افغانستان… جنرال دوستم پس از بازگشت به کشور برای اولین‌بار وارد شمال شد

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری افغانستان امروز شنبه 30 مارس به شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ در شمال این کشور رفت.

بشیر احمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان به رهبری جنرال دوستم در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «جنرال دوستم به منظور بررسی شرايط امنيتی، ديدار با اقوام در مورد مسايل ملی از جمله پروسه صلح، دلجويی از خانواده‌های شهداء و احوال‌گيری از وضعيت بيجاشدگان ناشی از جنگ‌ها و آفات طبيعی وارد شمال كشور شده است».

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، احمد ایشچی یکی از سران قوم ازبک و مخالف عبدالرشید دوستم در سال 2017 مدعی شد که جنرال دوستم و محافظان‌اش او را در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان در شمال افغانستان ربوده و با او بدرفتاری جنسی کردند.

این موضوع جنجال بزرگ را برای حکومت مرکزی افغانستان ایجاد کرد و محمد اشرف غنی رییس جمهوری این کشور خواستار رسیدگی به این موضوع از مجرای عدلی و قضایی شد.

دفتر عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهوری افغانستان در آن زمان این اتهام را شدیداً رد کرده و گفت که این یک توطئه سیاسی برای تضعیف جنرال دوستم است.

پس از جنجال‌ها و اختلافات زیاد عبدالرشید دوستم با ارگ ریاست جمهوری؛ سرانجام به ترکیه رفت و دفتر او به رسانه‌ها گفت، که جنرال دوستم برای تداوی رفته است.
دستگیری نظام الدین قیصاری و آمدن جنرال دوستم

نظام‌الدین قیصاری نماینده ویژه عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهوری افغانستان در ولایت فاریاب بتاریخ سوم ژوئیه 2018 از سوی نیروهای ویژه افغان دستگیر شد.

مقام‌های افغانستان گفتند، قیصاری به اتهام «تهدید مقام‌های افغان به مرگ» دستگیر شده و برای بررسی عدلی به شهر کابل منتقل شد.

پس از آن هواداران جنرال دوستم و نظام الدین قیصاری در ولایت‌های شمال افغانستان دست به تظاهرات زدند و خواهان برگشت جنرال دوستم به افغانستان و آزای قیصاری شدند.

معترضان خشمگین دفاتر ادارات محلی، کمیسیون مستقل انتخابات و بنادر مهم تجارتی حیرتان، آقینه و شیرخان را بستند.

تظاهرات هواداران جنرال دوستم و نظام الدین قیصاری 19 روز دوام کرد که سرانجام حکومت افغانستان یک هیئت رسمی به ترکیه فرستاد تا با جنرال دوستم گفت‌وگو کند. پس از دو هفته گفت‌وگو؛ حکومت افغانستان اجازه ورود جنرال دوستم به کابل را داد.

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهوری افغانستان بعد از ظهر روز یکشنبه 22 ژوئیه سال 2018 پس از 13 ماه از ترکیه وارد کابل پایتخت افغانستان شد. او پس از بازگشت دیگر به کارش به حیث معاون رییس جمهوری ادامه نداد.

حالا پس از مدت طولانی، جنرال دوستم امروز شنبه به ولایت بلخ در شمال افغانستان سفر کرده و قرار است در ولایت جوزجان نیز برود؛ جای که رقیب جدی‌اش احمد ایشچی در گذشته والی این ولایت بود.

قابل ذکر است که جنرال دوستم در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان از تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله اعلام حمایت کرده است

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

کنترل ولسوالی ارغنجخواه ولایت بدخشان به دست طالبان افتاد

مقام‌های محلی ولایت بدخشان، در شمال شرق افغانستان تایید کرده که گروه طالبان موفق به کنترل ولسوالی ارغنجوخواه ولایت بدخشان شده است.

ثناالله روحانی، سخنگوی پلیس بدخشان به قربانعلی همزی خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان گفته که درگیری در اطراف این ولسوالی میان نیروهای طالبان و دولتی ادامه دارد.

او گفت که درگیری از دو روز قبل در این ولسوالی آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

او تایید می‌کند که پاسگاه‌های فرمانده پلیس در مرکز ولسوالی به دست طالبان افغانستان افتاده است و نیروهای اداری نیز از مرکز ولسوالی به محل دیگری منتقل شده‌اند.

یک مقام امنیتی که نخواست نامش برده شود، گفت که این حمله شب گذشته جمعه (۹ فروردین/حمل) انجام و علاوه بر سقوط این ولسوالی دست‌کم هشت نظامی افغان کشته، پنج نفر دیگر زخمی و سه تن دیگر اسیر شده‌اند.

ولسوالی ارغنجخواه در سال‌های اخیر از ولسوالی یفتل و فیض آباد تشکیل شده که دارای ۴۶ قریه است

این ولسوالی در همسایگی شهر فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان قرار دارد.

طالبان نیز با اعلام اینکه کنترل این ولسوالی را بدست گرفته، گفته که در این درگیری دو فرمانده پلیس و۱۱ سرباز افغان کشته شده‌اند.

طالبان کنترل دو ولسوالی یمگان و وردوج ولایت بدخشان را نیز از چند سال تاکنون بدست دارند.

پرتاب خمپاره بر یک مکتب چهار دانشآموز را کشت

دفتر والی غزنی با نشر خبرنامه‌ای از اصابت یک خمپاره/ هاوان، بر مکتب/مدرسه ملانوح بابا در ولسوالی اندر این ولایت خبر داده‌ که در نتیجه آن چهار دانش آموز کشته شده‌اند.

