«

روبن داریو مولینا» معاون آسیایی وزارت خارجه ونزوئلا در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اینکه بحران ونزوئلا به دودستگی جامعه بین الملل تبدیل شده و اینکه وی آینده این جدال را چگونه پیش بینی می کند گفت: ونزوئلا در واقع به دلیل ثروت، پیشینه و تاریخ آزادی خواهانه ای که دارد؛ در مرکز تمام تهدیدها است. دولت قانونی ونزوئلا با تهدید روبرو می شود چرا که از حقوق مردم دفاع می کند. امپریالیسم آمریکا، گروه لیما و اتحادیه اروپا نمی توانند توانایی های ما را تحمل کنند. آنها در واقع برای پروژه های اجتماعی و سیاسی که برای حفظشان انسان طی ۲۰ سال اجرا کردیم با ما مخالفت می کنند.

وی افزود: ونزوئلا بابت در اختیار داشتن طلا، نفت و الماس مورد تهاجم قرار می گیرد و ما را مورد تهدید قرار می دهند از جمله تهدید نظامی که هر روز با آن مواجه هستیم. قدرت های نظامی و سیاسی اتحادیه اروپا قادر به تحمل تنوع فرهنگی ما نیستند اما به اهداف خود نخواهند رسید.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگاران مبنی بر موضع ارتش ونزوئلا و احتمال مداخله نظامی آمریکا در این کشور گفت: بدون صلح عدالتی برقرار نخواهد شد. ما در ونزوئلا همه موارد را با قانون حل می کنیم و مادورو هم بر پایه همین قانون و از سوی مردم انتخاب شد.

وی یادآور شد: تفاهم برای برگزاری انتخابات در تاریخ ۲۰ می ۲۰۱۸ در جمهوری دومینیکن و با حضور اپوزیسیون حاصل شد اما اپوزیسیون به دستور آمریکا و با حمایت کلمبیا این انتخابات را زیر سوال برد.

معاون آسیایی وزارت خارجه ونزوئلا در ادامه افزود: این انتخابات توسط شورای ملی انتخابات ونزوئلا تایید شد. این همان شورایی بود که در ۲۰۱۵ گوایدو را به عنوان نماینده مجلس به رسمیت شناخت.

وی تصریح کرد: مادورو کنترل همه امور داخلی ونزوئلا را در دست دارد و فرمانده کل نیروهای مسلح است. نیروهای مسلح ملی به طور منظم وظایف خود را انجام داده و از دستورات مادورو اطاعت می کنند.

«روبن داریو مولینا» در ادامه تأکید کرد: نیروهای مسلح به همراه مردم آمادگی دفاع از حق تعیین سرنوشت و تمامیت ارضی خود را دارند.

وی در پایان گفت: مادورو از صلح و مردم طبق این جمله معروف حمایت می کند: اگر صلح می خواهیم پس باید برای آن تلاش کنیم. ما به هیچ کشوری اجازه نخواهیم داد که به ما حمله کند و به امپریالیسم هشدار می دهیم که در اتخاذ اقدامات خود احتیاط به خرج دهد و مدعی ساقط کردن دولت مشروع ونزوئلا نباشد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

تاکید رئیس جمهور مکزیک بر لزوم دستیابی به راهکار مسالمت آمیز و مبتنی بر مذاکره در ونزوئلا

به نقل از تلویزیون المیادین، رئیس جمهور مکزیک گفت: باید به دنبال دستیابی به راه حل مسالمت آمیز و مبتنی بر مذاکره در ونزوئلا باشیم. ما به آنچه قانون اساسی ونزوئلا درباره خودداری از دخالت طرف های خارجی در این کشور مشخص کرده است، پایبند هستیم

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مایک پنس: آمریکا اقدام نظامی را برای سرنگونی مادورو بعید نمی داند

به نقل از المیادین، مایک پنس معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: واشنگتن اقدام نظامی را برای سرنگونی نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا بعید نمی داند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ادعای الجزیره قطر: خشونت در مرز ونزوئلا با برزیل ۲۵ کشته درپی داشت

به ادعای الجزیره قطر، در موجی از خشونت ها در مرز ونزوئلا با برزیل تا کنون ۲۵ نفر جان خود را از دست داده اند.

