گزارش لحظه‌به‌لحظه وضعیت در شهر مزارشریف: آخرین جزئيات+تصاویر، ویدیو


حنیف اتمر معرفی فرماندۀ تازۀ بلخ را کار ناسنجیده و سیاسی می‌داند

https://www.youtube.com/watch?time_continue=56&v=db8qTDy0hHc
++++++++++++++++++++++

هشدار تیم انتخاباتی صلح و اعتدال به حکومت

پس از اینکه عبدالرقیب مبارز، فرمانده جدید امنیه ولایت بلخ پس از چندین ساعت درگیری مسلحانه در بلخ، رسماً‌ به کارش آغاز کرد، محمد حنیف اتمر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در یک کنفرانس مطبوعاتی ظاهر شد و در برابر این اقدام حکومت واکنش نشان داد.

در خبرنامه‌ی که پس از کنفرانس مطبوعاتی به رسانه ها فرستاده شد آمده است که حکومت با چنین اقدامی، به دنبال نابسامان ساختن شرایط امنیتی در ولایت بلخ است.

این تکت انتخاباتی حکومت مرکزی را فراقانونی، قانون گریز، امنیت ستیز و بی‌اعتنا عنوان نموده گفته هشدار داده است که:

اقدامات نظامی حکومت وعملیات نیروهای خاص پولیس در شهر مزار شریف به منظور برداشتن شیرازه امنیت مردم بلخ وایجاد دشمنی  وحس نفرت مردم علیه این نیروها است. وظیفه  قوتهای مسلح سرکوب دشمن است و پولیس افغانستان وابسته به مردم در این کشور است، درحالیکه رهبری حکومت خودکامه وفاسد و ماجراجو این قوت ها را در برابر مردم قرار داده و از آنها استفاده ناجائز ومغایر وضع مملکت می نماید.

ما از قوتهای مسلح درخواست می کنیم که بی‌طرفی خود دراین زمینه را حفظ کنند ودر خدمت به خیانت قرار نگیرند، وظیفه قوای مسلح، پولیس وامنیت ملی حفظ حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال  سیاسی کشور است، اقدام در جهت خواسته‌های کودتائی و ناروای کسانی که به قانون ومردم پایبند نیستند، نام و ننگ ملی ما یعنی قوای مسلح را بدنام خواهد کرد.

 هدف حکومت جوسازی برای دشمنان فرهنگ و میراث های ارزشمند ملی و مذهبی ما در شمال کشور، بخصوص در پایگاه روضه علی (ع) و جشن بزرگ ملی سال نو است، به مردم عزیزبلخ وسراسر کشور اطمینان می دهیم که به یاری آنها به افراد خودکامه وعوامل بحران اجازه برهم‌زنی و بی ثبات‌سازی بلخ و پیرامون آن را نمی دهیم.

حکومت ناکام وناتوان، از کارنامه توام با جفا وخیانت خویش دربرابر مردم شرمسار است، لذا به دنبال ماجراسازی‌ها و توطئه و ایجاد بحران، خود را از پاسخ دهی و قبول مسئولیت می رهاند. تیم صلح و اعتدال به حکومت هشدار میدهد که این توطئه‌ها را به دقت زیرنظردارد وبا دفاع مدنی وقانونی ازمردم بلخ و ساختار قدرت محلی آن، نقشه شوم عوامل بحران و اقدامات غیرقانونی درآن ولایت و سراسر کشور را به مردم افشا خواهد نمود.

در بخشی از خبرنامه پیرامون رویداد مسلحانه امروز در بلخ چنین آمده است:

در ۲۴ ساعت گذشته، حکومت درحوزه مزار شریف دست به ماجراسازی و ناامن کردن وضعیت عمومی و نابسامان ساختن شرایط امنیتی مردم بلخ زده است. سیاست کودتائی رهبری حکومت با استفاده از روش فشار، آن هم با نحوه نظامی خدمت در جهت تقویت بی ثباتی عمومی و فرصت سازی برای دشمنان مسلح مردم افغانستان است.

