تشدید درگیری‌های مرزی بین هند و پاکستان

اعلام حالت اضطرار نظامی در پاکستان

در پی افزایش تنش میان دهلی نو و اسلام آباد، قوای مسلح پاکستان در حالت احضارات درجه یک قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، حکومت پاکستان به اردوی این کشور دستور داد تا آمادگی هر نوع جواب بلمثل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد.

این در حالی است که پیش از این ارون جیتلی، وزیر مالیه هند با نشر پیامی در توییتر اعلام کرده بود که حکومت هند در واکنش به حمله تروریستی در کشمیر، بالای کالاهای پاکستانی تعرفه گمرگی ۲۰۰ درصدی وضع نموده است.

یادآوری میکنیم، روز پنجشنبه (۱۴ فبروری) رسانه های هندی از وقوع یک انفجار در منطقه پلواما در ایالت جامو و کشمیر خبر دادند. گفته میشود بمب جاگذاری شده در یک موتر در مسیر کاروان نیروهای امنیتی هند منفجر گردید.

در نتیجه این رویداد دستکم ۴۵ پولیس کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند.

شماری از مقامات هندی ادعا دارند که حکومت پاکستان در این حمله دست دارد.

++++++++++++++++++++++

جدال هند و پاکستان؛ آرد شدن افغانستان میان دو سنگ

با شدت گرفتن تنش‌ میان هند و پاکستان، نگرانی‌ها در مورد تأثیر آن بر اوضاع افغانستان نیز افزایش یافته است

.

جنرال نظیفه ذکی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید که افغانستان به هر صورت در این تنش آسیب می‌بیند.

«هر دو کشور همسایۀ ما استند و [تنش میان این دو کشور] بر وضعیت کشور ما تأثیر می‌گذارد. یکی از تأثیراتش همین بود که امروز طیارۀ کام‌ایر را که از خاک پاکستان به هند میرفت، دور داد که صدها مریض و کسانی که مشکلات داشتند، پس دوباره به کابل آمدند. یکی از مشکلاتی که بسیار زود دامنگیر افغانستان شد و طبیعی است که وقتی یک کشور همسایه درگیر تنش شود، همسایه از آن آسیب میبیند».

بانو ذکی می‌گوید که افغانستان نمی‌خواهد خود را وارد این موضوع بسازد و در پی حفظ بیطرفی است. اما نباید فراموش کرد که افغانستان روابط بسیار حسنه با هند داشته و پاکستان همواره مشکل ایجاد کرده است.

«ما با هیچ کشوری طرف شده نمیتوانیم. نه با پاکستان و نه با هند که دوست بسیار خوب ما است و هیچگاهی به جز کمک، ضرری از این کشور به ما نرسیده است، برخلاف پاکستان که در تمام دوره‌های تاریخ گروه‌های تروریستی و تنظیمی را جا داده است و میتوانیم بگوییم که افغانستان را به این روز رسانیده است».

این عضو مجلس نمایندگان افغانستان امیدوار است که جامعۀ جهانی این مشکل را با وساطت حل کند:

«ما به عنوان مردم کشوری که سالها درگیر جنگ بوده است، مشکل جنگ را به خوبی درک می‌کنیم. امیدوارم با وساطت جامعۀ جهانی این معضل به زودی حل شود و نه به کشور دوست و همسایۀ ما و نه هم به مردم عوام پاکستان ضرری از ناحیه متوجه شود که افغانستان هم دچار مشکل نشود».

