آیا لازم بود که در آستانه سال نو و برگزاری میله گل سرخ که هموطنان ما از سراسر کشور به مزار شریف می روند، این شهر دستخوش ناامنی و درگیری شود؟

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان  پس از آنکه آمرین یازده حوزه امنیتی پولیس کابل از وظایف شان برکنار شدند، اشرفغنی دستور عزل فرماندهی پولیس و آمر امنیت ولایت بلخ را نیز صادر کرد.
این فرمان درحالی صادر شد که اشرفغنی با عطامحمد نور توافق کرده بود که تا پایان حکومت وحدت ملی، هیچ تغییری از جانب حکومت در رده ها و پست های دولتی بخصوص فرماندهی پولیس این ولایت صورت نگیرد.

اشرفغنی با صدور این فرمان یکبار دیگر ثابت کرد که به هیچ قرارداد و تعهد کتبی و زبانی خود پایبند نیست و حاضر است بخاطر پیشبرد اهداف غربی ها و تکمیل پروژه قومی سازی و قبیله گرایی، همه تعهدات خود نسبت به دیگران را زیر پا بگذارد.

غنی طی یک برنامه از پیش تعیین شده، اول سرپرستی وزارت داخله را به یک اندرابی تاجیک سپرد و سپس یک اندرابی تاجیک دیگر را به فرماندهی پولیس بلخ گماشت تا بدین وسیله تسلط خود را بر مزار امن و آرام کامل کند و در آستانه میله گل سرخ و عید نوروز، این شهر زیبا را ناامن بسازد.

اشرفغنی با این کار تنها شهر بزرگ امن باقیمانده از شمال کشور را نیز به امنی سوق داد و تقریبا دامنه جنگ و ناامنی را در تمام کشور تکمیل کرد و به خواسته طالبان “که برگزاری مراسم نوروز حرام است” جامه عمل پوشید و با این فرمانش به طالبان چراغ سبز دیگری روشن کرد که بگوید او حامی خواسته های طالبان است تا شاید آنان حاضر به مذاکره با وی شوند.

عطامحمد نور به این فرمان اشرفغنی عکس العمل نشان داده از مردم مزار شریف خواست که اعتصاب کنند و کارهای روزمره خود را تعطیل کنند که این کار انجام شد و امروز پنجشنبه مزار یکپارچه تعطیل بود.

نیروهای ویژه پولیس از کابل وارد شهر مزار شریف گردیدند و با نیروهای پولیس وفادار به عطامحمد نور درگیر شدند که هنوز از تعداد تلفات و خسارات وارده گزارشی در دست نیست.

در این میان امرالله صالح که سمت معاونیت اول اشرفغنی در انتخابات آینده تصاحب کرده است ابراز سخن فرموده و گفته است که تقرر قوماندان امنیه جدید برای ولایت بلخ هیچگونه توطیه و دسیسه بر ضد هیچ کس و هیچ حزب سیاسی نبوده و نیست؛ بلکه این تصمیم بخاطر آوردن بهبود در وضعیت امنیتی آن ولایت اتخاذ گردیده است.

مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله نیز می گوید که موضوع اندراب و بلخ مطرح نیست، استاد عطا و سایر سیاسیون کشور مورد حمایت قرار دارند، پولیس برای وقار خود در برابر افراد زورگو و قانون شکن اقدام کرده است.
به زودی وضعیت در بلخ به حالت عادی بر گشته و قانون عملی شدنی است.

“اگر هدف غنی از صلح و امنیت است چرا این جوان با استعداد و کارکشته اندرابی را در بغلان مقرر نمینماید که هر روز در دند غوری و چشمه شیر اندرابی های جوان از دست هیولاهای طالب این برادران غنی و کرزی کشته میشوند. واضح است که دشمن جنگ را با نیرنگ وتوطه به هر خانه تاجیکان انتقال میدهد.”

آیا لازم بود که در آستانه سال نو و برگزاری میله گل سرخ که هموطنان ما از سراسر کشور به مزار شریف می روند، این شهر دستخوش ناامنی و درگیری شود؟