اتمر شخصي زيرك است و در طول سيزده سال گذشته هيچ شخصي از زندگى مرموز وى خبر ندارد و در طول چندين سال گذشته خانم و فرزندانش در تاجيكستان به سر مي بردند و مدتی مي شود كه از آنجا به انگلستان نقل مکان كرده اند

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان  محمد حنیف اتمر، اشرف غنی را مانع رسیدن به توافق صلح با طالبان می‌داند. مشاور پیشین رییس جمهور که اکنون رقیب انتخاباتی وی برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری است، اشرف غنی را به خاموش کردن صدای دگراندیشان در روند صلح با طالبان متهم می‌کند و معتقد است وی با این کار مانع رسیدن به توافق صلح با طالبان خواهد شد.
محمد حنیف اتمر از اشرف غنی خواسته است با به اتمام رسیدن دوره ریاست جمهوری‌اش در ماه می از قدرت کناره‌گیری کند تا دولت جدید بتواند با رویکردی جامع تر و جمع‌گرا مذاکرات صلح با طالبان را پیش ببرد.
اتمر به رویترز گفت: گروهی از سیاستمداران تلاش داشتند تا طالبان را برای دیدار با نمایندگان صلح رییس جمهوری قانع کنند اما اشرف غنی در واکنش به این دیدار اعلام کرد که شرکت کنندگان در این نشست صلاحیت اجرایی ندارند و نمی توانند افغانستان را نمایندگی کنند. به گفته اتمر، اشرف غنی به دنبال این دیدار از سازمان ملل خواسته است تا برای سفر نماینده طالبان محدودیت ایجاد کنند.

چقدر این سخنان فریبنده حنیف اتمر به واقعیت نزدیک است؟
“این حرف که مشکل و تفاوت فکری بین رییس حکومت وحدت ملی اشرف غنی احمدزی و مشاور شورای امنیت ملی حنیف اتمر وجود داشت و دلیلی به استعفای اتمر شد، فقط به یک تعداد خوش باور و ساده لوح قابل قبول است.
در حقیقت این دو شخصیت بین خود هیچ مشکلی ندارند، چهار سال با قدرت تمام و یکجانبه حکومتداری نمودند، به مردم شان و به تیم شان جدی و حسابی کار کردند، حالا که نزدیک انتخابات است با همین روش با درک از ساده لوحی حریف ها با تفاهم بین خود به دو تیم یا تکت انتخاباتی تقسیم شدند تا عده ای از سیاست زده و سیاست بازهای تاجیک، هزاره و ازبک با حنیف اتمر به نام کاندید به خیال معاونیت بروند و با این روش، رای شان را حسابی و کتابی تقسیم کنند و بعد از پیروزی اشرف غنی احمدزی جناب حنیف اتمر سر وظیفه قبلی خود قوی تر و مطمین تر برای یک دوره ای دیگر بعنوان نفر خاص برای پنج سال می گردد.”

حنیف اتمر از مرموزترین و خطرناکترین چهره های حکومت در زمان کمونیست ها و مجاهدین و دوران حکومتداری کرزی و غنی بوده است. این فرد مرموز چندین بار توسط سازمان های استخباراتی جهانی معامله و در میان چندین کشور دست به دست شده تا اینکه به دامان انگلیسی ها افتاد.

اتمر در هیچ یک از دوره های کاری خود سابقه درخشانی در خدمتگذاری نداشته بل با زیرکی و فراست درونی خود به سازمان های استخباراتی روسیه و انگلیس و پاکستان خدمت نموده است. وی در زمان همراهی با کمونیست ها تجربه اندوخت و در زمان همراهی با انگلیسی ها از آن تجربه ها و اندوخته های قبلی استفاده کرد تا آنجا که در پشت پرده حافظ اصلی منافع انگلیس در افغانستان شناخته می شد.

هرچند به گذشته اتمر بیشتر وارد شویم، بیشتر به عمق سرسپردگی وی پی می بریم اما آنچه بیشتر از همه قابل اهمیت است، تلاش های روزهای اخیر وی می باشد که چگونه آمریکایی ها اجازه داده اند که یک مامور کارکشته قدیم روس و حافظ منافع امروز انگلیس، در صحنه ریاست جمهوری عرض اندام کند و به عنوان رییس جمهور خود را کاندید نماید؟

در اینجا سه گزینه وجود دارد:
اینکه آمریکایی ها از بردن منابع افغانستان خسته شدند و می خواهند بتدریج از صحنه قدرت در افغانستان کنار رفته و قدرت را به انگلیسی ها واگذار کنند که حنیف اتمر به عنوان اولین گزینه وارد میدان شده است؟
یا اینکه انگلیسی ها از دنباله وری آمریکایی ها خسته شدند و تصمیم گرفته اند بصورت مستقل در افغانستان کار کنند و زور خود را با کاندید شدن بهترین و مطمین ترین نیروی شان در افغانستان به آزمایش گرفته اند؟
و یا اینکه حنیف اتمر برای چندمین بار توسط سازمان های استخباراتی معامله می شود و اینبار از انگلیس به آمریکا فروخته شده است؟

در هرحال حنیف اتمر مهره اصلی استخبارات روسیه بوده و مدتی است که مامور انگلیس در افغانستان می باشد، با این وصف هنوز سران برخی از (به اصطلاح) احزاب و متنفذین قومی نفهمیده اند که حنیف اتمر خطرناکتر از اشرف غنی است و همانگونه که غنی با آنان رفتار کرد این فرد بدتر از آن را بر سر اینان می آورد.

اتمر شخصي زيرك است و در طول سيزده سال گذشته هيچ شخصي از زندگى مرموز وى خبر ندارد و در طول چندين سال گذشته خانم و فرزندانش در تاجيكستان به سر مي بردند و مدتی مي شود كه از آنجا به انگلستان نقل مکان كرده اند.

Advertisements