جنرال ذکی با اشاره به اعلامیه اخیر طالبان در مورد تنش هند و پاکستان، می‌گوید که طالبان، تحت فرمان پاکستان استند:

«این را باید پوست‌کنده بگوییم که طالبان تحت قوماندۀ طالبان استند و وقتی میخواهیم صلح کنیم اول با پاکستان صلح کنیم و بعد با طالبان. زیر پاکستان از اول، حامی طالبان و نخستین کشوری بود که آنان را به رسمیت شناخت. وقتی طالبان از افغانستان فرار کردند نیز پایگاه شان پاکستان بود که در آنجا دوباره جان گرفتند و به افغانستان برگشتند. طالبان هم در این تنش متضرر میشوند زیرا این‌ها [پاکستان] حامیان شان استند و اینها در همان کشتی روان اند. من صد درصد میگویم که حامی طالبان پاکستان است، بدون رضایت پاکستان طالبان دور میز مذاکره نمی‌نشینند و تحت قوماندۀ حکومت یا استخبارات پاکستان استند. طالبان دست‌نشاندۀ و تحت حمایت پاکستان استند و این کشور منبع ایجاد طالبان است».

اما صبغت‌الله احمدی سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که تنش میان هند و پاکستان بر اوضاع افغانستان، هیچ تأثیری نخواهد داشت.

«موضع ما از قبل ما مشخص بوده و این مسأله هیچ ربطی به افغانستان ندارد. ما خواهان فروکش کردن تنش میان تمامی کشورها استیم و به خصوص هند و پاکستان از راه های مسالمت آمیز و مسیر گفتگو و این مسأله را بی‌ربط به افغانستان می‌دانیم».

صبغت‌الله احمدی تبدیل شدن افغانستان به میدان جنگ نیابتی هند و پاکستان را به شدت رد می‌کند:

«ما به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهیم که از قلمرو افغانستان بر علیه کشوری جنگ کنند یا جنگ نیابتی را در اینجا به راه بیندازند».

سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان با اشاره به تنش‌های اخیر میان هند و پاکستان و همچنان تنش‌های لفظی میان ایران و پاکستان می‌گوید که افغانستان به روابطش با کشورها به شکل همیشگی ادامه می‌دهد:

«ما با تمام کشورها رابطۀ دوستانه داریم و روابط ما کماکان با این کشورها به گونۀ دوستانه ادامه خواهد یافت».

تنش میان دو کشور قدرتمند منطقۀ جنوب آسیا به شکل تازه‌یی به خود گرفته است. نیروهای هوایی هند روز سه شنبه از بمباردمان مواضع گروه تروریستی «جیش محمد» در خاک پاکستان خبر دادند و پاکستان نیز روز چهارشنبه خبر سقوط دادن دو جنگندۀ هندی را اعلام کردند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

تکذیب خبر سقوط هواپیماهای هندی

خبرگزاری هندی ANI گزارش داد روز چهارشنبه فقط یک فروند بالگرد نیروی هوایی هند و نه دو هواپیما در ایالت جامو و کشمیر، واقع در شمال این کشور سرنگون شده است.

به گزارش اسپوتنیک، اعلام شده است فقط بالگرد می ـ 17 نیروی هوایی هند سرنگون شده است.
پیشتر سرتیپ آصف غفور، رئیس مرکز خبری ارتش پاکستان در توئیتر خود نوشته بود یکی از هواپیما های هندی در بخش پاکستانی کشمیر و دیگری در خط کنترل این سرزمین سقوط کرده است که کشمیر را بین هند و پاکستان تقسیم می کند.
وی افزود خلبان یکی از هواپیماها هندی سرنگون شده بازداشت شده است.
وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد اسلام آباد توانایی خود برای دفاع از بخش پاکستانی کشمیر را نشان داده است.
روابط دهلی نو و اسلام آباد بطور سنتی تیره است. دو کشور دچار اختلافات سیاسی، تاریخی و ارضی هستند و از جمله در رابطه با موقعیت حقوقی کشور اختلاف دارند.
کشمیر منطقه مورد اختلافی است که تقسیم آن بین هند و پاکستان هنوز از لحاظ حقوقی به ثبت نرسیده است.جدایی خواهان در حال مبارزه به خاطر استقلال یا الحاق این سرزمین به پاکستان در آنجا فعال هستند.
دهلی نو مقامات پاکستان را به حمایت از جدایی خواهان مسلح متهم می کند اما اسلام آباد این اتهامات را رد می کند.
بحران کشمیر پس از 14 فوریه شدت پیدا کرد که یک شبه نظامی انتحاری خود را در نزدیکی ستون پلیس نظامی هند منجر کرد که در نتیجه آن 45 نفر کشته شدند. گروه اسلام گرای موسوم به «جیش محمد» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.
دیروز هواپیما های نیروی هوایی هند اردوگاه «جیش محمد» در بخش پاکستانی کشمیر را بمباران کردند که در نتیجه آن تعدادی از شبه نظامیان و همچنین وسایل نقلیه، سلاحها و مهمات متعلق به آنها منهدم شدند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