رویداد کنونی شهرمزارشریف تهدید بلندی را درکمربندهای امنیتی و دفاعی ولایت بلخ و همسایگان آن  بوجود خواهد آورد، اقدامات خلاف تعهدات و اجراآت غیرقانونی بدون رعایت مصلحت امورمملکت درحال تطبیق است، نه نتها برخاسته ازیک سیاست انتخاباتی است، بلکه فراترازمینه سازی جریحه دار کردن روابط مردم و درگیر ساختن نحله های قومی و گروه های مردمی نیز در مخدوش کردن وضعیت کلی و روند صلح و انتخابات کشور است.

این در حالی است که اخیراً رییس جمهور غنی فرمانده امنیه بلخ را برکنار و عبدالرقیب مبارز را به عوضش مقرر کرد.

عطامحمد نور والی پیشین بلخ و یکی از اعضای تیم انتخاباتی محمد حنیف اتمر با این مقرری واکنش نشان داده گفته بود که رییس جمهور نمی‌تواند بدون موافقت وی فرمانده امنیه بلخ را تبدیل کند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

قوماندان جدید پولیس بلخ به کارش آغاز کرد


بعد از درگیری های چندین ساعته بین نیروهای امنیتی و طرفداران عطامحمد نور، والی پیشین ولایت بلخ در مزارشریف، سرانجام قوماندان جدید پولیس بلخ رسمأ به کارش آغاز کرد.
اسپوتنیک به نقل از شبکه خبری طلوع، عبدالقریب مبارز، روز گذشته از سوی رئیس‌جمهور غنی به جای اکرام‌الدین سامع، قوماندان پیشین ولایت بلخ گماشته شد، اما این کار با مخالفت عطا محمد نور روبه‌رو شد.
عطا نور اظهار داشته است که این کار برخلاف توافق‌نامه‌یی می‌باشد که او با رئیس‌جمهور اشرف غنی امضا کرده‌است. او حکومت را به توطیه و برخورد سیاسی متهم می‌سازد.
در اثر تیراندازی‌های که امروز در مزارشریف صورت گرفت، یک تن از نیروهای امنیتی کشته و هفت تن دیگر مشمول پنج غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.
مقام‌های امنیتی در بلخ بیش از 20 تن را در پیوند به تیراندازی‌‎های امروز بازداشت کرده‌اند.
فرمانده تازۀ پولیس بلخ، می‌گوید که او ازبهر تأمین امنیت بلخ به این سمت گماشته شده‌است و در این راستا از هیچ‌گونه تلاشی دریغ نخواهد کرد.
آقای مبارز، هم‌چنان می‌افزاید که اکنون نیروهای امنیتی تمام شهر مزارشریف را زیر کنترول دارند. او هشدار داد هرگونۀ حرکتی که به گفتۀ او برخلاف نظام باشد، سرکوب می گرد
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

امشب در مزار شریف قیامت بر پا خواهد شد.

معلوم می شود که برنامه ریزی ضربه وارد کردن به نیروهای غنی خیلی دقیق باشد ؛ چون جنگ پس از ساعت دونیم پس از چاشت شروع شده به معنی این است که تمام جابه جایی ها در نقاط حساس صورت گرفته و ممکن است اصل جنگ فیصله کن پس از تاریک شدن هوا شروع شود؛ می دانیم که آقای محقق نیز دارای نیروهای قابل ملاحظه در بلخ میباشد که رابطه ایشان نیز با غنی خراب است و عملا مسوولیت حمله روز گرامیداشت از شهادت مزاری را به ارگ نسبت داد ؛ حالا اگر این تصمیم بگونه جامع و مشترک صورت گرفته باشد و تیم اعتدال دراین برنامه ریزی شریک باشد ؛ بدون شک که امشب در مزار شریف قیامت برپا خواهد شد ؛ اینکه در دیگر ولایات اینها نفوذ آن چنانی دارند یا نه طی بیست چهار تا چهل هشت ساعت آینده مشخص خواهد گردید
هارون سمرقندی
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

