دونالد ترامپ و برنی سندرز رقابت های انتخاباتی خود برای سال ۲۰۲۰ را آغاز کرده اند. ترامپ با حمله ی شدید به دموکرات ها مدعی شد آمریکا هرگز سوسیالیست نخواهد شد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز شنبه و در جریان گردهم‌آیی سالانه محافظه‌کاران (CPAC) از آن چه گرایش سوسیالیستی دموکرات‌ها خواند، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترامپ در جریان سخنرانی دو ساعته خود در حومه واشنگتن، به موضوعات جنجالی هفته گذشته اشاره‌ای نکرد. وی نسبت به اظهارات مایکل کوهن، وکیل سابقش که وی را «نژادپرست، دروغگو و متقلب» خوانده بود، سکوت اختیار کرد. رئیس جمهوری ایالات متحده، گفت‌وگوهای ناتمام با کیم جونگ اون، رئیس جمهوری کره شمالی را هم صرفا «یک دیدار سازنده» توصیف کرد.
در حالی که کارزارهای انتخابات مقدماتی در حزب دموکرات عملا آغاز و به شدت رسانه‌ای شده، ترامپ در سخنرانی روز شنبه به رقبای سیاسی و به‌ویژه «معامله جدید سبز» این حزب، برای حفاظت از محیط زیست حمله کرد. رئیس جمهوری ایالات متحده این برنامه حزب دموکرات را عامل ویرانی اقتصاد آمریکا و «احمقانه‌ترین طرح» ممکن توصیف کرد.
این سخنان در حالی عنوان می شود که برنی سندرز، نامزد جریان چپ حزب دموکرات آمریکا رسما نامزدی خود را برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ اعلام کرده است. الکساندریا اوکاسیو-کورتز، عضو جوان و رسانه‌ای مجلس نمایندگان آمریکا، یکی از نزدیک‌ترین افراد از نظر خط سیاسی به آقای سندرز به شمار می‌رود.
دونالد ترامپ با حمله به خانم اوکاسیو-کورتز، وی را یک «دیوانه» خطاب کرد که «نقش بزرگی در طرح «معامله جدید سبز دارد».
رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین با انتقاد شدید از «طرح بیمه بهداشت عمومی» که از سوی کاندیداهای دموکرات مطرح شده است، آن را عاملی برای افزایش شدید مالیات‌ها دانست. وی گفت: «سوسیالیسم هیچ ربطی به محیط زیست، عدالت و رفاه ندارد.» وی با مثال آوردن ونزوئلا گفت: «این مدل یادآور قدرت مطلق طبقه حاکمان است.» ترامپ افزود: «آینده به کسانی که به سوسیالیسم باور دارند، متعلق نیست. آینده متعلق به آن‌هایی است که آزادی را قبول دارند. ایالات متحده هرگز یک کشور سوسیالیستی نخواهد شد.»
با وجود اختلاف نظر گسترده دونالد ترامپ با کاندیداهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، مساله ونزوئلا و لزوم برکناری نیکلاس مادورو، احتمالا تنها نقطه مشترک دو طرف و به‌ویژه برنی سندرز و ترامپ است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترامپ وجود «گرایش سوسیالیستی» در رقبای دموکرات را یک نقطه قوت برای خود توصیف کرد که شانس وی را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بالا می‌برد. وی ابراز امیدواری کرد که دموکرات‌ها بتوانند پروژه «معامله جدید سبز» را جلو ببرند و «بفروشند» تا وی بتواند «جمهوری خواهی باشد که در مقابل آن‌ها می‌ایستد».

برنی سندرز رسما وارد رقابت انتخاباتی با ترامپ شد
برنی سندرز، سناتور برجسته آمریکایی، با برگزاری نخستین همایش انتخاباتی رسما وارد رقابت‌های سیاسی برای مقابله با دونالد ترامپ شد. او در کارزار مقدماتی حزب دموکرات در انتخابات سال ۲۰۱۶ هم رقیبی بسیار جدی برای هیلاری کلینتون بود. او که اکنون ۷۷ سال دارد در جریان رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات در سال ۲۰۱۶ مغلوب هیلاری کلینتون شد. اما کمی بعد معلوم شد که دبیرخانه و کمیته ملی حزب دموکرات، بر خلاف مقررات این حزب، جانب هیلاری کلینتون را گرفته بودند. رسوایی که به استعفای دبیر حزب دموکرات و دلخوری هزاران هوادار برنی سندرز انجامید.

او در سخنرانی خود دونالد ترامپ را “خطرناک” خوانده است.
به گزارش بی بی سی سندرز در سخنرانی روز شنبه (دوم مارس) وعده داد که یک “انقلاب سیاسی” به راه بیندازد و در مقابل آنچه “طمع‌کاری نظام سرمایه‌داری” خوانده بایستد.
برنی سندرز که روز شنبه در بروکلین نیویورک میان هوادارنش ظاهر شد دونالد ترامپ را “خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ معاصر آمریکا” خواند.
او این بار باید با تعداد بسیار بیشتری از نامزدهای دموکرات رقابت کند اما همزمان به علت شهرت و خیل بزرگ هوادارانش شانس زیادی برای پیروزی در رقابت های درون حزب دموکرات دارد.
بیش از ۱۰ چهره دموکرات از جمله سناتور الیزابت وارن از ایالت ماساچوست؛ سناتور کوری بوکر، از ایالت نیوجرسی، سناتور کمیلا هریس، از ایالت نیویورک و جولیان کسترو، شهردار سن آنتونیو در تگزاس تاکنون رسما وارد صحنه رقابت‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ شده‌اند.
سندرز که از ایالت ورمونت در شمال‌شرقی آمریکا به مجلس سنا راه یافته در سخنرانی آغازین کمپین خود وعده “وحدت ملی” داد و گفت اگر به قدرت برسد نقش “میلیاردرهای طماع” در نابسامانی‌های آمریکا را هدف خواهد گرفت.
سندرز همچون سال ۲۰۱۶، مبارزه با “بی عدالتی اقتصادی” را محور کارزار انتخاباتی خود قرار داده و گفته جنبشی برای کسب “عدالت نژادی، اجتماعی و حتی عدالت محیط‌زیستی” به راه خواهد انداخت.
اگر چه چنین وعده‌هایی صدها هزار نفر را جلب کمپین برنی سندرز کرده اما در مقابل میلیون‌ها آمریکایی را که به طور تاریخی معنای “سوسیالیسم” را مترادف واژگانی “طاعون و سرطان” شناخته‌اند نگران کرده به طوری که برخی از رسانه‌های راست‌گرا از هم اکنون به مخاطبان خود هشدار می‌دهند که دموکرات‌های ترقی‌خواهی چون برنی سندرز به دنبال “گرفتن اسلحه” و حتی “همبرگر” آنها هستند.