وزارت امور خارجه کشور اعلام کرده است که به دنبال اظهارات غیرمسوولانه نخست وزیر پاکستان، افغانستان سفیر خود را از اسلام‌آباد فرا خوانده است.

به گزارش  سایت همایون بنقل از خبر گزاری جمهور؛ وزارت امور خارجه در اعلامیه‌ای گفته که این وزارت معاون سفیر پاکستان در کابل را نیز احضار کرده است.

در اعلامیه وزارت امور خارجه کشور آمده است:”وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، معاون سفیر جمهوری اسلامی پاکستان را بخاطر اظهارات غیر مسئولانه‌ی عمران خان نخست وزیر پاکستان، احضار نمود.”

خبرنامه افزوده:”وزارت امور خارجه، اعتراض شدیدش را در پیوند به اظهارات غیر مسئولانه‌‌ی اخیر  نخست وزیر پاکستان در مورد روند گفتگو های صلح و ایجاد حکومت موقت بیان نموده، این گفته‌ها را نمونه‌ی آشکار از پالیسی مداخله جویانه کشور پاکستان و عدم احترام به حاکمیت و اراده ملی مردم افغانستان دانست. وزارت امور خارجه سفیر افغانستان در اسلام آباد را نیز، برای بحث بیشتر به کابل فرا خوانده است.”

گفتنی است که عمران خان نخست وزیر پاکستان به تازگی گفته که ایجاد حکومت موقت یک راه حل احتمالی در روند صلح افغانستان است.

او همچنین حکومت وحدت ملی را به ایجاد چالش در روند صلح افغانستان متهم کرده و گفته که طالبان برای تامین صلح حاضر هستند ولی حکومت در این روند مشکل ایجاد می‌کند.

در همین حال این اظهارات نخست وزیر پاکستان با انتقاد تند بسیاری از سیاسیون افغانستان و مقام‌های امریکایی نیز روبرو شده است.

تیم انتخاباتی صلح و اعتدال، اظهارات اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان را به شدت محکوم نموده و آن را مداخله آشکار در امور افغانستان خوانده است.

در اعلامیه تیم صلح و اعتدال، این اظهارات نخست وزیر پاکستان به شدت محکوم شده و آمده که اظهارات عمران خان مداخله در امور داخلی افغانستان به حساب می‌آید، مردم افغانستان، حکومت آینده خود را تعیین خواهند کرد و لاغیر.

در اعلامیه آمده:” این اظهار نظر نخست وزیر پاکستان، خلاف عُرف و نُرم‌های دیپلماتیک و بین‌المللی بوده، که به اصل حاکمیت ملل و تعیین سرنوشت توسط خودشان لطمه وارد می‌کند و علاوه بر اینکه حساسیت مردم را برمی‌انگیزد؛ به زمینه‌های همکاری دو کشور آسیب جدی وارد می‌نماید.”

تیم صلح و اعتدال تاکید کرده:”تیم صلح و اعتدال ضمن نکوهش این گفته‌ها ، تاکید می‌کند که مسائل داخلی افغانستان مربوط به ملت و حاکمیت ملی افغانستان است و ما هرگز اجازه نمی‌دهیم که هیچ کشوری در امور داخلی افغانستان دخالت نماید.”

در همین حال زلمی خلیلزاد فرستاده امریکا برای صلح افغانستان نیز سخنان عمران خان نخست وزیر پاکستان را مبنی بر لزوم تشکیل حکومت موقت در افغانستان، غیرسازنده خواند.

آقای خلیل‌زاد تاکید کرده:”در حالی که پاکستان سهم سازنده‌ای در روند صلح افغانستان داشته، اظهارات آقای خان سازنده نیست.”