جنگ مزار جنگ ریشه دار است

جنگ مزار، یک جنگ ساده و همان طوری که در مطبوعات از آن تحت عنوان مسوول و غیر مسوول تعبیر می شود؛ نیست. این جنگ، تاریخ درازمدت دارد. ریشه دار است. با معرفی یک قوماندان دیسانتی آن هم گوشت دم توپ قابل حل نیست. این تضاد، چند سویه و چند لایه است. به اضافۀ یک بازی گیج کننده در سطح قدرت های منطقه ای، گروه های تباری و سیاسی نیرومندی درین جنگ درگیر می باشند. این جنگ می تواند طالبان را با نیروهای عطا نور متحد کند. آنگاه هیچ نیرویی برنده نخواهد بود. اما یک بازنده خواهد داشت: خونتای درحال نزع ارگ که از میعاد قدرتش دو ماه مانده است. اگر چه از عبدالله تا احمد ولی، از سالنگی ها تا یونس قانونی و فرماندهان پنجشیر درین باره ساکت اند؛ هرگاه جنگ مزمن شده و توازن قدرت رونما شود؛ همه این ها صدای خود را بلند می کنند.گزارشنانه افغانستان
+++++++++++++++++++++++

حنیف اتمر معرفی فرماندۀ تازۀ بلخ را کار ناسنجیده و سیاسی می‌داند

آقای اتمر، پس از چاشت امروز در یک نشست خبری که در واکنش به تنش‌ها در بلخ برگزار کرد، گفت که رییس‌جمهور غنی در تلاش حذف رقیبان سیاسی خود است.

محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در واکنش به معرفی فرماندۀ تازۀ پولیس بلخ می‌گوید که این کار جنبه‌های سیاسی دارد و بسیار ناسنجیده انجام شده‌است.

عبدالقریب مبارز، پس از چاشت امروز (پنج‌شنبه ۲۳حوت) کارش را به‌گونۀ رسمی به‌عنوان فرماندۀ پولیس ولایت بلخ آغاز کرد. او به‌جای اکرم سامع، از افراد نزدیک به عطامحمد نور، به این سمت گماشته شده‌است.

در پی این گزینش، عطامحمد نور، والی پیشین بلخ و عضو تیم انتخاباتی «صلح و اعتدال» به رهبری حنیف اتمر، آن را سیاسی و توطیه از سوی ارگ ریاست‌جمهوری خواند. آقای نور می‌گوید که این کار بر خلاف توافقی‌که با رییس‌جمهور غنی کرده‌است، انجام شده‌.

هوادران او از صبح امروز تلاش کردند جلو معرفی آقای مبارز را بگیرند اما موفق نشدند. درپی این مخالفت‌ها، شهر مزارشریف گواه تیراندازی‌هایی نیز بود. تیراندازی‌هایی که به گفتۀ وزارت امور داخله، جان یک تن از نیروهای امنیتی را گرفته‌اند و هفت تن دیگر را زخمی ساخته‌اند.

نصرت رحیمی، سرپرست دفتر سخن‌گوی وزارت داخله می‌گوید تیراندازی‌ها هنگامی آغاز شدند که فرماندۀ تازۀ پولیس بلخ در حال ورود به فرماندهی پولیس بلخ بود. او گفت پس از این رویداد ۲۵ تن از افراد «مسلح غیرمسؤول» بازداشت شده‌اند.

حنیف اتمر می‌گوید که فرماندۀ تازۀ پولیس بلخ با زور به این سمت معرفی شده‌است که به باور او پیامدهای منفی خواهد داشت: «این یک تصمیم کاملأ نابخردانه و غیرضروری و براساس نظریات نهایت نادرست سیاسی بود.»

آقای اتمر، پس از چاشت امروز در یک نشست خبری که در واکنش به تنش‌ها در بلخ برگزار کرد، گفت که رییس‌جمهور غنی در تلاش حذف رقیبان سیاسی خود است: «حکومت ما متأسفانه سوابق شرم‌آوری را در استفاده از قوا در برابر مردم خود ما دارد این روند باید متوقف شود. و مردم ما با قاطعیت چنین اعمال غیرافغانی را تقبیح می‌کنند.»

معرفی فرماندۀ تازۀ پولیس بلخ، با واکنش‌های یوناما و سفارت امریکا در کابل نیز روبه‌رو شده‌است.