بر اساس اعلام این شبکه، این حادثه در شهر مرزی «سانتا النا» (Santa Elena) در حالی روی داد که شورشیان تحت حمایت آمریکا در تلاش برای ایجاد آشوب در مرز این کشور با برزیل به بهانه ورود کمک های واشنگتن دست به اغتشاشات گسترده ای زدند.

این در حالیست که «خورخه رودریگز» وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا پیشتر درباره هدف از آتش زدن کمک های آمریکا در مرز با کلمبیا اعلام کرد: اتفاقی که در مرز کلمبیا روی داد، اقدام تروریستی برخی گروه‌های مزدور بود که مخالفان ونزوئلا آن‌ ها را تامین مالی کردند. شواهدی داریم که ثابت می کند کامیون‌ هایی که به آتش کشیده شدند، خالی بودند و هدف از این کار، فقط ارائه تصویری مبنی بر دیکتاتور بودن نظام ونزوئلا و در پی آن، ارائه توجیهاتی برای اعلام جنگ علیه کاراکاس است. این کار همچنین تلاش مخالفان ونزوئلا و هماهنگی آن‌ ها با کلمبیا برای ربودن ۲ خودروی ارتش ونزوئلا و زیر گرفتن غیرنظامیان در پل سیمون بولیوار را برملا کرد. هدف از این کار هم توجیه جنگ علیه ونزوئلا بود؛ اما سیاست خویشتنداری نیروهای مرزی مانع از آن شد که شرایط در مرزها تشدید شود.

گفتنی است، خوان گوایدو رهبر شورشیان مورد حمایت غرب پیشتر و به بهانه همراهی کمک های آمریکا به شورشیان با نقض قانون ممنوعیت خروج از کشور به کلمبیا رفته و قصد دارد با محموله های آمریکائی به این کشور بازگردد.

نیروهای انتظامی ونزوئلا اعلام کردند که تاکنون به سوی شهروندان ونزوئلایی که در مرزهای این کشور هیچ نوع تیراندازی و شلیکی از سوی آنان صورت نگرفته است و اگر کسی در این میان کشته شده باشد یا از سوی نیروهای پارامیلیتر طرفدار گوایدو کشته شده اند و یا در درگیری ها بین طرفین موافق و مخالف زخمی و کشته شده‌اند.

هنوز هیچ منبع دیگری کشته شدن ۲۵ نفر در مرز برزیل و به نزول را تایید نکرده است

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

«مایک پنس» با نوکرش دیدار کرد

مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری آمریکا امروز دوشنبه با خوان گوایدو کودتاچی مورد حمایت غرب در ونزوئلا دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس تصاویر واصله از این دیدار، نشست مذکور در وزارت خارجه کلمبیا در «بوگوتا» برگزار شد.

دیدار مذکور پیش از آغاز نشست سران کشورهای آمریکای لاتین برای حل و فصل بحران ونزوئلا به انجام رسیده است.

گفتنی است، «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا قرار است در دیدار کنونی با سران کشورهای آمریکای لاتین در شهر «بوگوتا» پایتخت کلمبیا، برای حل و فصل بحران ونزوئلا «گامهایی ملموس» و «اقداماتی مشخص» را اعلام نماید