ارتش پاکستان ۳ خلبان هندی را دستگیر کرد

به نقل از روزنامه پاکستان، ژنرال «آصف غفور» سخنگوی ارتش پاکستان در کنفرانس خبری خود اعلام کرد: جنگنده های پاکستانی وارد خاک هند شدند و بر روی اهداف مورد نظر نشانه گرهای خود را قفل کردند ولی مانور امروز تنها پیامی برای هند بود و ما از هدف قرار دادن جنگنده‌های هندی در خاک این کشور اجتناب کردیم.

وی افزود : دو جنگنده ای که ساقط شد در خاک پاکستان هدف قرار گرفته بودند و دلیل اصلی شلیک به آنها نقض حریم هوایی پاکستان بود. در مجموع ۳ خلبان هندی به صورت زنده دستگیر شده‌اند.

به گفته ارتش پاکستان یکی از این خلبان ها به دلیل جراحت به بیمارستان منتقل شده است.

غفور در ادامه گفت: به رسانه های دو کشور توصیه می کنم فضا را به سمت جنگ هدایت نکنند، عملیات امروز ما تنها پاسخی به نقض تمامیت ارضی پاکستان بود.

وی در ادامه ضمن رد ادعای هند در مورد ساقط کردن جنگنده « اف ۱۶» پاکستان گفت که ارتش پاکستان در این عملیات از جنگنده اف ۱۶ استفاده نکرده است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

پاکستان ساقط کردن دو جنگنده هندی را تایید کرد

به نقل از جیو نیوز، ژنرال « آصف غفور» سخنگوی ارتش پاکستان گفت نیروی هوایی این کشور صبح امروز دو فروند جنگنده هندی که حریم هوایی پاکستان را نقض کرده بودند، را شناسایی کرده و در اقدام فوری آن را سرنگون کرد.

وی ا فزود لاشه یک هواپیما در منطقه مرزی کشمیر در خاک پاکستان سقوط کرده و لاشه جنگنده هندی دیگر در منطقه کشمیر تحت کنترل هند سقوط کرده است. نیروهای امنیتی پاکستان در محل سقوط جنگنده هندی، یکی از خلبانان را بازداشت کردند.

«محمد فیصل» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز لحظاتی پیش در بیانیه ای اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور در محدوده خاک پاکستان براساس حق دفاع از کشور، دو فروند جنگنده هند را سرنگون کرده است.

وی افزود پاکستان هرگز خواهان تشدید تنش ها با هند نیست اما اگر وضعیت درگیری بر پاکستان تحمیل شود ما همیشه برای پاسخ به آن آماده هستیم

++++++++++++++++++++++++++++++++++.

دهلی‌نو از ورود سه جنگنده پاکستانی به حریم هوایی هند خبر داد/ سقوط جنگنده هند در کشمیر

در ادامه تنش میان اسلام آباد و دهلی نو، مقامات هندی از ورود سه جنگنده پاکستانی به حریم هوایی این کشور و همچنین سقوط یک جنگنده نیروی هوایی هند در منطقه تحت منازعه کشمیر خبر داده‌اند.

