در این مراسم، چهره‌های مثل محمد محقق، یونس قانونی، حامدکرزی، و عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه حکومت وحدت ملی نیز حضور داشتند

مراسم یادبود از سالروز جان باختن عبدالعلی مزاری در غرب کابل، حوالی ساعت دوازده چاشت امروز (پنج‌شنبه، ۱۶حوت) آماج حمله قرار گرفت.

این مراسم از سوی محمد محقق، معاون دوم ریاست‌اجراییه برگزار شده بود و در آن شماری بزرگی از مردم و سیاسیون حضور داشتند.

وزارت امور داخله می‌گوید که از یک خانه در نزدیکی مصلی عبدالعلی مزاری – محل برگزاری مراسم – چهار هاوان بر این گردهمایی شلیک شدند.

نصرت رحیمی، سرپرست دفتر سخن‌گوی وزارت داخله می‌افزاید که یک تن در پیوند به این رویداد بازداشت شده و عملیات برای بازداشت سه تن دیگر نیز ادامه دارد.

در این رویداد، دو تن در نتیجۀ فرود آمدن هاوان بریک خانه کشته شدند و سه تن دیگر زخمی شده‌اند. مقام‌های صحی نیز می‌گویند که یک جان باختۀ شانزده زخمی این رویداد  به شفاخانه‌‌ها انتقال داده شده‌اند.

در همین حال، محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری که در این مراسم حضور داشت، می‌گوید که به خود او آسیبی نرسیده اما هشت محافظش زخمی شده‌اند.

عبدالطیف پدرام، نامزد دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در این رویداد به گونۀ سطحی زخمی شده‌است

.

در این مراسم، چهره‌های دیگر مثل محمد محقق، معاون دوم ریاست‌اجراییه، یونس قانونی، معاون تکت انتخاباتی صلح و اعتدال، حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین، عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه حکومت وحدت ملی نیز حضور داشتند.

تاکنون مسؤولیت این رویداد را کسی و یا گروهی به عهده نگرفته است

ویدیو.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=40&v=qIXHg3aHv3w.

+++++++++++++++++++++++

محقق: حملۀ راکتی امروز بر مصلی مزاری با تبانی حکومت انجام شده‌است

در این حملۀ راکتی چهارتن کشته شدند و در حدود بیست تن دیگر زخمی شده‌اند

حملۀ راکتی امروز بر مراسم یادبود از بیست‌وچهارمین سالروز جان باختن عبدالعلی مزاری در غرب کابل، با واکنش‌هایی روبه‌رو شده‌است.

از این میان، محمد محقق، معاون دوم ریاست‌اجراییه که این مراسم را برگزار کرده بود، حکومت را در دست داشتن به این حمله متهم می‌سازد و می‌گوید که حکومت با این کار، با رقیبان سیاسی‌اش تصفیه حساب می‌کند.

حوالی ساعت دوازدۀ چاشت امروز(پنج‌شنبه، ۱۶ حوت) هنگامی که یونس قانونی، معاون تیم انتخاباتی صلح و اعتدال در مراسم یادبود مزاری سخنرانی می‌کرد، بیش از هشت موشک به گردوپیش مصلی مزاری – محل برگزاری مراسم امروزی – برخورد کردند.

این حملۀ موشکی که در آن چهارتن کشته شدند و در حدود بیست تن دیگر زخمی شده‌اند، باعث مختل شدن مراسم شد و مردم و سیاسیون با شتاب‌زده‌گی و ترس، محل را ترک کردند.

تاکنون هرچند گروهی مسؤولیت این حمله را به عهده نگرفته‌است، اما محمد محقق می‌گوید که حکومت با استفاده از نام داعش این حمله را بر علیۀ رقیبان سیاسی‌اش راه‌اندازی کرده‌است.

آقای محقق، ساعاتی پس از این رویداد، در خانه‌اش در غرب کابل در یک نشست خبری گفت که مجلس امروزی برای مردم «تعیین کننده» بود و از این لحاظ به‌گفتۀ او حکومت نتوانست این کار را تحمل کند: «این‌ها (حمله‌ها) یا بر می‌گردد به ضعف حکومت یا به هماهنگی و تبانی دولت با یک چنین حلقاتی که در شرایط حساسی از آن‌ها به حیث یک وسیله استفاده کند علیه رقیبان سیاسی خود. امروز چون این مجلس، مجلس تعیین کننده بود و جهت سیاسی ملت را تعیین می‌کرد، در چنین شرایطی این حادثه سراغ مردم میاید و من جدأ ملاحظه دارم.»

