جاه طلبی “بوتفلیقه”

الجزایر را به کام شورش می برد!

ترجمه و تدوین – جعفرپویا

با گسترش تظاهرات مردم در روز جمعه هفته گذشته در خیابانهای الجزایرعلیه نامزدی دوباره «عبدالعزیر بوتفلیقه» برای انتخابات ریاست جمهوری آینده «به مدت پنج سال» صفوف تمام گرایش های سیاسی از جمله احزاب اسلامگرا دچار پراکندگی شده است. کمیته هماهنگی ملی «امامان» تلاش می کند در نمازهای جمعه هواداران خود را قانع کنند که از شرکت در تظاهرات خوداری کنند. انها استدلال میکنند «هیچ کسی نمیداند در این انتخابات یک الجزایری و یا یک دشمن یک مسلمان و یا یک ملحد پیروز خواهد شد». جنبش سلفی های الجزایر که ازطرف وهابی های عربستان سعودی حمایت میشود تمایلی به تغییر و تحولات و تضعیف اقتدار دولت «عبدالعزیز بوتفلیقه» ندارد. آنها مانند سلفی های مصر که از ژنرال سیسی حمایت میکنند از«عبدالعزیر بوتفلیقه» حمایت میکنند .

جنبش سلفی های الجزایر که از گسترش حضور مردم در تظاهرات علیه بوتفلیقه نگران است عامل اصلی «ویروس»مبارزه با نیروهای دمکراتیک در شبکه های اجتماعی است. این ستیزه جویان که «علی فیرکوس» رهبر ایدئولوژیک آنها در تاریخ 18 ژانویه 2018 به عنوان نماینده رسمی سلفی های الجزایر انتخاب شد. او مانند نماینده سلفی ها و وهابی های الجزایر در عربستان سعودی مدرسه دینی مدینه را گذرانده است.

یکی دیگر از بازیگران اسلامگرای مخالف تظاهرات مردمی در الجزایر حزب بسیج برای امید الجزایر«ت.آ.ژ» با 20 نماینده در مجلس است. مردم آن را «تاج محل» می نامند. رهبر حزب «عمار غول» وزیر سابق خدمات اجتماعی الجزایر است. او اخیرا گفت «من از رئیس جمهور بوتفلیقه زنده یا مرده» پشتیبانی میکنم.

باید سکوت کانال های تلویزیون خصوصی طرفدار رژیم را به مخالفان تظاهرات علیه رئیس جمهور افزود. همچنین در مقابل طیف مدافعان اسلامگرای رئیس جمهور طیفی از مخالفان اسلامگرا میانه رو رژیم از جمله «جنبش جامعه صلح» با 34 نماینده در مجلس ملی که در اخرین لحظه خود را به قطار انتخابات رساند اما اکثرا قطار را از دست دادند قرار دارند. این حزب اکنون در میان احزاب اپوزیسیون جا دارد و بین سالهای 1999تا 2012 در دولت های مختلف حضور داشت.

«جنبش جامعه صلح» مناسبات دوستانه ای با حزب رئیس جمهور ترکیه طیب اردوغان و حزب اسلامگرا ی «الندا» در تونس. این حزب و متحدانش حزب «عدالت و ازادی» و «جبهه رستاخیز اسلامی» در تظاهرات روز جمعه گذشته شرکت کردند.

 پشت صحنه مذاکرات و مانورهای بزرگ ادامه دارد. ارتش در نقش داورعمل میکند و هنوز نفوذ خود را از سال 1962 حفظ کرده است. متحد قبیله ای رئیس جمهور ژنرال «احمد گود صلاح» معاون وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش ملی است که از معترضان انتقاد میکند. او معتقد است «دشمنان داخلی و خارجی تهدیدی جدی برای ثبات کشور هستند». مخالفان دولت هر چند ناهمگن، ضعیف و تقسیم شده اند اما دراین نظر متحدند که بوتفلیقه «الجزایر و مردمش را گروگان منافع خود و جاه طلبی های خود گرفته است.» 

نامزدی مستقل ژنرال بازنشسته «علی غدیری» درانتخابات یک نمونه بارز از شکاف در داخل نیروهای ارتش است .