به گزارش سایت همایون از نقل از الجزیره، مقامات دهلی نو امروز چهارشنبه از ورود غیرقانونی 3 جنگنده ارتش پاکستان به حریم هوایی هند خبر دادند.

به گفته مقامات هندی، روز سه شنبه جنگنده های هندی با ورود به منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان مواضع تروریستها را در مناطق کوهستانی بمباران کردند که گفته می شود دهها تروریست کشته شدند.

به گفته یک مقام هندی، حملات هوایی به مواضع یک گروه تروریستی در منطقه تحت تسلط پاکستان در کشمیر انجام شده است، گروهی که در حال انجام آموزش برای انجام اقدامات تروریستی به هند بوده است.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در واکنش به این اقدام هندیها، آن را تجاوز به حریم پاکستان خوانده بود و تاکید کرده بود که اسلام آباد این حمله را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

تنش در روابط این دو همسایه که هر دو دارای تسلیحات اتمی خطرناک هخستند بعد از حمله یک گروه تروریستی به اتوبوس حامل نظامیان ارتش هند در منطقه مرزی بالا گرفته است.

در این حمله بیش از 40 نیروی ارتش هند کشته شدند.

در عین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که یک جنگنده نیروی هوایی هند روز چهارشنبه در منطقه مورد منازعه این کشور با پاکستان سقوط کرده است و هر دو خلبان آن و یک غیرنظامی کشته شده اند.

هنوز جزئیات بیشتری درباره این حادثه و اینکه چرا این جنگنده در حریم هوایی پاکستان سقوط کرده است گزارش نشده است.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
 

شاهدان عینی:

مکان مورد حمله هند یک مرکز آموزش نظامیان پاکستانی بود

روستاییان پاکستان در منطقه‌ای که هند روز سه‌شنبه 26 فوریه حمله هوایی انجام داده گفته‌اند که مکان مورد حمله، مرکز آموزش نظامیان پاکستانی بود و فقط یک تن در این حمله کشته شدند.

روستاییان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، صدای چهار انفجار بزرگ شنیده شد اما این مکان مرکز آموزش نظامیان پاکستانی بود.

محمد اجمل یکی از این روستاییان پاکستانی گفت: «ما دیدیم که درختان اطراف منطقه نابود شده و یک خانه مسکونی نیز تخریب شده است».

مقام‌های امنیتی هند روز سه‌شنبه 26 فوریه با انجام یک حمله هوایی بر مناطق مرزی پاکستان مدعی شدند که «اردوگاه تروریستی جیش محمد» را منهدم کرده و 300 «تروریست» را کشتند.

هند بامداد سه‌شنبه 26 فوریه اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور «پایگاه‌هایی متعلق به تروریست‌ها در پاکستان را بمباران کرد».

خبرگزاری ANI هند گزارش داد که این هواپیما، بمب یک هزار کیلوگرامی که توسط لیزر هدایت می‌شد را در یک اردوگاه مهم «تروریستی» در خط مرزی پرتاب کرده که در نتیجه‌ی آن این اردوگاه کاملا منهدم شده و 300 «تروریست» کشته شدند.

در حالی که مقام‌های پاکستانی می‌گویند حمله هوایی هند تلفات جانی یا مادی برجای نگذاشته است.

پراکاش جاوادیکار وزیر منابع انسانی هند در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که ارتش این کشور اقدامات لازم را برای دفاع از کشور گرفته و به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

به نقل از وزیر منابع انسانی هند، نارندرا مودی نخست وزیر این کشور در واکنش به حمله اخیر که از سوی جماعت اسلامی جیش محمد مستقر در پاکستان به سربازان هندی در کشمیر صورت گرفت و منجر به کشته شدن 41 سرباز هندی شد، دستور حمله بر پایگاه‌های «تروریستان» در خاک پاکستان نزدیک مرز با هند را صادر کرده است.

