اکوادور در یک پیام توییتری نوشته است که اکوادور از ارائه پناهندگی سیاسی به جولین آسانژ خودداری کرده است.

در ویدیوی نشرشده دیده می‌شود که کارمندان پولیس لندن، آسانژ را از ساختمان سفارت اکوادور در لندن بیرون نموده، داخل موتر می‌نشانند.

اداره پولیس لندن خبر داده است که جولین آسانژ در حال حاضر در اداره پولیس قرار دارد.

در خبرنامهٔ نشرشده توسط اداره پولیس آمده است: “جولین آسانژ، مرد ۴۷ ساله امروز پنجشنبه ۱۱ اپریل توسط کارمندان اداره پولیس لندن در سفارت اکوادور براساس فرمان محکمه عالی ویست‌مینستر صادر شده به تاریخ ۲۹ جون ۲۰۱۲، به خاطر عدم حاضر شدن به محکمه، بازداشت شد”.

+++++++++++++++++++++++

مقدمه چینی‌ها برای انتقال آسانژ به زندان آمریکا

وزارت عدلیه امریکا: آسانژ به 5 سال زندان محکوم می شود

وزارت عدلیه ایالات متحده امریکا روز پنجشنبه اعلام کرد، که مسئول سایت افشاگر ویکی لیکس به 5 سال زندان محکوم خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت عدلیه ایالات متحده امریکا با نشر گزارشی نوشت:- “آسانژ متهم به توطئه و هک کردن کمپیوترها است. در صورت محکومیت، او تا بیش از 5 سال به زندان محکوم خواهد شد”.

در این گزارش آمده است، که معمولا زمان واقعی کمتر از حد قانونی است.

علاوه بر این، وزارت عدلیه ایالات متحده اشاره کرده است، که آسانژ در پیوند با اتهام هایش در ایالات متحده امریکا مطابق معاهده استرداد بین ایالات متحده و انگلیس دستگیر شده است.

پیش از این، جولین آسانژیکی از بنیانگذاران و سردبیر سایت افشاگر ویکی‌لیکس است، که در سفارت اکوادور در لندن به سر می برد که امروز دستگیر شد.

در همین حال، لنین مورنو رئيس جمهور اکوادور در یک پیام تویتری نوشته است، که اکوادور از ارائه پناهندگی به جولین آسانژ خودداری کرده است.

در پیام رئيس جممهور اکوادور آمده است:- “به دلیل نقض کنوانسیون‌ها و پروتوکل‌های بین‌المللی توسط جولین آسانژ، اکوادور تصمیم گرفت تا به وی پناهندگی سیاسی ندهد”.

اداره پولیس لندن خبر داده است که جولین آسانژ در حال حاضر در اداره پولیس قرار دارد.

در خبرنامهٔ نشرشده توسط اداره پولیس آمده است:- “جولین آسانژ، مرد 47 ساله امروز پنجشنبه 11 اپریل توسط کارمندان اداره پولیس لندن در سفارت اکوادور براساس فرمان محکمه عالی ویست‌مینستر صادر شده به تاریخ 29 جون 2012، به خاطر عدم حاضر شدن به محکمه، بازداشت شد”.

در ادامه خبرنامه آمده است:- “وی زیر نظارت پولیس در مرکز لندن قرار دارد، جایی که تا حاضر شدن به محکمه ویست‌مینستر در آن به سر خواهد برد”.

یادآوری می کنیم، که در سال 2010 ویکی‌لیکس اسناد جنگ عراق از جمله ویدیوی کشتار غیر نظامیان در عراق توسط بالگردهای ارتش امریکا، و افشاگری جنگ افغانستان را دربارهٔ درگیری امریکا در این جنگ‌ها منتشر کرد که برخی از آن‌ها اسناد محرمانه بوده‌اند. در 28 نومبر 2010 ویکی‌لیکس و پنج همکار مطبوعاتی اشپیگل، نیویورک تایمز، لوموند، گاردین و ال پایس شروع به انتشار شنودهای غیرقانونی دیپلماتیک امریکا و افشای اسناد دیپلماتیک امریکا، کردند.

