ادعای طالبان در بارۀ ساقط کردن یک بمب‌افکن بی-52 امریکایی

طالبان ادعا می‌کنند که جنگجویان این گروه یک بمب‌افکن بی-52 امریکایی را در جنوب افغانستان سقوط داده اند.

به گزارش اسپوتنیک ، قاری یوسف احمدی که خود را سخنگوی طالبان معرفی کرده است ادعا می‌کند که جنگجویان شان یک بمب‌افکن بی-52 امریکایی را در ولسوالی واشیر ولایت هلمند سقوط داده اند.

خبر سقوط بمب‌افکن بی-52 امریکا در توییتر منتشر شده و در آن آمده است که یک بمب‌افکن بی-52 نیروی هوایی امریکا در ولسوالی واشیر ولایت هلمند مورد حمله قرار گرفته و پس از آن بی-52 سقوط کرده است و همه سرنشینان کشته شده اند.
تاکنون مقامات افغانی و امریکایی در این مورد چیزی نه گفته اند.

پیش از این، ارتش امریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که سه نظامی امریکایی و یک پیمانکار غیرنظامی در انفجار یک بمب در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام در افغانستان کشته شدند.

بر اساس این بیانیه، 3 نظامی دیگر نیز در این انفجار مجروح شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

این انفجار در حالی صورت می‌گیرد که واشنگتن در حال مذاکره با گروه طالبان برای خروج از افغانستان است. واشنگتن تا کنون دو دور مذاکره با طالبان برگزار کرده و انتظار می‌رود که سومین دور مذاکره طی ماه جاری برگزار شود.
چندین رسانه گزارش داده‌اند که طالبان مسئولیت حمله امروز به نظامیان امریکایی را برعهده گرفته است.

پایگاه هوایی بگرام بزرگترین پایگاه نظامیان امریکایی در افغانستان بوده که در شرق کشور قرار دارد.

طالبان در سال 1994 در اوج جنگ‌های داخلی در افغانستان اعلام موجودیت کردند. در سال‌های 1996 تا 2001، این گروه در افغانستان قدرت داشتند و پس سقوط حکومت طالبان آنها از سال 2001 جنگ را علیه نیروهای دولتی و ناتو در افغانستان و پاکستان شروع کردند. در حال حاضر طالبان و دولت فعلی افغانستان به دنبال راهی برای رسیدن به یک توافق سیاسی هستند.

Advertisements