پیش از این هم پاکستان اعلام کرده بود، هند حریم هوایی‌اش در کشمیر را نقض کرده است. پاکستان تاکید کرد که جنگنده‌های با هواپیماهای هندی مقابله کرده و آن‌ها را مجبور به بازگشت کردند.

کشمیر منطقه مورد مناقشه میان دو کشور هند و پاکستان است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

عمران خان: پاکستان انتقام خود را در زمان و مکان دلخواه از هند می گیرد


«عمران خان» نخست وزیر پاکستان ضمن تمجید از واکنش فوری نیروی هوایی این کشور علیه نقض حریم هوایی توسط جنگنده‌های هندی اعلام کرد: ارتش باید تا زمان پایان کامل بحران در آماده باش مطلق باشد. وی تصریح کرد: اسلام آباد دست خود را در انتخاب زمان و مکان حمله انتقامی باز می‌بیند و ترجیح می‌دهد از عجله پرهیز نماید. نخست وزیر پاکستان اظهار داشت: در نخستین گام تمام کشورهای جهان و نهادهای مسئولین بین المللی را از این اقدام نسنجیده هند آگاه خواهیم کرد.
عمران تاکید کرد: تمام ادعاهای هند در خصوص هدف قرار دادن تروریست‌ها را رد کرده و نقض حریم هوایی خود را نیز به شدت محکوم می‌کنیم.
نخست وزیر پاکستان گفت: رفتار دهلی‌نو باعث برهم خوردن صلح و ثبات و امنیت در منطقه می‌شود و آنها مسئول هر اقدام بعدی هستند که صورت می‌گیرد.
وی اضافه کرد: رسانه‌های جهان می‌توانند نمایندگان خود را به پاکستان بفرستند تا آنها را از حقایق میدانی آگاه کرده و با واقعیت‌ها آشنا شوند.
عمران خان گفت: به زودی نشست مهم پارلمان با حضور سران نظامی برگزار خواهد شد و برای پاسخ قاطع اسلام آباد رایزنی بیشتری انجام می‌دهیم.
گفتنی است نخست وزیر پاکستان طی 5 ماهی که از آغاز مسئولیتش می‌گذرد تا کنون 3 بار از دولت دهلی نو برای مذاکرات و رفع تنش‌های موجود دعوت به عمل آورده است.
نیمه شب گذشته تعدادی از جنگنده‌های هندی با نقض حریم هوایی پاکستان 7 کیلومتر وارد خاک این کشور شدند وسپس با تحت تعقیب قرار گرفتن توسط جنگنده‌های پاکستان مجبور به ترک پاکستان شدند.
خبرگزاری جمهور

++++++++++++++++++++++++++++

واکنش پاکستان به حمله هوایی هند

وزیر امور خارجه پاکستان روز سه‌شنبه 26 فوریه در واکنش به حمله نیروهای هوایی هند به خاک کشورش گفت که جای نگرانی برای مردم پاکستان نیست.

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در سخنانی که از رادیو دولتی پاکستان پخش شد تأکید کرد: «باید منطق بهتری در هند حاکم شود، جای نگرانی برای مردم (پاکستان) نیست زیرا مدافعان کشور کاملا آماده‌اند تا به هر گونه ماجراجویی پاسخ دهند.»

مقام‌های امنیتی هند روز سه‌شنبه 26 فوریه با انجام یک حمله هوایی بر مناطق مرزی پاکستان مدعی شدند که «اردوگاه تروریستی جیش محمد» را منهدم کرده و 300 «تروریست» را کشتند.

خبرگزاری ANI هند گزارش داد که این هواپیما، بمب یک هزار کیلوگرامی که توسط لیزر هدایت می‌شد را در یک اردوگاه مهم «تروریستی» در خط مرزی پرتاب کرده که در نتیجه‌ی آن این اردوگاه کاملا منهدم شده و 300 «تروریست» کشته شدند.