جولین آسانژ برنده و نامزد چندین جایزه، از جمله جایزه رسانه عفو بین‌الملل برای انتشار کشتارهای غیرقانونی در کنیا و برگزیده خوانندگان برای شخصیت سال 2010 مجله تایم بوده‌است.

آسانژ در فبروری 2011 در دادگاه بریتانیا برای بازپس فرستاده شدن به سوئد به منظور پاسخگویی به پرس‌وجو دربارهٔ اتهام جنسی حضور یافت. او در پاسخ به بازجویان اظهار داشت که نسبت‌هایی که به او داده شده بی‌پایه هستند و با قرار وثیقه آزاد شد. در19 جون 2012 او به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. آسانژ تا به امروز در یکی از اتاق‌های سفارت اکوادور در لندن زندگی می‌کرد. این در حالیست که در 16 اگوست 2012 اکوادور تقاضای پناهندگی او را پذیرفته بود.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

معترضان به بازداشت آسانژ در لندن تجمع کردند

بازداشت جولیان آسانژ، بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی لیکس در سفارت اکوادور در لندن و محاکمه او واکنش‌های بسیار داشته است. گروهی از هواداران او در مقابل دادگاهی در مرکز لندن تجمع کردند. آمریکا خواهان استرداد او به این کشور شده است.

جولیان آسانژ، بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی لیکس صبح روز پنجشنبه ۱۱ آوریل (‌۲۲ فروردین) در داخل سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد. دولت اکوادور پناهندگی سیاسی او را لغو کرد و از پلیس بریتانیا خواست تا به داخل سفارت رفته و آقای آسانژ را خارج کند.

دولت بریتانیا با حکم جلبی که هفت سال پیش به دلیل عدم حضور او در یک دادگاه صادر شده بود، او را بازداشت کرد.

روز پنجشنبه دادگاهی در لندن او را برای حاضر نشدن در دادگاه در موعد مقرر مجرم شناخت و احتمالا حکم صادره برای او دوازده ماه زندان خواهد بود.

از سوی دیگر آمریکا به اتهام توطئه درخواست استرداد او را کرده است و اکنون دولت بریتانیا باید درباره استرداد او به آمریکا تصمیم بگیرد.

آقای آسانژ به دلیل درز اطلاعاتی که چلسی منینگ در سال ۲۰۱۰ در اختیار سایت ویکی لیکس گذاشت، در آمریکا به توطئه برای دسترسی به اطلاعات کامپیوتری محرمانه متهم شده است.

کریستین هراسنسون، سردبیر ویکی‌لیکس با حضور در مقابل ساختمان دادگاه در لندن به خبرنگاران گفت که امروز “روزی سیاه” برای روزنامه‌نگاری است.

او گفت که آقای آسانژ به دلیل انجام کار روزنامه نگاری و افشای جنایات جنگی به توطئه متهم شده است.

جنیفر رابینسون، وکیل مدافع آسانژ هم گفت که با درخواست استرداد آمریکا مبارزه خواهند کرد. او گفت استرداد آسانژ می‌تواند سرآغاز رویه خطرناکی باشد و خبرنگارانی را که اطلاعات واقعی درباره ایالات متحده منتشر می‌کنند، با خطر مجازات دولت آمریکا رو به رو کند.

خانم رابینسون گفت که آقای آسانژ را در سلولش در بازداشتگاه پلیس ملاقات کرده و موکلش با تشکر از هوادارانش به او گفته که “من به تو گفته بودم که چنین می‌شود.”

ترزا می،‌ نخست وزیر بریتانیا، امروز در جلسه پارلمان این کشور گفت که بازداشت جولیان آسانژ “نشان می‌دهد که در بریتانیا هیچکس فراتر از قانون نیست.”

