جاوید کوهستانی:
همکاری‌های پنهانی درون نظام فرصت را برای بازگشت طالبان فراهم کرد
جاوید کوهستانی گفت «عدم استراتژی دقیق بعد از ۱۱ سپتامبر در ایالات متحده بود که بدون برنامه و به بهانه سرکوب طالبان عجولانه وارد افغانستان شدند در حالی که هیچ‌گونه برنامه درازمدتی برای نابودی طالبان و افراط‌گرایی نداشتند

جاوید کوهستانی تحلیلگر مسائل نظامی و سیاسی در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت که سیاست‌های قوم‌گرایانه حامد کرزی اختلافات را دامن زد و به جای از بین بردن تروریسم به تضعیف نیروهای مقاومت پرداخته شد. انحلال ارتش ملی افغانستان یکی از سیاست‌های بازگشت طالبان به افغانستان بود که توسط حامد کرزی به همکاری آمریکایی‌ها اعمال شد.
وی افزود: به دستور پاکستان تمامی ارتش ملی افغانستان منحل شد و این خواست آمریکا، پاکستان، کرزی و کشورهای منطقه بود.
کوهستانی به این باور است که همکاری‌های پنهانی درون نظام فرصت را برای بازگشت طالبان فراهم کرد. در حقیقت طالبان را تجهیز و تمویل کردند و آنان را حریف شمال ساختند و برای اینکه کرزی می‌خواست بیلانس قدرت را در دست خود داشته باشد، احساس کردند که با حضور طالبان می‌شود نیروهای شمال را تهدید کرد در حالی که امروز افغانستان و تمام منطقه تهدید می‌شود.
به باور وی، عدم استراتژی دقیق بعد از ۱۱ سپتامبر در ایالات متحده بود که بدون برنامه و به بهانه سرکوب طالبان عجولانه وارد افغانستان شدند در حالی که هیچ‌گونه برنامه درازمدتی برای نابودی طالبان و افراط‌گرایی نداشتند.
کوهستانی افزود، آمریکا در آغاز دنبال القاعده بود و بارها قصر سفید و پنتاگون تأکید کرده که دشمنان ما القاعده است و طالبان را به عنوان دشمن شان در جریان مبارزه در افغانستان تعریف نکردند و این یکی از عمده‌ترین عوامل رشد و تقویت طالبان در افغانستان است.
وی در ادامهٔ خاطر نشان کرد: «سیاست نرم آمریکا در برابر پاکستان به این کشور فرصت داد تا از ضعف‌ها و خلاهای حکومت افغانستان استفاده کند و طالبان را پناه داد، حمایت کرد و فرصت سازیی کرد تا طالبان به جغرافیای افغانستان برگردند و زمینهٔ رشدشان فراهم شود».
این تحلیلگر مسائل نظامی خاطرنشان کرد، برخورد امریکایی‌ها در مناطق تحت کنترل طالبان در جریان عملیات‌ها یکی از عوامل رشد طالبان است. بی‌احترامی از حد گذشتهٔ سربازان آمریکایی به مردم افغانستان. دست‌برد زدن به خانه‌های مردم، به عزت مردم، شکنجه افراد بیگناه، اعدام افراد بیگناه و در بعضی از مناطق بی‌عزتی و بی‌ناموسی مواردی هستند که در نهایت سبب شد تا انگیزه‌ها برای ایجاد یک مقاومت مجدد شکل گیرد.
وی همچنان گفت: «عدم ایجاد یک نظام همسو با سیاست‌های بین‌المللی در داخل افغانستان. طور مثال کرزی از آغاز حکومتش به جای سرکوب طالبان و نظام افراطیت، با ایجاد شعار جنگ سالار و جنایت‌کاران جنگی، حذف، دی دی آر کردن و از بین بردن مجموعه تجهیزات اسلحه و امکاناتی که از مجاهدین جمع‌آوری شد به شمول سلاح ثقیل، بیشتر از ۲۰ دستگاه بیم بیست یک فعال، ۲۰ دستگاه فعال اوراگان، ده‌ها دستگاه توپ‌چی و سایر سلاح و هزارها میل سلاح راکت و پیکا را جمع‌آوری کردند و بعد لادرک شد و اکنون معلوم نیست که این سلاح‌ها کجا فرستاده شده‌است و سیاست‌ها چه بود و باید این سؤال را از کرزی و آمریکا پرسید که این وسایل کجاست؟»
وی خاطرنشان کرد، در نهایت سردرگمی استراتیژی آمریکا در افغانستان در نهایت کشورهای منطقه را وادار ساخت تا نسبت به سیاست‌های آمریکا در افغانستان و افزایش قاچاق مواد مخدر در منطقه کشورهای منطقه را نگران ساخت و در شورای امنیت انتقاد کردند که باید آمریکا یک گزارش واضع از پیشرفت‌های خود در منطقه ارایه کند پیام آفتاب.