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

پلیس ونزوئلا یک گروه مسلح کلمبیایی را دستگیر کرد

سخنگوی پلیس ونزوئلا اعلام کرد دستگاه امنیتی ونزوئلا گروهی از کلمبیایی های مسلح را دستگیر کرد که در آشوب های روز شنبه در مرز ونزوئلا دست داشتند و به سوی نظامیان ونزوئلایی تیراندازی کردند.
به گزارش سایت همایون بنقل ازخبرگزاری اسپوتنیک، این سخنگوی پلیس گفت ما چند عامل اغتشاش را دستگیر کردیم. آنها مسلح بودند و به سوی نیروهای ونزوئلایی شلیک کردند.
بیست و سوم فوریه مخالفان ونزوئلایی تلاش کردند کمک های بشردوستانه را وارد ونزوئلا کنند. این در حالی است که مقامات ونزوئلا و شخص نیکلاس مادورو، رئیس جمهور این کشور این کمک ها را رد می کنند. دولت وجود بحران انسانی در این کشور را به رسمیت نمی شناسد و تلاش برای تحویل کمک های بشر دوستانه را اقدامی تحریک آمیز می داند.

از دیدگاه نیکلاس مادورو کمک های بشردوستانه پوششی برای تهاجم علیه کشورش است. به دلیل این بحران نیکلاس مادرو روابط دیپلماتیک خود را با آمریکا و کلمبیا قطع کرد.
منابع گوناگون اعلام کردند تنش ها در مرز و درگیری میان نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان مخالف مادورو در روزهای اخیر به کشته شدن چند نفر و زخمی شدن صدها نفر منجر شد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ستاره مشهور موسیقی راک خواهان لغو تحریمهای آمریکا علیه ونزوئلا شد

 به گزارش سایت همایون به نقل از اسپوتنیک، «راجر واترز» خواننده و ترانه سرای معروف انگلیسی و از بنیانگذاران گروه موسیقی «پینک فلوید» روز یکشنبه در یک فیلم ویدیوئی که قرار بود در گردهمایی طرفداران «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به نمایش درآید، تحریمهای آمریکا را به شدت محکوم و تأکید کرد که این تحریمها علیه «تک تک شهروندان» [ونزوئلا] بکار گرفته شده است.

وی در این فیلم ویدئویی به صراحت اعلام کرد که این تحریمها بسیار طاقت فرسا بوده و بطور بالقوه منادی یک کودتا در سطح ملی خواهد بود.

این ستاره معروف موسیقی راک و فعال سیاسی و اجتماعی که پیش از این نیز خواستار تحریم فرهنگی اسرائیل شده و به صراحت «جولیان آسانژ» را قهرمان استرالیا خوانده بود، حال با انتقاد تند از اقدامات واشنگتن علیه کاراکاس در این پیام ویدیوئی خواستار لغو تحریمهای آمریکا علیه این کشور آمریکای لاتین شد.

واترز همچنین با صراحت اعلام کرد که محموله کمکهای بشردوستانه ای که آمریکا قصد داشت به این کشور بحران زده ارسال کند، «می تواند زمینه ساز یک کودتای ملی [در ونزوئلا] باشد».

راجر واترز خطاب به مردم ونزوئلا گفت: «من دورادور شاهد مقاومت و ایستادگی شما در برابر اقدامات قدرتهای بزرگ امپریالیستی برای نابودسازی انقلابتان هستم. شما در سال ۲۰۰۲ مقاومت کردید و اکنون نیز مقاومت می کنید».

این آهنگساز خلاق عرصه موسیقی راک در ادامه گفت: «این تحریمهای طاقت فرسایی که علیه شما وضع شده است، علیه تمام شما، تک تک شما، من قاطعانه آنها را محکوم می کنم».

وی با ترغیب مقامات آمریکا به لغو تحریمها علیه ونزوئلا گفت: «من برای شما یک پیام دارم… تحریمها را لغو کنید. اگر شما به مردم ونزوئلا اهمیت می دهید، تحریمها را لغو کنید. به خاک ونزوئلا تجاوز نکنید. [ونزوئلا] یک کشور پر غرور و دارای حاکمیت مستقل است و می تواند امور خود را اداره کنند. رژه رفتن الیوت آبرامز [مسئول تیم مسائل ونزوئلا در وزارت خارجه آمریکا] و جان بولتون [مشاور امنیت ملی کاخ سفید] با پوتین های سنگین خود در سرتاسر خاک این کشور، آخرین چیزی است که مردم ونزوئلا می خواهند. زنده باد ونزوئلا».