یوناما یا دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان، با پخش خبرنامه‌یی نگرانی جدی این دفتر را در بارۀ اوضاع در بلخ اعلام کرده و از طرف‌های درگیر می‌خواهد تا اختلاف‌های شان از راه‌های صلح آمیز پایان دهند.

همزمان با این، جان‌بس، سفیر امریکا در کابل نیز از طرف‌های درگیر در بلخ می‌خواهد که مشکل را از راه مسالمت‌آمیز حل سازند و حل این‌گونه مشکلات مردم افغانستان را در اولویت قرار بدهند.

آقای بس در تویتر خود نوشته که خشونت قابل قبول نیست و تنها کسانی‌که از این‌گونه خشونت‌ها نفع می‌برند طالبان استند. بس می‌‌افزاید که وظیفۀ نیروهای امنیتی حفاظت از مردم افغانستان است، نه جنگ با یک‌دیگر.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

اخیراً در پی معرفی قومندان امنیه جدید ولایت بلخ، اوضاع امنیتی در شهر مزار شریف به وخامت گراییده و شهر چهره نظامی به خود گرفته است.

به گزارش اسپوتنیک، عطامحمد نور، رئیس اجراییه حزب جمعیت اسلامی افغانستان و والی پیشن ولایت بلخ دیشب از باشندگان شهر مزارشریف خواسته بود تا در منازل شان بمانند و امروز به دفاتر و دکاکین شان حاضر نشوند.

آقای نور این اطلاعیه را پس از آن اعلام کرد که وزارت امور داخله افغانستان عبدالرقیب مبارز را به عنوان قومندان امنیه جدید ولایت بلخ به این ولایت فرستاد.

 • در نتیجه مخالفت ها برای معرفی قومندان امنیه جدید ولایت بلخ، درگیری ها در این ولایت آغاز شده اند.

گفته می‌شود که از آغاز نشست معرفی قومندان امنیه جدید ولایت بلخ در مقام ولایت، صدای تیراندازی ها نیز شنیده می‌شود و شهر چهره نظامی به خود گرفته است.

 • اخیراً آقای نور با نشر یک پیام فیسبوکی نوشته اس:

 

مردم عزیز افغانستان!

طوری‌که آگاهی دارید ارگ در پی دسیسه‌های همیشگی‌اش اینبار جنگ را داخل شهر مزارشریف آورده و آرامش شهروندان عزیز ما را بر هم زده است. ارگ با تصامیم و روش‌های مستبدانه‌اش همواره دنبال راه‌اندازی توطیه بوده است.

حالا که بالای مردم ما حمله صورت گرفته، برای دفاع از مال و جان شهروندان مان آماده هر گونه دفاع و فداکاری هستیم.

از عموم شهروندان عزیز بلخ اعم از زن و مرد خواهشمندم تا برای دفاع از حیثیت و وقار شان آمادگی عام و تام داشته باشند.

