راشا تودی – ترجمه رضا نافعی

 بنابه گزارش  «وال استریت ژورنال» ایالات متحده در کار تدارک تحریم علیه » نورد استریم 2″ است. در این صورت دوری واشنگتن و برلین از یکدیگر باز هم بیشتر تر خواهد شد. موارد مورد اختلاف میان دو کشور تقریبا هر روز فزونی می یابد.
ایالات متحده که مخالف کشیدن این خط لوله برای حمل گاز ارزان از روسیه به اروپاست بر فشار خود بر دولت آلمان می افزاید. بنا به گزارش وال استریت ژورنال دولت امریکا در کار تدارک مجازات موسساتی است که به تامین هزینه کشیدن این خط لوله کمک می کنند.
روزنامه پیشگفته با استناد به سخنی از یک مقام اطلاعاتی که مشاور دونالد ترامپ در امور امنیتی است نوشته است که چتر دفاعی ایالات متحده با نورد استریم 2 با یکدیگر ناسازگارند و نمی توانند در کنار هم قرار گیرند . اگر می خواهید ما شما را از گزند جانور حفظ کنیم، پس چرا به آن غذا می دهید؟
بنا به نوشته روزنامه مذکور از منظر مقامات آلمانی تحریم ها «تجاوز علیه یک همپیان ناتو» محسوب شده است: تحریم ها علیه خط لوله فقط به معنی مقابله با آلمان نیست، بلکه به معنی مقابله با اروپاست. ما برای به پایان رساندن خط لوله از انجام هیچ اقدام ضروری فروگذار نخواهیم کرد. تشدید اختلاف بر سر نورد استریم 2 میتواند فاصله کنونی میان ایالات متحده و آلمان را باز هم عمیق تر سازد.
موضوعات مورد اختلاف دیگر مربوط می شوند به تهدید های امریکا مبنی برتجدید نظر در قرارداد های مبادلات بازرگانی و مقرر ساختن تعرفه های تنبیهی گمرکی، اقدام واشنگتن مبنی بر فسخ قرارداد برجام با ایران و هر بار برای افزایش هزینه تسلیحات با لحنی تند تر از آلمان طلبکاری کردن.
طرح اخیرا اعلام شده از سوی ایالات متحده نیز حتما به بهبود مناسبات با امریکا کمک نخواهد کرد، طبق این طرح کشورهائی که نیروهای امریکا در آن مستقر هستند (مانند آلمان.م) باید از این بابت هزینه ای بمراتب بیشتر از دیگر کشورها بپردازند.
افزون بر این ها، در روزهای اخیر، واشنگتن تهدید کرد که اگر مسئولیت ایجاد شبکه » جی 5″ به موسسه چینی «هو آ وای» واگذار شود، مبادله اطلاعات امنیتی بین امریکا و آلمان محدود خواهد شد.
وال استریت ژورنال با استناد به گفته های نمایندگان امریکا می نویسد آنها می گویند تحریم ها می توانند با قانون » مبارزه با دشمنان امریکا» تکمیل شوند. با این قانون باید با سرمایه گذاران و موسساتی روبرو شد که در امر کشیدن خط لوله انتقال گاز و نفت سهیم هستند.
بنا به اطلاعات روزنامه مذکور تحریم های امریکا سبب خواهند شد که «گاسپروم» سهام شرکای غربی را بخرد و خود به تنهائی کار را به اتمام برساند. بر اساس اطلاعاتی که گاسپروم در اختیار گذاشته دشوار ترین مراحل کشیدن لوله به پایان رسیده، گاسپروم می تواند برنامه نورد استریم 2 را با هزینه بیشتر و در مدت زمانی بیشتر به تنهائی به پایان برساند. در صورت کنار رفتن سرمایه گزاران غربی بانک های روسیه و احتمالا سرمایه گذاران چینی نیز می توانند به میدان آیند.
نورد استریم 2 از مدت ها پیش موضوع بحث و مشاجره میان امریکا و آلمان است. صدراعظم مرکل پیش از سفر سال پیش خود به واشنگتن با مشاوران خود به این نتیجه رسید که در سفری که در پیش دارد در باره این موضوع اصلا صحبت نکند. اما این طور نشد. بمحض این که او در مقابل ترامپ قرار گرفت، هنوز خود را روی صندلی جا به جا نکرده، ترامپ به او گفت :» آنجلا شما باید خرید گاز از پوتین را تمام کنید ! «.
ریچارد گرنل، سفیر امریکا در آلمان نیز، در ماه ژانویه سال جاری تهدید به تحریم کرد و برای موسسات سهیم در کشیدن لوله گاز نامه هائی متضمن همین امر ارسال داشت.
برغم این تهدیدات دولت آلمان در مورد نورد استریم 2 بگونه ای حیرت انگیز استوار ماند. مرکل در سخنانی که در ماه گذشته در کنفرانس امنیت مونیخ بیان کرد یک بار دیگر از پروژه مذکور دفاع کرد و گفت: مولکول گاز روسیه، مولکول گاز روسیه است، چه از طریق اوکرائین بیاید چه از طریق دریای بالتیک. به این ترتیب پاسخ به این سوال که ما چقدر به گاز روسیه وابسته هستیم بستگی به این ندارد که این گاز از لوله اوکرائین بدست ما می رسد یا از لوله دریای بالتیک. آیا هدف ما فقط این است که روسیه را وابسته به چین سازیم یا می خواهیم کاری کنیم که یگانه خریدار گاز روسیه چین باشد؟ آیا این تامین کننده علائق اروپائی ماست؟ بنظر من چنین نیست. ما هم می خواهیم اندکی در مناسبات بازرگانی سهیم باشیم.
مرکل می داند که در این مورد، اکثریت مردم آلمان پشتیبان او هستند. طبق نظر پرسی موسسه فورسا در ماه ژانویه (دو ماه پیش) 73 در صد از مردم آلمان حمل گاز از لوله گاز دریای بالتیک را درست و فقط 16 درصد آن را نادرست می دانند. از نظر 77 در صد از پرسش شوندگان هدف امریکا از این تهدید که موسسات سهیم در کشیدن لوله گاز را تحریم خواهد کرد اخاذی است.

https://deutsch.rt.com/international/85617-sanktionen-gegen-nord-stream-2/