در حالی که مقام‌های پاکستانی می‌گویند حمله هوایی هند تلفات جانی یا مادی برجای نگذاشته است.

پراکاش جاوادیکار وزیر منابع انسانی هند در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که ارتش این کشور اقدامات لازم را برای دفاع از کشور گرفته و به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

به نقل از وزیر منابع انسانی هند، نارندرا مودی نخست وزیر این کشور در واکنش به حمله اخیر که از سوی جماعت اسلامی جیش محمد مستقر در پاکستان به سربازان هندی در کشمیر صورت گرفت و منجر به کشته شدن 41 سرباز هندی شد، دستور حمله بر پایگاه‌های «تروریستان» در خاک پاکستان نزدیک مرز با هند را صادر کرده است.

از سوی دیگر، روستاییان پاکستان در منطقه‌ای که هند حمله هوایی انجام داد گفته‌اند که مکان مورد حمله، مرکز آموزش نظامیان پاکستانی بود و فقط یک تن در این حمله کشته شدند.

روستاییان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، صدای چهار انفجار بزرگ شنیده شد اما این مکان مرکز آموزش نظامیان پاکستانی بود.

قابل ذکر است که پیش از این هم پاکستان اعلام کرده بود، هند حریم هوایی‌اش در کشمیر را نقض کرده است. پاکستان تاکید کرد که جنگنده‌های با هواپیماهای هندی مقابله کرده و آن‌ها را مجبور به بازگشت کردند.

کشمیر منطقه مورد مناقشه میان دو کشور هند و پاکستان است

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

نریندا_مودی نخست وزیر هند به فاطمه پیلوت که با جنگنده میراج صبح امروز بر خاک پاکستان حمله کرد #لقب_قهرمان هند را داد.

بسیاری از مردم میگویند زن چیست که راه کاروان را بگیرد؟
من میگویی زن همه چیز است ، زنان حتی از مردان توانمند تر اند این همان زن است که میگفتید زن چیست امروز توانایی های زنان را در در جهان به نمایش گذاشت .
اگر به تمام زنان فرصت داده شود مثل فاطمه پیلوت میتوانند شایستگی های خود را به جهان نشان بدهند .
اما متاسفانه ما بطرف زن مثل یک انسان نگاه نمی کنیم و حتی اجازه نمی دهیم از سر تنور خانه بیرون برود .
پس چطور میتواند کشور جامعه پیشرفت کند ؟
این در حالی است که ما خود مانع پیشرفت کشور خود هستیم نمی‌خواهیم زنان کار کنند همه فتوا میدهند که جایز نیست زن از خانه بر آید.
پس اگر زن جایز نیست از خانه بر آید تو مرد چطور اجازه داری که دست به قتل و کشتار انتحار دزدی آدم ربائی و قاچاق میزنی ؟
گناه خود را بالای زنان نه اندازید زن هم انسان است باید مثل انسان همرایش برخورد کرد نه مثل یک برده و نوکر
.

جوانان ترقیخواه بدخشان

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

از رهبر وطن پرست تا رهبر وطن فروش
توریالی خاوری
رهبر قهرمان هند ناریندرا مودی بخاطر قتل ۴۵ سربازش پاکستان را به شدت بمباران کرد وپوزه اش را به خاک مالید تا پاکستانی ها دیگر برای قرن‌ها این درس تلخ را فراموش نکنند.
اما رهبر مرادخانی ودست نشانده ،خائن ملی،حامی تروریسم اشرف غنی احمد زی با کشتن ۴۵ هزار سربازش توسط لشکر نیابتی پاکستان یعنی طالبان،آنها را به آیس کریم دعوت نموده تا هزاران سال طعم شیرین آیس کریم را بسر داشته و به قتل وکشتار مردم بی‌دفاع افغانستان ادامه دهند!!
اینست ساده ترین تعریف یک رهبر ملی،وطنپرست با یک رهبر خائن ،تروریست ودست نشانده !!توریالی