در این حادثه ۱۷ دانش آموز و دو معلم نیز زخمی شده‌اند

این خمپاره زمانی به مدرسه فرود آمد که نیروهای شورشی مخالف دولت و نیروهای امنیتی افغانستان در محل باهم درگیر بودند. تاکنون مشخص نیست که کدام طرف عامل این کار بوده‌اند. دفتر والی گفته که تحقیق دراین باره آغاز شده است.

غزنی در جنوب افغانستان از ولایات ناامن این کشور است که شماری از ولسوالی‌های آن در کنترل طالبان بوده و یا این گروه در آنها نفوذ گسترده دارد.

در روزهای اخیر افغانستان شاهد خشونت‌های زیادی در ولایت‌های مختلف این کشور بوده است.

شورای امنیت ملی افغانستان امروز اعلام کرد که در یک هفته گذشته ۳۵۲ عضو گروه طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سراسر این کشور کشته، ۱۱۳ نفر زخمی و ۳۹ نفر دیگر نیز بازداشت شده‌اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

جاری شدن سیل در فاریاب، بادغیس، بلخ و هرات دست کم ۲۸ کشته برجای گذاشت


مقام‌های محلی در ولایت فاریاب، بادغیس، بلخ و هرات می‌گویند که در نتیجهٔ بارش شدید باران در چند روز اخیر و جاری شدن سیل در ولایت‌های فاریاب، هرات، بلخ و بادغیس دست کم ۲۸ نفر جان باخته و ۳۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
به گفتهٔ منابع محلی هزاران خانه و صدها جریب باغ و زمین زراعی در نتیجهٔ جاری شدن سیلاب‌های چند روز گذشته تخریب و هزاران رأس مواشی نیز تلف شده‌است.

فاریاب
جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب می‌گوید که در سه روز گذشته سیلاب و بارش سنگین باران تلفات و خسارات سنگینی برجای گذاشته‌است.
آقای بیدار در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت که سیلاب شب‌هنگام جاری شده و در نتیجهٔ آن تاکنون بیش از ۱۰ تن به شمول کودکان جان باخته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
وی روز جمعه (۹ حمل) گفت که دو نفر دیگر تاکنون لادرک اند.
سیلاب در ولسوالی‌های خواجه سبزپوش، دولت‌آباد، قیصار، پشتون‌کوت و مرکز شهر میمنه خسارات زیادی به مردم وارد کرده‌است.
سخنگوی والی فاریاب گفت که آمار ابتدایی نشان می‌دهد که در حدود چهار هزار خانهٔ مسکونی تخریب و بیش از دو هزار رأس مواشی تلف شده‌است.

بادغیس
جمشید شهابی، سخنگوی والی بادغیس نیز می‌گوید که سیلاب در چندین ولسوالی این ولایت خسارات سنگین مالی و جانی برجای گذاشته‌است.
وی روز جمعه گفت که سلسلهٔ بارندگی‌ها شام روز پنج‌شنبه در سراسر بادغیس آغاز شده و در نتیجهٔ جاری شدن سیلاب ۷ نفر در ولسوالی‌های جوند، قادس، بالامرغاب، مقر و شهر قلعهٔ نو جان باخته‌اند.
به گفتهٔ سخنگوی والی بادغیس، دو نفر در نتیجهٔ جاری شدن سیلاب مفقود شده و پنج نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.
وی گفت که صدها جریب زمین، باغ‌های پسته، یک پل بزرگ در ولسوالی بالا مرغاب و دیوارهای استنادی و پلچک‌ها نیز در این سیلاب‌ها خساره دیده‌است.
شهابی گفت که جلسهٔ اضطراری در مرکز ولایت بادغیس برگزار شده و نگرانی‌ها از شدت گرفتن سیلاب و بارندگی و بالا رفتن تلفات و خسارات مالی نیز بیشتر شده‌است.

هرات
از سوی دیگر گزارش‌ها از هرات نیز حاکی است که سیلاب و باران تلفات و خسارات سنگین در نقاط مختلف این ولایت برجا گذاشته‌است.
جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات نیز گفته‌است که از پنج‌شنبه شب تاکنون سیلاب در چندین ولسوالی این ولایت جان ۱۰ نفر را گرفته‌است.
وی گفته‌است که ۹ نفر دیگر در هرات زخمی شده‌اند.

بلخ
منیر احمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ نیز می‌گوید که بارش سنگین باران در شماری از ولسوالی‌های ولایت بلخ خسارات مالی زیادی برجای گذاشته‌است.
فرهاد روز جمعه گفت که بارش باران از نیمهٔ پنجشنبه‌شب در ولسوالی‌های کشنده، دهدادی، زارع، شولگر و قسمت‌هایی از مرکز شهر مزارشریف به باغ‌ها و زمین‌های مردم زیان رسانده‌است.
وی گفت که هنوز از تلفات جانی گزارشی در نیست و به دلیل دوام بارندگی احتمال می‌رود که تلفات جانی نیز وجود داشته باشد.
با این حال از جان باختن یک تن و زخمی شدن چندین تن دیگر در ولسوالی چمتال این ولایت گزارش‌هایی منتشر شده‌است.
وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث نیز اعلام کرد که امروز (شنبه ۹ حمل) و هفته آینده ولایت هرات احتمالاً شاهد بارندگی‌های شدیدی خواهد بود.
براساس آمار وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، بارش سنگین باران و جاری شدن سیلاب در ۱۹ ولایت افغانستان از دهم حوت سال گذشته تاکنون جان ۱۰۴ نفر را گرفته و ۲۳۷ نفر دیگر را زخمی کرده‌است. علاوه براین، ۱۰ هزار و ۴۰۰ خانه به‌صورت کل تخریب و در حدود ۱۰ هزار خانهٔ دیگر قسماً تخریب شده گردیده‌است. ۱۴۴ مکتب و ۳۷ مسجد نیز در این ولایات تخریب شده‌است

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.