احتمال برکناری اشرفغنی و سرپرستی عمر داوودزی قوت گرفته است

.

منابع مختلف به نیویورک تایمز گفته اند که عمر داوودزی در یک سلسله گفتگوهای پنهانی با مقامات امریکایی و غربی از آنان خواسته است تا بالای غنی فشار بیاورند که استعفا کند.

داوودزی به آنان گفته است که غنی درحال بردن افغانستان به سال های گذشته است و ادامه حکومتش می تواند جنگ های ویرانگر داخلی را دامن بزند.

منابع نیویورک تایمز که خواسته اند نام شان در این گزارش ذکر نشود، گفته اند که دیپلمات های غربی و امریکایی روی چندین گزینه کار کرده اند و شخص داوودزی یکی از گزینه های جانشینی غنی به شمار می رود.

(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

حنیف اتمر: رفتار زشت و نامردانۀ حکومت را متوقف می سازیم

حنیف اتمر در رزمایش سیاسی در مزارشریف نکات مهمی را اعلام کرد و صریحاً حکومت را آماج گرفت که به تخریب روند صلح کمربسته است.

آقای اتمر، ماجراجویی اخیر در مزارشریف از سوی خونتای ارگ را عمل نهایت زشت، عهد شکنانه، لشکر کشی نامردانه و نا جوان مردانه و استفاده غیر مجاز از قوه توصیف کرده و درعوض، از مدیریت خردمندانه و خویشتن داری عالمانه عطانور و مردم مزار سپاسگزاری کرد. اتمر گفت اگر تدبیر و شکیبایی عطانور نبود، شاید شاهد برگزاری یک نوروز با شکوه نمی بودیم.

وی مصرانه گفت که موافقه اخیر بین نفرات حکومت ( مسعود اندرابی و حاجی اسد با استاد عطانور) باید قطعا مراعات شود. وی به غنی طعنه زد که لااقل در سیاست یک اندازه عیاری و صداقت هم از خود نشان بدهد.

حنیف اتمر با اشاره به دو مساله مهم ملی –صلح و مساله انتخابات-، فرکسیون ضد ملی درارگ را به تخریب روند صلح متهم کرد و گفت ملت صلح می خواهد و تلاش های مخرب و تخریب کارانه در برابر صلح مورد تقبیح ملت است. وی به عنوان نمونه ای از دست درازی های دولت در امر انتخابات گفت انتخابات ولسی جرگه یک فاجعه بود و اکنون صلح و انتخابات متمم هم اند. روش موجود رهبری حکومت باید متوقف شود. آهسته آهسته یک اجماع می رسیده ایم. بعد از اول جوزا حکومت غیر مشروع خواهد بود.

حنیف اتمر آشکارا اعلام کرد که مسوولیت مجدد بازسازی و نوسازی مزارشریف باردیگر به استاد عطا سپرده خواهد شد. اما آقای اتمر به این مساله هیچ اشاره نکرد که استاد عطا علی رغم بازی با بسته های دالر و تشکیلات کلان تاجران و پولسازان درآن ولا، حتی یک خشت بر خرابه های درس خانه تاریخی سلطان العلماء در بلخ نگذاشته است. یا شاید فهم و معنای بازسازی درعصر حاضر تغییر کرده و خرابه های تاریخی که نداهای اولیۀ مثنوی از آن می آید، دیگر به درد نمی خورد گزارشنامه افغانستان!