جرمی هانت،‌ وزیر خارجه بریتانیا هم اعلام کرد که بازداشت آقای آسانژ “نتیجه سال‌ها مذاکرات دیپلماتیک دقیق” بوده است و “قابل قبول نیست که کسی بتواند از دست عدالت فرار کند.”

اما دایان ابوت، عضو حزب کارگر بریتانیا و وزیر کشور دولت در سایه این کشور گفت که جولیان آسانژ به دلیل فاش کردن جنگ‌های غیرقانونی،‌ کشتار جمعی، قتل عام غیرنظامیان و فساد در سطح گسترده هدف حمله دولت آمریکا قرار گرفته است.

گزارشگران بدون مرز،‌ سازمان مدافع آزادی مطبوعات، هشدار داد که دولت بریتانیا باید در مقابل استرداد جولیان آسانژ به آمریکا مقاومت کند چرا که چنین کاری می‌تواند در آینده برای همه خبرنگاران،‌ افشاکنندگان و سایر منابع خبری “سنت خطرناکی” باشد.

ماریسا پایینه،‌ وزیر خارجه استرالیا هم گفته است که استرالیا “حمایت معمول کنسولی” را از جولیان آسانژ ادامه خواهد داد و مسئولان کنسولگری استرالیا سعی خواهند کرد با او ملاقات کنند.

جولیان آسانژ شهروند استرالیا است و ژانویه گذشته،‌ استرالیا پاسپورت آقای آسانژ را تمدید کرده بود.

برخی از اعضای پارلمان اکوادور در نشست امروز خود به بازداشت جولیان آسانژ‌در سفارت اکوادور در لندن اعتراض کردند،‌ وزیر خارجه برای توضیح به مجلس رفته بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره بازداشت جولیان آسانژ گفت: “من چیز زیادی درباره سایت ویکی‌لیکس نمی‌دانم. این مساله دغدغه من نیست.”

پیشتر دونالد ترامپ،‌ از اظهارات جولیان آسانژ، که نسبت به اتهام دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات آمریکا ابراز تردید کرد،‌

حمایت کرده بود.

ازداشت آقای آسانژ موج محکومیت را از جانب برخی چهره‌های فرهنگی و رسانه‌ای جهان به دنبال داشته است.

پاملا اندرسون،‌ بازیگر و مدل سرشناس آمریکایی کانادایی که قبلا هم در سفارت اکوادور به ملاقات آسانژ رفته بود،‌ بازداشت او را “بی عدالتی شرم‌آور” خواند.

ویوین وست وود، طراح لباس سرشناس و از فعالان اجتماعی نیز در تجمع امروز در مقابل دادگاهی که جولیان آسانژ را محاکمه کرد،‌ حاضر شد.

ادوارد اسنودن، مامور سابق سازمان اطلاعات ملی آمریکا، که برای افشاگری‌هایش تحت تعقیب آمریکا است و در روسیه به سر می‌برد هم در توییتر خود با محکوم کردن بازداشت آسانژ این اتفاق را “دورانی تاریک برای آزادی مطبوعات” خواند.

رافائل کورئا،‌ رئیس جمهوری پیشین اکوادور،‌ لنین مورنو، رئیس جمهور کنونی را “بزرگترین خائن” تاریخ اکوادور و آمریکای لاتین دانست و گفت که او اجازه داده است که پلیس بریتانیا وارد سفارت اکوادور در لندن شده و آسانژ را دستگیر کنند.

او نوشت: “مورنو یک مرد فاسد است اما آنچه که او انجام داده است جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود و هرگز فراموش نخواهد شد.”

لنین مورنو،‌ رئیس جمهوری اکوادور درباره بازداشت آقای آسانژ گفته بود که پس از آنکه مشخص شد که او در مسائل داخلی کشورهای دیگر مداخله می‌کند، “اکوادور تحملش درباره رفتارهای او تمام شد.”

به گفته آقای مورنو: “آخرین مورد مربوط به ژانویه امسال (۲۰۱۹) بود که ویکی‌لیکس اسناد واتیکان را فاش کرد.

Advertisements