محقق افزود: «وقتی ما می‌خواستم برنامۀ امروز را بگیریم، تمام فسبوک‌های مستعار حکومت فعال شدند تا نگذارند مراسم برگزار شود… ولی موفق نشدند و آخر از این مسله علیه ما استفاده شد.»

آقای محقق، پس از آن‌که معاون دوم تیم انتخاباتی «صلح و اعتدال» به رهبری حنیف اتمر شد، از سوی رییس‌جمهور غنی از سمت معاونیت دوم ریاست‌اجراییه برکنار شد. حرکتی‌که اکنون محقق می‌گوید سیاسی و هدفمندانه بوده‌است: «از زمانی که تیم صلح و اعتدال که رقیب جدی حکومت به حساب می‌رود را ایجاد کردیم مرتب مورد حملات استیم. خانه‌های بسیاری اعضای این تیم چور شدند، سلاح‌های شان برده شدند و خودشان بدون دفاع در برابر تهدیدها قرار داده شدند.»

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه که در جریان این حمله در مصلی مزاری حضورداشت، می‌گوید که این رویداد در مخالفت با تمامی ارزش‌های انسانی و اسلامی است و «دشمنان افغانستان نمی‌توانند با این حمله‌های ناجوان‌مردانه و جنایت‌کارانه به دل‌های مردم هراس‌ بیافگنند و به هدف‌شان برسند.»

در مراسم امروزی، صدهاتن در مصلی عبدالعلی مزاری در دشت برچی کابل شرکت کرده بودند. حضور سیاسیون نیز پر رنگ بود. حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین، عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه، یونس قانونی، معاون نخست تیم انتخاباتی صلح و اعتدال، عبدالولی مسعود، حنیف اتمر و لطیف پدرام نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری و شماری دیگر از سیاسیون در این مراسم حضور داشتند.

در این رویداد، لطیف پدرام و هشت محافظ حنیف اتمر نیز زخمی شده‌اند. حنیف اتمر، از حکومت می‌خواهد که به‌گونۀ جدی این رویداد را بررسی و عاملان آن را به کیفر برساند.

حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین نیز این حمله را نکوهش کرده و گفته‌است که این کار از سوی «عناصر بیگانۀ ضد صلح» انجام شده‌است.

با این همه، ارگ ریاست‌جمهوری، این حمله را نکوهش کرده‌ و گفته است که «حمله بر گردهمایی‌ها و تجمعات مردمی، عمل جایتکارانه و دشمنی با ارزش‌های مدنی و مردم سالاری است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

زخمی شدن هشت محافظ حنیف اتمر در حمله بر مراسم یادبود مزاری

دفتر رسانه‌یی محمد حنیف اتمر با نشر یک اطلاعیه فوری از زخمی شدن هشت محافظ مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان خبر داده است.

به گزارش  سایت همایو ن بنقل ازاسپوتنیک، دفتر رسانه‌یی تیم انتخاباتی صلح و اعتدال با نشر یک اطلاعیه فوری خبر داده است که محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در مراسم 24-مین سالروز درگذشت شهید وحدت ملی، عبدالعلی مزاری در کابل اشتراک ورزیده بود، از حمله بر این مراسم جان سالم بدر برده است.در ادامه اطلاعیه آمده است: ظاهراً تروریستان بر این مراسم حمله راکتی انجام دادند که در این حادثه به آقای اتمر هیچ آسیبی نرسیده است و بخیر از محل مراسم بیرون شده است.اطلاعیه می افزاید: در این حادثه هشت محافط آقای محمد حنیف اتمر زخمی شده اند که تحت تداوی می باشند.

مراسم 24-مین سالروز درگذشت عبدالعلی مزاری با حضور مقامات بلندپایه حکومت در غرب کابل برگزار شده بود که در جریان آن صدای انفجارها شنیده شد.

به احتمال زیاد این انفجارها ناشی از پرتاب هاوان ها بوده که به منازل مسکونی اطراف مصلا نیز اصابت نموده اند. پس از بیرون شدن مقامات از محل، صدای چندین انفجار نیز شنیده شد. گفته می شود که یک هاوان در نزدیکی محلی که مقامات نشسته بودند، اصابت کرده است.

حامدکرزی، داکترعبدالله عبدالله، صلاح الدین ربانی، حنیف اتمر، لطیف پدرام، یونس قانونی، احمدولی مسعود، محمد محقق و شماری از اعضای کابینه و نماینده گان شورای ملی مصلی شهید مزاری را ترک کردند.

براساس اطلاعات ابتدایی، این حادثه قربانیان ملکی نیز در پی داشته که تا هنوز تعداد آنها معلوم نیست.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

Advertisements