 • خبرنگار آریانا نیوز از وضعیت در شهر مزارشریف ویدیویی گرفته که در آن صدای تیراندازی نیز شنیده می‌شود.
 • واکنش حنیف اتمر به درگیری های مسلحانه در بلخ
دفتر مطبوعاتی آقای اتمر با نشر یک خبرنامه از برگزاری کنفرانس رهبری تیم صلح و اعتدال درمورد موقف و دیدگاه خود در رابطه با وضعیت پیچیده جاری، خبر داده است.
قرار است این کنفرانس امروز پنجشنبه ۲۳ حوت ساعت ۴ عصر در کابل برگزار شود.
 • تازه ترین ویدیو از وضعیت شهر مزارشریف
  • وزارت داخله: آمر امنیت قومندانی امنیه بلخ بازداشت شده، وضعیت در کنترول پولیس است.
  وزارت داخله می‌گوید که آمر امنیت فرماندهی پولیس بلخ بازداشت شده و مرکز فرماندهی پولیس بلخ به کنترول نیروهای امنیتی درآمده‌است.
  • کشته و زخمی شدن سه پولیس در نتیجه درگیری ها در شهر مزارشریف
  دو تن از نیروهای پولیس تحت فرماندهی فرمانده پیشین بلخ کشته ویک تن از نیروهای قطعات خاص زخم برداشته است.
  •  پيام وزير امور داخله: شما نيك ميدانيد، تغيير و تبديل يك اصل اداري است، حكومت ها بخاطر بهبود روند كاري و تسهيل خدمات از اين اصل اداري استفاده مي كنند.ما بخاطر بهتر سازي خدمات و مديريت خوب تر مبارزه با جرايم و اقدامات سازمان يافته متوسل به تغييرات و تبديلات شديم.اذهان مي نمايم كه به هيچ وجه تغيير قوماندان أمنيه بلخ به معني روياروي با جناب استاد عطا محمد نور نيست، ايشان از بزرگان افغانستان محسوب مي شوند. موضوع معرفي قوماندان جديد بلخ را با ايشان از طريق مذاكره و تفاهم حل ميكنيم، هيچ مورد قابل تشويش نيست.من و استاد عطا محمد نور داراي داعيه مشترك هستيم و مبارزه ما براي هدف مشترك است، بنا هيچ نوع اختلاف وجود ندارد.از همه هموطنان عزيز خود خواهشمندم تا از هوشياري و ذكاوت كار بيگيرند، مسله اندراب و بلخ را دامن نزنند، چون ما يكي هستيم و درد مشترك داريم نبايد قرباني بازي ها سياسي شويم. بزودي بخاطر معرفي قوماندان جديد به نتيجه خواهيم رسيد. زنده باد افغانستان ژوندي دي وي افغانستان
  • أكرم زارع فرمانده پوليس ولسوالى شورتپه بلخ و از افراد وفادار به عطامحمد نور، از سوى نيروهاى ويژه پوليس بازداشت شده است. آمرامنیت، مدیرجنایی و فرمانده شاهراه بلخ بازداشت شدند.
  • واکنش سفیر امریکا در افغانستان به وضعیت در شهر مزارشریف
  جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان در واکنش به رویداد بلخ با نشر یک پیام توییتری، هشدار داده است که کشورش تحمل ندارد که از امکانات دولت امریکا که از پول مالیه دهندگان آن به افغانستان کمک می شود به خاطر اهداف و مقاصد شخصی کار گرفته شود.
  -++++++++++++++++++++++++++++++++++++

پیام عجیب عطامحمد نور؛ شهر مزارشریف تعطیل شود

والی پیشین ولایت بلخ از باشندگان شهر مزارشریف خواسته است تا جهت حفظ امنیت شان، فردا از منازل شان بیرون نشده به وظایف شان حاضر نشوند.

به گزارش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، عطامحمد نور، رئيس اجراییه حزب جمعیت اسلامی افغانستان و والی پیشین ولایت بلخ با نشر یک اطلاعیه ضروری، نوشته است: به اطلاع شهروندان شهر مزارشریف رسانیده می‌شود که فردا لطفا به سر وظایف شان حاضر نشوند. همچنين از مالكين ماركيت ها و دكانها خواهش ميكنم براي حفظ امنيت شان و حفظ امنيت شهروندان، ماركيت ها و مغازه هاي شان را بسته نگهدارند. ارگ توطیه‌های تازه‌ای را برای بر هم زدن آرامش و‌ امنیت مردم روی دست گرفته است. ارگ از تفاهمي كه اخيرا ميان آنها و بلخ صورت گرفته بود دارد تخطي مي كند و برنامه هاي شومي را در قبال مردم ما روي دست دارد. تا دفع معضل پيش آمده لطفا در خانه‌های تان باقی بمانید. 

ضمنا از تمامی کلانترهای گذر، رییس ناحیه‌ها، محاسن سفیدان و مسوولان اصناف مختلف درخواست می‌شود تا منتظر پیام بعدی ما باشند و در مورد قدم‌های بعدی با آن‌ها مشورت های لازم صورت می‌گیرد.