در همین گیر و دار، بوتفلیقه که پس از سکته مغزی با صندلی چرخدار گاهی ظاهر می شد، ناگهان به بیمارستان منتقل شد و کسی باور ندارد که دیگر بار از بیمارستان به قصرش منتقل شود و همه گوش به زنگ اعلام مرگ او هستند.

هیچ فردی بهتر از کاریکاتوریست الجزایری «علی دلیم» نمیتواند شرایط کنونی الجزایر را ترسیم کند. او در روزنامه «آزادی» طرحی منتشر کرد که هواپیمای ریاست جمهوری را در مسیر سوئیس نشان میدهد و معترضین بیشماری در خیابانهای الجزایر او را بدرقه می کنند. خلبان هواپیما اعلام میکند “ما از منطقه آشفته عبور میکنیم. کمربندهای خود را ببندید”.

 رئیس جمهور پس از سکته مغزی در سال 2013 در شرایط نامناسبی بسر میبرد و بطور رسمی هفته گذشته برای اقامت کوتاهی برای آزمایشهای پزشکی به ژئو رفت.

https://www.humanite.fr/en-partie-tenus-par-le-pouvoir-les-islamistes-en-rangs-disperse

++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

تظاهرات کم‌سابقه در الجزایر

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر به دنبال برگزاری تظاهرات کم سابقه در این کشور مدیر کارزار انتخاباتی خود را برکنار کرد.

ده‌ها هزار نفر روز جمعه در شهرهای مختلف الجزایر علیه نامزدی مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تظاهرات کردند.
بنا به اعلام وزارت بهداشت الجزایر در مجموع ۱۸۳ نفر در جریان اعتراضات روز جمعه مجروح شدند. بنا به اعلام مقامات الجزایر یک نفر نیز به دلیل حمله قلبی در تظاهرات جان باخته است.
عبدالعزیز بوتفلیقه قصد دارد برای پنجمین دوره پیاپی در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر شرکت کند. رئیس جمهوری ۸۲ ساله الجزایر وضع جسمانی مناسبی ندارد.
تظاهرات ضددولتی اخیر در الجزایر از زمان اعتراضات در جریان «بهار عربی» در سال ۲۰۱۱ میلادی بی سابقه است.
همزمان با تشدید بحران سیاسی در الجزایر خبرگزاری رسمی این کشور روز شنبه گزارش داد که عبدالعزیز بوتفلیقه عبدالمالک سلال، مدیر کارزار انتخاباتی خود را برکنار کرده و عبدالغنی زعلان را به این سمت منصوب کرده است.
عبدالعزیز بوتفلیقه پس از سکته مغزی در سال ۲۰۱۳ به ندرت در انظار عمومی دیده شده است.

عبدالعزیز بوتفلیقه هم اکنون در بیمارستانی در ژنو به سر می برد، جابجایی در اردوگاه انتخاباتی بوتفلیقه در حالی است که براساس یک فایل صوتی منسوب به سلال که به تازگی پخش شده، وی گفته است که باید برای مقابله با معترضان به زور متوسل شد. این اظهارات خشم تظاهرکنندگان را برانگیخته است.
رسانه ها از بستری بودن رئیس جمهوری الجزایر در بیمارستانی در سوئیس و برخی نیز از وخامت حال وی خبر داده اند.
الجزایر از سوم اسفندماه صحنه تظاهرات در مخالفت با تصمیم وی برای پنجمین نامزدی مقام ریاست جمهوری در انتخابات ۱٨ آوریل (۲۹ فروردین) آینده در این کشور است.
تظاهرات در الجزایر امروز(شنبه) نیز ادامه داشت که در پی آن یک نفر کشته و ۱٨٣ نفر زخمی شدند.
«احمد اویحیی» نخست وزیر الجزایر پنجشنبه شب خطاب به تظاهرکنندگان الجزایری، نسبت به ‘سوریه ای شدن ‘ کشورش هشدار داد.
بوتفلیقه ٨۱ ساله، در سال ۲۰۱٣ دچار سکته قلبی شد و از آن زمان به ندرت در مجامع علنی حاضر می شود.
وی از سال ۱۹۹۹ رئیس جمهوری الجزایر است و پایان دادن به یک دهه شورش مسلحانه در دهه ۹۰میلادی در کشورش را دستاورد خود معرفی می کند.

Advertisements