Ata Mohammad Noor

فیس بوک

12 hours ago

 

اطلاعیه ضروری:

به اطلاع شهروندان شهر مزارشریف رسانیده می‌شود که فردا لطفا به سر وظایف شان حاضر نشوند. همچنين از مالكين ماركيت ها و دكانها خواهش ميكنم براي حفظ امنيت شان و حفظ امنيت شهروندان، ماركيت ها و مغازه هاي شان را بسته نگهدارند. ارگ توطیه‌های تازه‌ای را برای بر هم زدن آرامش و‌ امنیت مردم روی دست گرفته است. ارگ از تفاهمي كه اخيرا ميان آنها و بلخ صورت گرفته بود دارد تخطي مي كند و برنامه هاي شومي را در قبال مردم ما روي دست دارد. تا دفع معضل پيش آمده لطفا در خانه‌های تان باقی بمانید.

ضمنا از تمامی کلانترهای گذر، رییس ناحیه‌ها، محاسن سفیدان و مسوولان اصناف مختلف درخواست می‌شود تا منتظر پیام بعدی ما باشند و در مورد قدم‌های بعدی با آن‌ها مشورت های لازم صورت می‌گیرد

مطالب مرتبط

استاد عطا در دو راهۀ ایستاده گی و حذف قرار دارد

موج تازۀ توطئه علیه عطا مانند آن چه برضد فرمانده قیصاری به کار گرفته شد؛ از سوی یک عده از اعضای وابسته به خونتای ارگ با سابقه «جهاد ومقاومت» طرح و تصویب شده و رهبری می شود. گزارش نامه افغانستان.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

آماده‌باش نظامی در بلخ؛ شهر تعطیل شد

شهر مزارشریف حالت نظامی به خود گرفته و بازارها تعطیل شده است. این وضعیت در واکنش به معرفی عبدالرقیب مبارز، فرمانده تازۀ پولیس بلخ در این ولایت حکم‏‌فرما شده است.

قرار است امروز عبدالرقیب مبارز، به حیث فرمانده پولیس ولایت بلخ معرفی شود، اما عطامحمد نور، والی پیشین این ولایت گفته است که مانع تقرر فرمانده جدید خواهد شد. آقای مبارز به جای محمداکرم سامح، فرمانده پیشین پولیس بلخ مقرر شده است؛ آقای سامح عضو جمعیت اسلامی است.

شهر مزارشریف از بامداد امروز چهرۀ نظامی به خود گرفته، نیروهای امنیتی در حال آماده باش قرار دارند و جادههای فرماندهی پولیس بلخ و میدان هوایی مولانا جلالالدین محمد بلخی به روی رفتوآمد کنندگان بسته است.

عطامحمد نور، شب گذشته با نشر اطلاعیهیی در صفحۀ رسمی فیس‌بوکش از شهروندان شهر مزارشریف خواسته است تا امروز به وظایفشان حاضر نشوند و هم‏چنان از دکان‌داران خواسته تا برای حفظ امنیت خود و امنیت باشندگان این شهر، بازارها و فروشگاههایشان را بسته نگهدارند و در خانههای خود بمانند.


آقای نور در این اطلاعیه ارگ را به توطئهچینی برای برهمزدن آرامش و امنیت مردم بلخ متهم می‏‌سازد و میگوید، «ارگ از تفاهمی که اخیراً میان آن‌ها و بلخ صورت گرفته بود، دارد تخطی میکند و برنامههای شومی را در قبال مردم ما روی دست دارد.»

قول اردوی 209 شاهین در بلخ با نشر پیامی از دست به کارشدن این نیروها خبر داده است.

در همین حال نصرت رحیمی، سر پرست دفتر سخنگوی وزارت داخله به رسانه‏‌ها گفته است که تا پایان امروز تصمیم این وزارت در این زمینه مشخص خواهد شد.

در حال حاضر نشستی با حضور شماری از مقامهای حکومتی، رئیس شورای ولایتی، برخی از نمایندگان مجلس و فرماندهان پیشین جهادی در اقامتگاه عطامحمد نور در بلخ جریان دارد.

خواستیم تا در این باره دیدگاه مسئولان محلی و مقامهای امنیتی این ولایت را نیز داشته باشیم، اما با تلاشهای زیاد موفق نشدیم.